Vztahy

Jaké je soužití s mužem o generaci mladším?

Kdo čeká nějaké pikantnosti, bude zklamán: ve své podstatě úplně a navlas stejné, jako s mužem o rok, dva či  o 20 let starším. O věku to není – věk je jenom číslo, říkává můj kamarád.

woman

Proč tyto vztahy většinou nevydrží?

Protože starší partnerka neunese konvence: řeší zbytečně budoucnost a nežije „jen pro ten dnešní den“, jak zase zpívá herec z filmů pro pamětníky, počítá s tím, že až zestárne, partner ji opustí kvůli mladší a chce situaci předejít. Kde ale bere jistotu, že si její o rok, dva či dvacet let starší partner nenajde jinou? Vždyť v poslední době přibývá opuštěných padesátek, protože mediální výzkum nedávno prokázal zvýšenou rozvodovost po 25 letech a přibylo nových svazků úspěšných mužů s o generaci mladšími ženami. A jestliže je normální sdílení společné domácnosti, intimního života a všeho „dobrého i zlého“ s někým ve věku našeho otce, je přece stejně přijatelné žít i s někým, kdo by mohl být naším synem. Navíc mladší partner si starší partnerku nevybral proto, že by ho nechtěly mladší ženy, ale proto, že on nechtěl je. A pokud mladší muž starší opustí, stává se to většinou proto, že nikoliv on, ale ona věkový rozdíl neustojí.

 Úhel pohledu

Asi před 15 lety moje kamarádka spisovatelka Ladislava Chateau (rozhovor s ní ZDE) přeložila hru o posledních letech své oblíbené spisovatelky Marguarete Durasové. Vzala mě sebou na premiéru do pražské Violy. Pamatuji se, jak bouřlivě jsem tehdy s Laďkou diskutovala, neboť jsem odmítala model soužití ženy s výrazně mladším mužem jako zcela nepřijatelný a absurdní. Laďka mi oponovala příklady idylického soužití dvojic svých přátel, kde činil rozdíl opačným, než obligátním směrem i víc, než 20 let. Když jsme si dávaly před představením skleničku s hlavní představitelkou Ljubou Skořepovou, byla jsem už úplně v šoku… Kdo hrál tehdy jejího o asi 40 let mladšího milence, si nepamatuju, nicméně po mnoha letech skládám hold této neobyčejné herečce a autorovi(ce) scénáře. Já totiž tomu vztahu uvěřila, byť mi byl zprostředkován jen z miniaturního jeviště minimalisticky pojatou hrou prostou všech divadelních dekorací.

Není to pro každého

Myslím, že ve zralém věku, kdy nás kvapem hormony opouštějí, si už bez nároku na oplodnění umíme vybrat samce, který se hodí k nám, nejen k výrobě kvalitních potomků, je dokonce vyšší šance na to, že vztah vyjde. Proč tedy nezalovit i v jiných vodách, než své generace. Navíc velice vhodné pro ženy, které buď nechtějí, nebo neumějí stárnout a vrstevník je pro ně najednou příliš usedlý svým způsobem života, názory a koníčky. Uvažujeme-li o podobném vztahu (ale současně to platí o jakémkoliv vztahu), musíme být ovšem naprogramováni tak, abychom žily život svůj a nikoliv svého partnera. Musíme být dokonce připraveny žít ho samy se sebou: mít své osobní zájmy, hobby a také jen své okruhy přátel. Rozhodně nesmíme být ženou, kterou zajímá, „co tomu řeknou lidi“ a ještě  je dobré nacházet se ve stadiu, kdy nepočítáme, že vztah bude trvat na věky a cítíme potřebu žít prostě teď a tady. Tedy zdravé sebevědomí. Radím, aspoň z počátku, neplánujte příliš dalekou budoucnost. Uvidíte, že vás třeba i příjemně překvapí.

Jaké jsou obvykle reakce rodiny a přátel

Spousta žen si klade otázku, jak výrazně mladšího partnera přijmou potomci, rodiče a přátelé. Opět nastávají možnosti „pro a proti“ naprosto stejné, jako by se jednalo o partnera věkově konvenčního. Logicky největší problém budou mít starší muži (k ženě patří jejich vrstevník) a mladé ženy (k muži patří jejich vrstevnice). Okolí – rodina a přátelé, tedy lidé, kterým na ženě záleží, uvidí partnera jejíma očima a postupem času jej přijmou, protože uvidí, že je žena šťastná. No a na těch ostatních nám přece záležet nemusí. Samozřejmě musíme počítat se  závistí a záští jako vždy, když se někdo něčím vymyká a nezapadá, musíme se naučit ji přijmout a vyrovnat se s ní.

Jak se mladí muži ke starším přítelkyním chovají

Ze svědectví  žen, které žily či žijí s muži o mnoho let mladších vím, že většinou nemají tito muži potřebu si na úkor partnerky „honit ego“, tedy neponižují ji, chovají se ohleduplně a dvorně daleko častěji, než to bývá v párech věkově sourodých.

Na závěr příběh:

V mém okolí je jedna krásná skvělá dáma, která měla kdysi dokonalý dost dlouhodobý vztah s mužem o 15 let mladším. Na jedné rodinné oslavě, kdy jsem vyprávěla, jak se mi daří dávat lidi dohromady a jak mě to baví, mě přímo požádala, abych ji našla: „pohledného bohatého inteligentního padesátníka“. Tak jsem našla. První léta byla nadšená - kdekdo jí záviděl. Výsledek? Dnes po desetiletí prožitém s „vysněným“ partnerem s nostalgií vzpomíná na svého „zajíčka“, který rozchodem velmi trpěl a poté na ni čekal a čekal… no, nedočkal se a asi po pěti letech si pořídil rodinu. Myslím, že kdyby mohla vrátit čas, rozhodla by se určitě jinak…

Čtěte také:

   
15.09.2011 - Láska a vztahy - autor: Zuzana Anai Hainallová

Komentáře:

 1. avatar
  [16] peetrax [*]

  O hodně mladšího si zatím - vzhledem ke svému věku - nedovedu představit. Sml30 A o "hodně" staršího mám. Moc záleží na tom, jak se ti dva doplňují, jaký mají zájmy atd.

  superkarma: 0 15.09.2011, 20:14:07
 2. avatar
  [15] Eva_CZ [*]

  Obcas jsem ulitla s mladsim, i hodne mladsim, ale byla jsem na chlastu, coz me omlouva. Sml54

  Jinak me mladsi absolutne nepritahuji, svych deti mam dost a nepotrebuju dalsi. Sml23

  superkarma: 0 15.09.2011, 18:22:23
 3. avatar
  [14] Pentlička [*]

  Nechtěla bych mladšího ani staršího. Mladší je sice na pohled hezčí, ale zas chce plno sexu (u mě zcela nezájem), je děsně akční a má milión přátel ve svém věku a mě by bavilo tak jednou týdně někam na výlet do přírody, do divadla nebo na dvě deci do vinárny, ovšem nikoli s nějakou partou veselých pablbů. Starší chlap má zase svoje mouchy, bývá bručoun a gaučák, chce, aby ženská kolem něho skákala. a ten exteriér taky už nic moc.

  Já jsem spokojená sama, můžu si dělat co chci, kdy chci a jak chci a nikomu se nemusím přizpůsobovat. Neříkám, že mi nechybí někdy společnost nebo obejmutí a možnost svěřit se blízké duši, ale kolik chlapů na tohleto svěřování a objímání je?

  superkarma: 1 15.09.2011, 17:41:47
 4. avatar
  [13] femme [*]

  měla jsem před několika lety dlouhodobý vztah s podstatně mladším mužem, bylo to moc príma až do té doby, kdy začal mluvit o svatbě a našem společném životě Sml80 

  superkarma: 0 15.09.2011, 15:03:14
 5. [12] Anai [*]

  evelyn — #10 A to by ses divila, jak je to leckdy úplně, ale naprosto naopak! Stejně tak může být sedmdesátník samý sport a společnost a jeho padesátiletá žena jen sedět u TV a štrykovat Sml16

  superkarma: 1 15.09.2011, 13:49:20
 6. avatar
  [11] ToraToraTora [*]

  Můj muž má občas nápady jak pětileté děcko, někdy kecy jak důchodce a u narvané skříně fňuká: "Já nemám co na sebe." jak ženská. Nevím, jaký věk je ideální, ale důležité je, mít v tom jasnoSml54

  superkarma: 3 15.09.2011, 12:56:51
 7. avatar
  [10] evelyn [*]

  Hmm, ja bych teda o generaci mladsiho nechtela, citila bych se jako uchyl mit milence ve veku dcer a neverim, ze tam nejsou markatni rozdili v pohledu na byti. Jeho by to tahlo do hospod a spolecnosti, bavit se, mne uz  je nejlip doma, jsem takovej pecival.

  1. na komentář reaguje Anai — #12
  superkarma: 0 15.09.2011, 12:25:05
 8. [9] Rikina [*]

  Sakryš, já bych to brala. Pohledného inteligentního pětatřicátníka (čímž nemyslím letopočet narození Sml57). Ale kde rostou? Kam se na ně chodí? Sml80 

  superkarma: 0 15.09.2011, 12:04:00
 9. avatar
  [8] Irad [*]

  Souhlasím, že věk je jenom číslo.

  superkarma: 0 15.09.2011, 11:33:19
 10. avatar
  [7] mineralka7 [*]

  Ženám, které žijí nebo chodí s mladším partnerem, upřímně fandím a trošku jim závidím odvahu hodit za hlavu předsudky a užívat si života. Věřím, že mladší partner ženu obohatí, jakoby "omladí".

  Mně nevyhovuje ani jeden extrém - ani výrazně starší ani výrazně mladší partner. Zkusila jsem a fakt to nebylo to pravé, u obou jsem si nakonec připadala mentálně úplně jinde. Můj přítel je starší o tři roky a myslím, že pro mě je tak nějak "akorát". Věk není jen číslo, ale hlavně stav mysli. Já mám asi to svoje číslo i v hlavě Sml52 .

  superkarma: 0 15.09.2011, 10:53:51
 11. [6] Anai [*]

  Altamora — #5 Někdo je mentálně starší (usedlejší, moudřejší, vyrovnanější) ve 25 letech, než jiný v 55 - je to hodně individuální.

  superkarma: 0 15.09.2011, 09:38:07
 12. avatar
  [5] Altamora [*]

  Jinak máš pravdu - o budoucnosti má smysl přemýšlet, když je člověk mladý a chce mít děti. V pozdějším věku už je třeba o budoucnosti přemýšlet jen v souvislosti s finančním zabezpečením na stáří, jinak si člověk má užívat každý den, kdy je ještě zdravý a šťastný a netrápit se tím, co nemůže změnit. Ženy jsou opuštěny i vrstevníky, tak proč se předem zabývat rozchodem s mladším partnerem? I když za sebe musím říci, že já bych s mladším mužem žít nemohla, měla bych sklon chovat se k němu jako k synovi. Opečovávat někoho už se mi ani trochu nechce.

  1. na komentář reaguje Anai — #6
  superkarma: 0 15.09.2011, 08:37:44
 13. avatar
  [4] Altamora [*]

  Anai — #3 Mezi mými kamarády a známými je většina šťastně vdaných za vrstevníka. Byť někdy je to druhé manželství jednoho z nich. Tenkrát ženili a vdávaly příliš mladí, jako mladí se i rozvedli, našli si dnešní partnery a jsou spolu dosud.

  superkarma: 0 15.09.2011, 08:32:10
 14. [3] Anai [*]

  Blueberry — #1 Štastně vdaných, nebo aspoň zadaných za vrstevníka alespoň v našich zemích je v Tvém věku hrozně moc málo žen, jen ty vyvolené...

  1. na komentář reaguje Altamora — #4
  superkarma: 0 15.09.2011, 08:22:17
 15. [2] knihovna [*]

  Blueberry — #1 Sml67 dobrýýý koření, pokušení, odolávej, ať neublížíš Sml79Sml16

  superkarma: 0 15.09.2011, 08:02:48
 16. avatar
  [1] Blueberry [*]

  Moc hezky a moudre napsane. Mne by asi chybel ten spravny respekt - prece bych v nem asi videla generaci svych synu. Je mi 55, jsem velice stastne vdana za vrstevnika, a uhani me 35tilety "kluk". Nerikam, ze mi to nedela dobre... Premyslim, jak velky vekovy rozdil bych ja osobne mohla akceptovat - tak maximalne 10 let...

  1. na komentář reaguje knihovna — #2
  2. na komentář reaguje Anai — #3
  superkarma: 1 15.09.2011, 01:06:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme