.

Jaké je dnešní Bulharsko? Zjistili jsme to pro vás

Cestování

Jaké je dnešní Bulharsko? Zjistili jsme to pro vás

Bulharsko zažívá v posledních letech velké úspěchy v nabídce dovolené. Mnozí z nás si jej pamatují jako destinaci, která nebyla lákavá. Vše se ale změnilo, dnešní Bulharsko je pro mnohé cestovatelé příjemným překvapením.

Bulharsko

Zeptali jsme se paní Romany, která byla již v Bulharsku několikrát, jaké je dnešní Bulharsko, proč se tam tak ráda vrací.

Jaké je dnešní Bulharsko, proč jste si vybrala toto místo pro svou dovolenou?
Za posledních 7 let jsem byla letos v Bulharsku již potřetí. Líbí se mi, že je vše dostupné a všude se domluvím. Místní lidé jsou milí, jsou rádi, že jsme si vybrali pro dovolenou jejich zemi. Jsou přátelští, rádi se pouští do hovoru. Řada z nich umí česky. Také tady pracuje hodně mladých Čechů na letních brigádách, v hotelích, v restauracích.

bulharsko

Kde jste přesně byli?
Kiten, Primorsko, Obzor.

Jak jste byla spokojena se službami?
Každým rokem jsou služby lepší. Nic luxusního, ale dostačující. Jsem opravdu spokojená.

Dá se jet do Bulharska na vlastní pěst, je problém sehnat na místě ubytování pro rodinu s dětmi?
V Bulharsku jsem byla na vlastní pěst jednou a ubytování problém není. Ani pro rodinu s dětmi. Ubytujete se do 30 minut. Někdo si chce zajistit ubytování z domova, ale opravdu se dá vše domluvit až na místě, vybrat si místo, které vám bude vyhovovat.

Bulharsko

Prý je dnešní Bulharsko pro nás velmi levné, je to pravda?
Je levné, to je pravda, uvedu několik příkladů – cigarety – 60 Kč; oběd v restauraci s pitím pro 4 lidi – 450 Kč; minerálka – 8–12 Kč. Pivo v restauraci 20 Kč, míchané nápoje 60 Kč. Dá se tam hezky vyžít za menší peníze. Jíst v restauracích se vyplatí.

Bulharsko

Jaké je moře?
Moře je čisté, pláže upravené. Příjemně teplé. V některých místech lze potkat malé medúzy, ale není to nic otravného. Vyhovuje mi, že se můžete na pláži v místních hospůdkách občerstvit.

Jsou pláže upravené?
Pláže jsou hezké a upravené. Různá škála atrakcí, které můžete využít, což ocení hlavně děti. Jsou tu (na místní ceny) trochu dražší lehátka, vycházejí na cca 300 Kč na den za set dvě lehátka, stolek a slunečník. Ve srovnání s ostatními zeměmi je to ale průměrná cena. Plavčíci dohlížejí na bezpečnost při koupání, to mi přišlo příjemné. Když to srovnám, dohlížejí daleko více než v Itálii, Španělsku, Turecku, Chorvatsku.

Bulharsko

Kam se dá jet na výlet?
Výlety jsou samozřejmostí, my jsme letos podnikli výlet do Nessebaru. Krásné historické město. Jinak když člověk jede na vlastní pěst, stojí za to se určitě zastavit v Sofii, která se dnes může řadit mezi vyspělá evropská města.

Doporučila byste našim čtenářkám dovolenou v Bulharsku?
Určitě doporučila. Super odpočinek za slušné peníze.

V Bulharsku byla letos i členka naší redakce, Klára Milošová. Jak se tam líbilo jí?

Do Bulharska jsem jezdila jako dítě s rodiči před rokem 1989, moc si z toho nepamatuji, dnes si spíš jen prohlížím fotky nekonečných pláží Slunečného pobřeží, které tam rodiče tehdy vyfotili, a vypadáme na nich spokojeně. Pamatuji si dobře spíš nepříjemnou záležitost, a to byly tamní záchody - díry do země. Ty mi už coby dítěti vadily hodně.

S obavami, že tam sociální zařízení vypadá i dnes takhle bídně, jsem se setkala i u svých kamarádek, divily se, že do Bulharska jedu. Jenomže já byla v Bulharsku před pěti lety s rodiči, takže vím, že dnešní Bulharsko je úplně jiné a můžete tam prožít dovolenou podle svých představ, ať už jste jakkoli nároční. (Za celou dobu pobytu jsem se nesetkala s jedinou „dírou do země“, všude normální záchody čistší než leckde u nás).

Pro naši dovolenou jsem vybrala Sozopol, kouzelné rybářské městečko s hlubokou historií a ničím nenahraditelnou atmosférou... takovou v nových destinacích, vystavěných jen pro účely dovolenkování turistů, nezažijete (ovšem i tato místa mají něco do sebe a dovolená v nich je pohodlnější třeba pro rodiny s dětmi). My jsme bydleli ve staré části městečka, raději jsme oželili komfort při ubytování, ale chtěli jsme být v „centru“ dění a mezi domorodci, což se nám i podařilo. Každé ráno jsme mohli pozorovat místní větrem ošlehané a snědé rybáře, jak vyjíždějí na moře a vracejí se s úlovky, které nosili z loděk přímo do hospůdek na pobřeží.

Bulharsko

Jediné, co nám trochu nevyšlo, a co jsme si nemohli vybrat ani zaplatit, bylo počasí. Dva dny z týdne poprchalo, ale my jsme nelenili a půjčili si v místní půjčovně u hotelu Selena auto. To nejmenší, co bylo k dispozici, Opel Corsa. Auto bylo v perfektním stavu, jako nové, půjčovné na 24 hodin bylo 1500 korun a benzín je v Bulharsku levnější než u nás. Využili jsme ho po oba dny, udělali jsme si výlet na sever do Nessebaru a směrem na jih do Primorska. V okolí Sozopolu byla spousta možností, kam se podívat, jen si vybrat. Příště pojedeme určitě na 14 dní, a samozřejmě že do Bulharska! :)

A co vy? Byly jste v Bulharsku? Jak se vám tam líbilo?

Foto 4, 5 a 6: archiv Kláry Milošové

   
18.08.2011 - Tipy - autor: (red)

Komentáře:

 1. [18] Danka05 [*]

  Ahoj já mužu určitě Bulharsko doporučit a to jak na hory tak i na turistiku po horách. Opravdu perfektní země :)

  superkarma: 0 22.04.2015, 22:06:56
 2. [17] Serena21 [*]

  Do Bulharska se letos chystáme. Doufejme, že nám počasí v Bulharsku bude přát a užijeme si dovolenou.

  superkarma: 0 22.02.2013, 12:41:27
 3. [16] radussej [*]

  Koncem července se do Bulharska chystáme i s dětmi 6let a dvojčata v srpnu 2 roky, tk si to snad užijeme jedeme autama tak snad bude vše ok a když to tu tak čtu tak se těším víc a víc :-)díky za článek :-D

  superkarma: 0 11.06.2012, 12:19:51
 4. avatar
  [15] Lucimo [*]

  delfi.na — #6 Kam jste s tím regálem letěli?Sml32

  superkarma: 0 06.09.2011, 12:49:00
 5. avatar
  [14] femme [*]

  kdepak, do Bulharska by mě už nikdo nedostal Sml24

  superkarma: 0 18.08.2011, 19:35:51
 6. avatar
  [13] pajda [*]

  wich — #11 Sozopol, Nesebar...a výlety po okolí. Jinak známá byla z Varny a i tam se dají najít zajímavé věci.

  superkarma: 0 18.08.2011, 13:35:53
 7. [12] macamala [*]

  Klára Milošová — #7 Jsme téhož názoru, že nejlepší je ochutnat místní kuchyni, jak báječně se na to v zimě vzpomíná.

  superkarma: 0 18.08.2011, 13:09:34
 8. avatar
  [11] wich [*]

  pajda — #10 Byl by nějaký tip? Sml37

  1. na komentář reaguje pajda — #13
  superkarma: 0 18.08.2011, 12:50:23
 9. avatar
  [10] pajda [*]

  wich — #8 záleží na tom, kam jedeš. Bulharsko má i destinace, kde je řada pěkných památek s atypickou architekturou.

  1. na komentář reaguje wich — #11
  superkarma: 0 18.08.2011, 12:07:47
 10. avatar
  [9] denkas [*]

  Já byla v 68. v Primorsku a moc se mě tam líbilo.Jela bych hned znova.Sml80

  superkarma: 0 18.08.2011, 11:17:02
 11. avatar
  [8] wich [*]

  Klára Milošová — #7 Já to mám právě s dovolenou podobně, takže spíše vyhledávám jiné destinace. Ale možná, až budu chtít ukázat příteli svoji rodnu hroudu obohacenou o moře, zvolíme Bulharsko Sml30

  1. na komentář reaguje pajda — #10
  superkarma: 0 18.08.2011, 10:06:15
 12. avatar
  [7] Klára Wimmerová [*]

  wich — #1 „Československo s mořem“ je výstižné pojmenování pro Primorsko. :) To je takové, skoro bych až řekla české městečko, jsou tam české hospody nebo „Hotely Praha“, kde dostanete česká jídla a české pivo. My s partnerem tohle nevyhledáváme, když jedeme do zahraničí, chceme poznat tamní kolorit, včetně toho, co se tam vaří. Ale věřím, že mnoha lidem právě tohle vyhovuje, a proto se tam rádi vracejí.

  1. na komentář reaguje wich — #8
  2. na komentář reaguje macamala — #12
  superkarma: 0 18.08.2011, 09:41:43
 13. avatar
  [6] delfi.na [*]

  Letos jsme byli s manželem již po třetí v Primorsku. Báječná dovolená, výborné jídlo, dobré pití, moře čisté, na severní pláži nádherně foukal větřík, takže nebylo takové horko, skvělí lidé, vyžití taky super  .. ať již aquapark, let regálem, potápění s ochutnávkou mořských plodů ... Už se těšíme na příští rok

  1. na komentář reaguje Lucimo — #15
  superkarma: 0 18.08.2011, 09:23:08
 14. [5] Anai [*]

  Barbucháč — #4 Já jsem na jazyky hrozně levá - celoživotní handicap, který se projevuje i tím, že si zásdně nepamatuju názvy léků a další cizí názvy, takže možná proto. V Chorvatsku kdysi přítel tvrdil, že se tam domluvil česky a šlo to ztuha. Doopravdy dokonale česky se domluvím pouze na Slovensku. Sml16 Jinak, jak jsem na tu přítelkyni Bulharku myslela teď, tak mi zavolala, že dnes jede do Prahy a že se uvidíme Sml16...

  superkarma: 0 18.08.2011, 09:00:22
 15. avatar
  [4] Barbucháč [*]

  Anai — #3 domluva tam opravdu problém není, jen bych řeč nazvala "slovanštinou" je to taková podivná směs bulharštiny, ruštiny a češtiny, kterou se tam člověk domluvíSml16

  1. na komentář reaguje Anai — #5
  superkarma: 0 18.08.2011, 08:53:41
 16. [3] Anai [*]

  Já na Bulharsko hezké vzpomínky nemám, byla jsem tam před 37 lety s prvním klukem (ledadlem, v chatičkách s plnou penzí), vydělala jsem si na to brigádou v hospodě. On byl omyl, žárlivý manipulant, navíc jsem se s ním strašně nudila. Všechno mně tam přišlo taky nějak hrozně nudné - nebarevné, vyschlá příroda na výletech - vzpomínám si na takové tmavší moře a velikánské vlny. Jenže: moje nesmírně milá kamarádka je Bulharka provdaná za českého podnikatele a říkala mi, že výhledově tam chtějí koupit pozemek a postavit letní sídlo, protože v Česku jí začíná být zima (reakce na letošní počasí), takže určitě bych jí tam potom přijela navštívit  a moc mě těší, že Klárka Bulharsko doporučuje a taky ty fotky jsou krásné. Nakonec vezměme Česko v roce 1974 a dnes - taky se zdálo tehdy hodně "šedivé" a nudné...a stejný rozdíl evidentně nastal tam - vždyť oni se cestovnímu ruchu hodně věnují. To domluvení mi přijde problematické - když Dany začne mluvit bulharsky, tak mi to ani trošku nepřipomíná ruštinu a vůbec nic nerozumím.

  1. na komentář reaguje Barbucháč — #4
  superkarma: 0 18.08.2011, 08:44:47
 17. avatar
  [2] vmarta [*]

  Já byla v Bulharsku už dávno...a moooc se mi líbilo.....a kdyby bylo na mně, hned bych šla !! Pamatuji si Bjalu... malé zátoky s písečnými plážemi ..prostě paráda Sml59

  superkarma: 0 18.08.2011, 08:17:46
 18. avatar
  [1] wich [*]

  Bulharsko mě zatím k návštěvě nějak neoslovilo. Přijde mi to jako "Československo s mořem". Ale spoustě kamarádů a známých se tam líbí Sml22 Zatím navštěvuju jiné destinace, možná jednou Sml26

  1. na komentář reaguje Klára Milošová — #7
  superkarma: 0 18.08.2011, 08:16:16

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme