Domácnost

Jaké barvy do pokoje pro děti? Ty, co je baví

Růžová nebo červená pro holčičky a modrá pro kluky. První a zdánlivě nejjednodušší barevné řešení dětského pokojíčku, které rodiče obvykle napadne, ale nemusí být vždycky nejhezčí ani nejšikovnější. A hlavně: nemusí se líbit ani samotným dětem, které obvykle velmi dobře vědí, jaká barva je pro ně ta pravá.  Která to ale přesně je, jaké jsou dnes trendy a co už dávno nefrčí?

„Růžová a modrá jsou stálice a žádané budou vždycky. Dříve tak populární nábytek v dekoru přírodního dřeva je dnes už ale na ústupu a úplně pasé jsou naštěstí i monotematické pokoje á la červeno-modrý úkryt pro malého Spidermanna nebo bílo-růžový ráj pro malou kočičku Hello Kitty, které děti potěšily maximálně jednu sezónu. V dětských pokojíčcích dnes vítězí nadčasový design a s ním i krásné kombinace v jemných pastelových barvách,“ říká Šárka Richtrová ze studia Viabel, kde se na vytváření dětských pokojíčků specializují už téměř deset let.

Pokoje

Právě pastelové barvy jsou podle Šárky Richtrové velmi oblíbené u rodičů i dětí, které rozhodně doporučuje do zařizování pokojíčku co nejdříve zapojit. A pastelové barvy u nich vítězí hlavně proto, že v pokojíčku dokážou navodit příjemnou, veselou a zároveň klidnou atmosféru. Takto barevný nábytek lze navíc dobře sladit s dalšími doplňky, jako jsou lampičky, koberce, polštářky nebo tapety. A třeba mátová zelená, blankytně modrá, oblázkově šedá nebo levandulová v pokojíčku vykouzlí dojem teplého jižního léta po celý rok.

Pokoje

Módní barvy: korálová, lízátková, cukrátková

„Vyloženě trendy barvou je dnes barva coral neboli barva mořských korálů, krásně vypadá i jasně růžová barva lollipop odvozená z názvu i zářících tónů populárních kulatých lízátek,“ říká Šárka Richtrová o škále letošní sezóny.  „V nových nábytkových kolekcích se objevuje i nový růžový odstín jménem cotton candy čili jemná barva cukrové vaty a velmi zajímavá je i barva shark, česky barva žraločí, což je taková elegantně namíchaná hnědo-černo-šedivá,“ doplňuje Richtrová.  

Pokoje

Korálovou, lízátkovou a cukrátkovou volí obvykle ti, kteří hledají do pokojíčku „nějakou originální barvu pro holčičky“, a po žraločí nadšeně sahají hlavně teenageři. A jsou za ni prý vděční i jejich rodiče, u kterých přání jejich dospívajících potomků mít pokoj nejlépe celý černý obvykle narazí…  „Žádané jsou také kombinace barev tón v tónu, kde pak lze v pokojíčku dosáhnout opravdu harmonického a zároveň luxusního dojmu,“ dodává Šárka Richtrová.

Pokoje

A čím při promýšlení barevného řešení začít? Vždycky je nejlepší se zamyslet, co děti baví, jak budou pokojíček využívat. Při navrhování samotném pak respektovat nejen účelnost, ale i zájmy a osobnost dítěte. Jestliže dnes děti milují mašinky, koníčky nebo mají nějakou oblíbenou barvu, bývá nejlepší jim je v pokoji dopřát. Nejlépe v podobě snadno vyměnitelných detailů, jako jsou barevné závěsné boxy, nábytkové úchytky nebo povlečení. Když pokojík sdílejí sourozenci, právě barvy nábytku a doplňků pomohou dobře rozlišit jednotlivá „území“ – a vyznačí i prostor, který je pro jeho obyvatele společný. Vyplatí se také volit raději teplejší než příliš studené tóny, kombinaci dvou jemnějších barev „rozsvítit“ jednou výraznější a vyvarovat se příliš křiklavých a ostrých kombinací. A při respektování těchto nejzákladnějších pravidel dát na vlastní intuici a také na názor těch nejmenších. „Děti barvy milují a je skvělé, když se rodiče nebojí jim je při pořizování nábytku pořídit: ožije a rozveselí se tak nejen jeden pokojíček, ale i celý dům nebo byt a s ním i všichni jeho obyvatelé“ říká Šárka Richtrová.

Pokoje

Více na www.viabel.cz

Víte, že…?

Pokoje

1)      Zejména malé děti sahají automaticky po červené barvě: prý je to i proto, že ji vnímaly jako úplně první barvu ještě v maminčině bříšku. Pozor ale, barva spojená s láskou a teplem na děti působí ve větších plochách příliš agresivně.

2)      Růžová, modrá a zelená děti uklidňují, proto se nábytek nebo stěny naopak hodí. Delfíní a azurová modř zároveň snižují pulz, tělesnou teplotu, ale i chuť k jídlu. Pokud má dítě okolo šestého rádo  vedle červené i modrou, naznačuje to, že je se svým okolím dobře sžité.

3)      Pastelové odstíny růžové připomínají dětem láskyplné city a vztahy, do pokojíčků jsou proto skvělou volbou. Barvy jako korálová, lízátková, barva cukrové vaty nebo starorůžová mají na děti harmonizační efekt.

4)      Zeleň mechová, mátová i hrášková je dobou kompromisní barvou do pokojíčku sourozenců, zelená prý u dětí navíc údajně zlepšuje schopnost číst.

5)      Apetit problematického jedlíka nejlépe povzbudí žlutá barva, zároveň ale nejvíc unaví jeho oči – důvodem je velké množství světla, které odráží. Nehodí se proto do blízkosti psacích stolů. A nemají se jí malovat ani stěny pokojíčků úplně malých miminek, protože žlutá je spojována se strachem a vztekem: věřte nebo ne, ale v ostře žlutých místnostech prý kojenci víc pláčou.

6)      Černá nabývá na významu zejména v období puberty, kdy vyjadřuje nepřístupnost a ostych ve vyjadřování citů. V pokojíčku ji může dobře zastoupit právě optimističtější barva žraločí.

7)      Hnědá bývá u dětí nejméně oblíbená. Malá miminka zajímá ze všech barev nejméně, a když ji volí starší děti, je to pro rodiče spíš varovný signál jejich nepohody nebo vzdoru. V návrzích dětských pokojů proto funguje spíš jen jako barva doplňková.

 

   
01.04.2015 - Dům a byt - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [12] vladka321 [*]

  Breberka456 — #10Dceři jsem právě nabízela kombinace a ona ze zlaté je doslova nadšená. Tak jsem zvědavá, jaká ta zlatá bude a zda se vůbec dá sehnat??!

  superkarma: 0 01.04.2015, 21:32:13
 2. [11] Slava901 [*]

  Pokojíky příjemně vymalované.

  superkarma: 2 01.04.2015, 18:23:22
 3. [10] Breberka456 [*]

  vladka321 — #9 nedávno v televizi bylo něco o Egyptské kultuře a tam právě byla tyrkysová se zlatou a vypadalo to velice pěkně Sml16

  1. na komentář reaguje vladka321 — #12
  superkarma: 0 01.04.2015, 16:26:51
 4. avatar
  [9] vladka321 [*]

  Breberka456 — #2 aviaki — #7Oba nápady jsou zajímavé. Mě tedy více láká ta žlutá, když je to pro dívku, a se zlatým pruhem by to zlé být nemuselo.

  Zkusím jí to navrhnout. Přesně za měsíc bude mít narozeniny a k těm si přeje barvy s následným malováním Sml16

  Díky moc za tipy Sml67

  1. na komentář reaguje Breberka456 — #10
  superkarma: 0 01.04.2015, 11:37:34
 5. [8] Lenda26 [*]

  Krásný Sml67

  superkarma: 0 01.04.2015, 10:51:03
 6. avatar
  [7] aviaki [*]

  vladka321 — #1 Nevím, jak v pokoji, ale na oblečení je úžasná kombinace tyrkysová s čokoládově hnědou.

  1. na komentář reaguje vladka321 — #9
  superkarma: 0 01.04.2015, 09:42:47
 7. [6] kozeluhova [*]

  Pro holčíčky hezké

  superkarma: 0 01.04.2015, 09:21:09
 8. [5] prototype [*]

  Moc pěkné.Sml22Sml16

  superkarma: 0 01.04.2015, 08:51:08
 9. [4] ZdenaZ [*]

  v dnešení době nábytek pro děti je úžasný moc se mi líbí

  superkarma: 0 01.04.2015, 08:33:38
 10. [3] manislava [*]

  Sml67

  superkarma: 0 01.04.2015, 07:20:13
 11. [2] Breberka456 [*]

  vladka321 — #1 tyrkysová podle mě se žlutou, nebo zlatou

  1. na komentář reaguje vladka321 — #9
  superkarma: 0 01.04.2015, 06:45:14
 12. avatar
  [1] vladka321 [*]

  Dcera si přeje do pokoje tyrkysovou barvu. Ještě přemýšlí, čím ji nakombinovat. Nemáte někdo tip s kterou barvou by nejlépe ladila? Bílou nechce. Ještě jsem navrhla světlý a tmavší odstín. Bojím se ale, že to bude působit trochu smutně.

  1. na komentář reaguje Breberka456 — #2
  2. na komentář reaguje aviaki — #7
  superkarma: 0 01.04.2015, 00:14:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme