Reklama

Mnoho sportovců řeší, jaké oblečení zvolit pro venkovní sport v zimě. Nejen oblečení, ale také boty, které jsou zejména pro běžkyně důležité. Proto jsme se zeptali Kamily, která má s běháním v zimě bohaté zkušenosti.

 
Kamila Gregorová (35 let) je závodnice v trailu, běhu do vrchu, orientačním běhu a atletice. Reprezentovala na Mistrovství Evropy ve třech různých disciplínách - ME v krosu, ME v běhu do vrchu a ME v orientačním běhu. Je trojnásobnou vítězkou Velké Kunratické. Tato maminka tří dětí vyznává motto: „Poslouchej své tělo a ono se ti odmění.“.

Přečtete si rozhovor: „Nehrotím běhání za každou cenu,“ říká úspěšná běžkyně Kamila Gregorová

Boty – běhání v zimě

Na co se zaměřit, když vybíráme boty pro běhání v zimě? Ať už plánujeme běhat po silnici nebo cyklostezce či v terénu, v lese?
Bota by měla mít dostateční vzorek, aby neklouzala. Také je vhodnější menší prodyšnost kvůli zadržení vlhkosti. Někdy je dobré myslet i na to, že ponožky budou mít větší objem, a podle toho si botu vybrat.

Máte nějaký tip na dobré boty, které se hodí pro běh v zimním období, kdy je hodně vlhko, často se nevyhnete louži?
Již několik let se mi osvědčují Speedcrossy od Salomonu. Jsou stabilní, mají vzorek a zadrží poměrně dost vody.

speed

Jaké boty se hodí pro běh v zimě v terénu?
Používám stejné boty jako jindy, ale když je námraza, obouvám kvůli stabilitě raději boty s hřeby, konkrétně Spike Salomon.

salamon

Doporučujete pro běh v zimě i kompresní podkolenky? (ty jsou nejspíš celoroční, že)
Ano, kompresní podkolenky můžou být vrstvou navíc, ale největší chlad rozhodně nejde od této části těla. Takže většinou podkolenky se neberou z těchto důvodů, ale kvůli jiným přínosům, které nezávisí na teplotě. Zda ale kompresní podkolenky mají přínos, je hodně diskutovaná věc. Někteří moji kamarádi je používají, ale já osobně je využívám spíše sporadicky a většinou jen na regeneraci nebo například při delším sezení v autě.

Čtěte také náš test bot boty WINGS FLYTE GTX®boty