Bulvár

Jaké je to na pohovoru?

Vím, že jsi byl nějakou dobu bez práce a hledal jsi nové zaměstnání. Jaké to bylo?  

"Nejprve bych to upřesnil - nebyl jsem bez práce. Měl jsem firmu, ale z různých důvodů jsem se rozhodl nastoupit do zaměstnání za pevnou mzdu. Oproti jiným jsem tedy měl tu výhodu, že jsem měl dostatek času na hledání a vybírání."

Dobrá, vybíral jsi tedy. Jaký jsi zvolil postup a jaká byla výtěžnost?

"V první řadě jsem obeslal všechny možné nabídky na Internetu - hledal jsem práci, související s počítači. Na sto obeslaných nabídek jsem absolvoval asi deset pohovorů."

S kým ty pohovory probíhaly? S personalisty, psychology nebo přímo ve firmě?

"Většina firem dneska hledá přes agentury - takže s někým, kdo je vyškolený v personalistice, ale nezná konkrétní náplň práce v oboru. Bylo docela zábavné, a někdy až šokující, sledovat, jak se mění pracovní náplň od počátečního pohovoru u agentury přes upřesnění u personalisty dané firmy až po konkrétní údaje od potenciálního nadřízeného. Navíc já jsem u dvou nadnárodních  společnosti už pracoval, takže jsem měl o konkrétních pozicích jakýsi přehled. Ovšem když jsou v malé firmě všichni manažeři (včetně manažerky pro čistotu podlahových krytin), tak se pak těžko domlouvá."

A připravoval ses nějak? Jaké to je těsně před pohovorem?

"Brzy jsem zjistil, že příprava mi moc nepomůže, spíše se mi osvědčilo se před pohovorem odreagovat - klidně jsem šel na večírek s přáteli, ovšem ne alkoholový. Čím jsem byl uvolněnější, tím jsem měl lepší výsledky. Ale i když jsem měl pohovor na Barrandově a omylem jsem v termínu dojel na protější kopec, odkud jsme si telefonovali, tak jsem neměl problém. Člověk ovšem musí zachovat určitý odstup a řekl bych "dekorum"."

Během pohovorů jsi absolvoval také psychotesty. Dozvěděl ses něco o sobě?

"Naprosto nic - agentury totiž nedávají žádné výsledky do ruky, takže člověk nemá tušení, jak dopadl. Rady typu "poznačte si, jak jste dopadl v konkrétních psychotestech, a podle toho na sobě pracujte" jsou podle mé zkušenosti naprosto k ničemu. Dokonce ani když bylo přímo ve smlouvě, že se výsledky dozvím, nedostal jsem nic - kromě pozvánky na další kolo pohovorů, což se agentuře zdálo dostatečné. Pouze jediná specializovaná agentura mi výsledky dala - ovšem to bylo právě po té party s přáteli, takže netuším, jakou měly vypovídací hodnotu."

Co se ti líbilo nejvíc?

"Asi zážitek se stromem. Jedno ze zadání v psychotestech totiž znělo: nakreslete strom. Nakreslil jsem - pěkně zelený, s kmínkem, třemi patry větviček, hustý ... prostě ideální vánoční stromeček. Ovšem psycholožku nikdy nenapadlo, že stromy jsou listnaté i jehličnaté, a dlouho dobu jsme strávili vysvětlováním, že ona to nemá jak vyhodnotit a já jí nic dalšího kreslit nebudu - už proto ne, že listnaté stromy nemám rád."

Tak to jsou zážitky nicku Kotas - člověka, který ani ne před rokem hledal zaměstnání v oboru počítačů. A jestli vás to uklidní, našel. Ovšem ne přes agenturu, ale přes kamarády.

 
   
12.11.2004 - Společnost - autor: Herta

Komentáře:

 1. avatar
  [11] mufly [*]

  Jeremi: zatim jsem se setkala s opačným přístupem...

  superkarma: 0 13.11.2004, 10:46:13
 2. avatar
  [10] Jeremi [*]

  mufly: Pokud si domlouváš pohovor na pozdní odpoledne, tak to je naopak pro potenciálního zaměstnavatele znamením, že nějakou práci máš a nejseš mouchy-snězte-si-mě, kterou nikde nechtějí! Řada zaměstnavatelů raději šáhne po člověku, který přechází z práce do práce, než po někom, kdo byl pár měsíců doma a ztratil pracovní návyky.

  superkarma: 0 13.11.2004, 09:36:00
 3. avatar
  [9] mufly [*]

  Chameleonka: zajímalo by mě, jak jsi dokázala sladit časy pohovorů z pracovní dobou? Já se totiž nyní chystam přepřáhnout a protože mám pevnou pracovní dobu, tak buď musím současnému zaměstnavateli lhát (návštěva lékaře) nebo si musím brát dovolenou (už ji mám málo, protože většina dovolené padne na návštěvu školy - dálkové studium) nebo se snažím si domluvit schůzku na odpoledne (což zrovna o flexibilitě nesvědčí, že?) Navíc je to tedy komplikované i tím, že si hledám práci mimo bydliště. Dokud nebudu mít jasné, že někam mohu nastoupit, tak nechci aby v současné práci věděli, že hledám něco nového. Pokud by to dopadlo, tak musim doufat, že mě pustí současný zaměstnavatel na dohodu...

  superkarma: 0 12.11.2004, 23:35:47
 4. [7] Rikina [*]

  Součástí pohovoru u nejmenované, velmi veliké firmy s fůrou zaměstnanců bylo stavění co největší a nejodvážnější stavby z papírových krabic, za pomoci lepicí pásky a ostatních konkurzních spolubojovníků, a následné zdobení této stavby krepovým papírem. Když bylo hotovo, vybrala komise jednoho člověka, aby v krátkém minutovém monologu vyzvedl klady veledíla a vychválil je do nebes, a pak druhého, který měl naproti tomu zdůraznit záporné momenty. Někteří z nás na základě tohoto postoupili do dalšího kola, kde se stali spolumajiteli cukrárny a měli sestavit ceník a provozní řád, opět před zraky a pod dozorem komise. Musím říct, že jsme se u toho strašně pohádali, a jeden dokonce demonstrativně odešel a práskl dveřmi. Byl přijat.

  superkarma: 0 12.11.2004, 13:39:09
 5. avatar
  [5] marta-b [*]

  Vloni jsem prošla v docela krátkým čase asi deseti pohovory a musim říct, že jsem byla uvolněnější s každým dalším pohovorem. Když jsem někam jela ucházet se o místo, byla jsem klidnější, protože už jsem to párkrát zažila, čekala jsem, jaký otázky přijdou, jak odpovídat apod. Takže i když mě některý firmy odmítly, byla jsem ráda za tu zkušenost A místečko jsem nakonec našla zajímavý i dobře ohodonocený, ale taky přes kontakty z rodiny.

  superkarma: 0 12.11.2004, 10:27:59
 6. avatar
  [4] evusche [*]

  sám Kotas přiznal, že práci našel přes kamarády.....nechci házet vše do jednoho pytle, ale dneska ¨se bez známých těžko shání dobrá nebo vytoužená práce...
  Mě by se líbilo pracovat u policajtů, ale nemám tam holt známý a když se přijdu zeptat, tak pokaždé stejná odpověď....NEMÁME VOLNÉ MÍSTO

  superkarma: 0 12.11.2004, 09:46:41
 7. avatar
  [3] pajda [*]

  Chameleonka: tenhle článek nemá být součástí rad, jak na to, je to prostě opravdu jen shrnutí zážitků. Vždycky je v témětu nějaký článek věcný a jiný "populární" - po celý týden.

  superkarma: 0 12.11.2004, 09:14:04
 8. avatar
  [2] Chameleonka [*]

  Teda pohovorů jsem před rokem, kdy jsem se rozhodla přepřáhnout jinam, absolvovala když ne stovky, tak určitě desítky, ale že bych se na ně nějak významně připravovala? Někdy byly klidně i dva nebo tři za den, spíš byla pro mě fuška sladit to s mojí pracovní dobou, než řešit, co tam.. důležitý je mít už od začátku jasno, co říct můžu a chci, co v žádným případě ne, mít jasnou a akceptovatelnou odpověď na otázku, která určitě přijde, a to je důvod změny zaměstnání a důvod, proč byla předchozí (a všechny před ní) práce ukončena.. a taky dokázat rychle a pohotově reagovat na mnoho stupidních a často irelevantních dotazů.. ale mimochodem, tyhle rady moc z článku nevyplývají

  superkarma: 0 12.11.2004, 08:11:15
 9. avatar
  [1] Jeremi [*]

  Výsledky pscyhotestů se do ruky v písemné podobě většinou nedávají (zadavatelem a "plátcem" je zaměstnavatel, takže je vcelku pochopitelné, že vám nedají kopii něčeho, co zacvakal někdo jiný). Obvyklé ale bývá, že si můžete domluvit schůzku s pcyhologem, který testy vyhodnocoval, a on vám jejich výsledky sdělí ústně. Poznámek si přitom můžete dělat, kolik chcete.

  superkarma: 0 12.11.2004, 06:55:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme