Bulharsko zažívá v posledních letech velké úspěchy v nabídce dovolené. Mnozí z nás si jej pamatují jako destinaci, která nebyla lákavá. Vše se ale změnilo, dnešní Bulharsko je pro mnohé cestovatelé příjemným překvapením.

Bulharsko

Zeptali jsme se paní Romany, která byla již v Bulharsku několikrát, jaké je dnešní Bulharsko, proč se tam tak ráda vrací.

Jaké je dnešní Bulharsko, proč jste si vybrala toto místo pro svou dovolenou?
Za posledních 7 let jsem byla letos v Bulharsku již potřetí. Líbí se mi, že je vše dostupné a všude se domluvím. Místní lidé jsou milí, jsou rádi, že jsme si vybrali pro dovolenou jejich zemi. Jsou přátelští, rádi se pouští do hovoru. Řada z nich umí česky. Také tady pracuje hodně mladých Čechů na letních brigádách, v hotelích, v restauracích.

bulharsko

Kde jste přesně byli?
Kiten, Primorsko, Obzor.

Jak jste byla spokojena se službami?
Každým rokem jsou služby lepší. Nic luxusního, ale dostačující. Jsem opravdu spokojená.

Dá se jet do Bulharska na vlastní pěst, je problém sehnat na místě ubytování pro rodinu s dětmi?
V Bulharsku jsem byla na vlastní pěst jednou a ubytování problém není. Ani pro rodinu s dětmi. Ubytujete se do 30 minut. Někdo si chce zajistit ubytování z domova, ale opravdu se dá vše domluvit až na místě, vybrat si místo, které vám bude vyhovovat.

Bulharsko

Prý je dnešní Bulharsko pro nás velmi levné, je to pravda?
Je levné, to je pravda, uvedu několik příkladů – cigarety – 60 Kč; oběd v restauraci s pitím pro 4 lidi – 450 Kč; minerálka – 8–12 Kč. Pivo v restauraci 20 Kč, míchané nápoje 60 Kč. Dá se tam hezky vyžít za menší peníze. Jíst v restauracích se vyplatí.

Bulharsko

Jaké je moře?
Moře je čisté, pláže upravené. Příjemně teplé. V některých místech lze potkat malé medúzy, ale není to nic otravného. Vyhovuje mi, že se můžete na pláži v místních hospůdkách občerstvit.

Jsou pláže upravené?
Pláže jsou hezké a upravené. Různá škála atrakcí, které můžete využít, což ocení hlavně děti. Jsou tu (na místní ceny) trochu dražší lehátka, vycházejí na cca 300 Kč na den za set dvě lehátka, stolek a slunečník. Ve srovnání s ostatními zeměmi je to ale průměrná cena. Plavčíci dohlížejí na bezpečnost při koupání, to mi přišlo příjemné. Když to srovnám, dohlížejí daleko více než v Itálii, Španělsku, Turecku, Chorvatsku.

Bulharsko

Kam se dá jet na výlet?
Výlety jsou samozřejmostí, my jsme letos podnikli výlet do Nessebaru. Krásné historické město. Jinak když člověk jede na vlastní pěst, stojí za to se určitě zastavit v Sofii, která se dnes může řadit mezi vyspělá evropská města.

Doporučila byste našim čtenářkám dovolenou v Bulharsku?
Určitě doporučila. Super odpočinek za slušné peníze.

V Bulharsku byla letos i členka naší redakce, Klára Milošová. Jak se tam líbilo jí?

Do Bulharska jsem jezdila jako dítě s rodiči před rokem 1989, moc si z toho nepamatuji, dnes si spíš jen prohlížím fotky nekonečných pláží Slunečného pobřeží, které tam rodiče tehdy vyfotili, a vypadáme na nich spokojeně. Pamatuji si dobře spíš nepříjemnou záležitost, a to byly tamní záchody - díry do země. Ty mi už coby dítěti vadily hodně.

S obavami, že tam sociální zařízení vypadá i dnes takhle bídně, jsem se setkala i u svých kamarádek, divily se, že do Bulharska jedu. Jenomže já byla v Bulharsku před pěti lety s rodiči, takže vím, že dnešní Bulharsko je úplně jiné a můžete tam prožít dovolenou podle svých představ, ať už jste jakkoli nároční. (Za celou dobu pobytu jsem se nesetkala s jedinou „dírou do země“, všude normální záchody čistší než leckde u nás).

Pro naši dovolenou jsem vybrala Sozopol, kouzelné rybářské městečko s hlubokou historií a ničím nenahraditelnou atmosférou... takovou v nových destinacích, vystavěných jen pro účely dovolenkování turistů, nezažijete (ovšem i tato místa mají něco do sebe a dovolená v nich je pohodlnější třeba pro rodiny s dětmi). My jsme bydleli ve staré části městečka, raději jsme oželili komfort při ubytování, ale chtěli jsme být v „centru“ dění a mezi domorodci, což se nám i podařilo. Každé ráno jsme mohli pozorovat místní větrem ošlehané a snědé rybáře, jak vyjíždějí na moře a vracejí se s úlovky, které nosili z loděk přímo do hospůdek na pobřeží.

Bulharsko

Jediné, co nám trochu nevyšlo, a co jsme si nemohli vybrat ani zaplatit, bylo počasí. Dva dny z týdne poprchalo, ale my jsme nelenili a půjčili si v místní půjčovně u hotelu Selena auto. To nejmenší, co bylo k dispozici, Opel Corsa. Auto bylo v perfektním stavu, jako nové, půjčovné na 24 hodin bylo 1500 korun a benzín je v Bulharsku levnější než u nás. Využili jsme ho po oba dny, udělali jsme si výlet na sever do Nessebaru a směrem na jih do Primorska. V okolí Sozopolu byla spousta možností, kam se podívat, jen si vybrat. Příště pojedeme určitě na 14 dní, a samozřejmě že do Bulharska! :)

A co vy? Byly jste v Bulharsku? Jak se vám tam líbilo?

Foto 4, 5 a 6: archiv Kláry Milošové

Reklama