Zdraví

Jaká „skla“ si pořídit do brýlí

Při pořizování brýlí vás čeká nejen výběr vhodných obrouček. Velice podstatné je zvolit také správné brýlové čočky, lidově řečeno skla. K dostání jsou různé druhy a úpravy, které vám zajistí vysoký komfort vidění.

Jakmile si vyberete v optice obroučky, máte z poloviny vyhráno. Určitě jste zvolili ty, které vám sluší a podtrhují vaši osobnost. Teď je před vámi další úkol. Rozhodnout se, jaké brýlové čočky si do těch nových obrouček pořídíte. Prodavač v optice by vám měl zpravidla nabídnout několik možností. Čočky se totiž dělí podle různých kritérií.

Sklo, nebo plast

brýleV první řadě bude třeba zvolit materiál, z něhož vaše čočky budou. Na výběr máte skleněné (minerální) a plastové (organické). Velkou výhodou těch skleněných je jejich odolnost proti poškrábání. Sklo je totiž přeci jen tvrdší, než plast. Na druhou stranu se ale také relativně snadno rozbije a navíc je těžší. Plastové čočky jsou prakticky nerozbitné, lehoučké, že je ani necítíte. Navíc je lze tenčit, takže i v případě vyšších dioptrií vypadají brýle esteticky. Odolnost plastových čoček se dá zvýšit nejrůznějšími ochrannými vrstvami. „Našim zákazníkům nabízíme různé povrchové úpravy, které plastovou čočku chrání před poškozením“, upřesňuje Bc. Adela Maroszová, hlavní optometristka GrandOptical.

Povrchové úpravy

Podle vašeho přání vám v optice mohou povrch čoček upravit nanesením různých vrstev, které slouží pro lepší odolnost i komfortnější vidění. Velmi časté a praktické jsou antireflexní úpravy. Tím dojde ke zvýšení propustnosti světla a k odstranění nežádoucích odlesků. To oceníte třeba při řízení auta, ale i při práci na počítači nebo při dalších jiných aktivitách. Další vrstvou, kterou lze brýlové čočky chránit, je hydrofobní úprava. Díky této ochranné vrstvě jsou čočky odolnější vůči mastnotám a jiným nečistotám. Méně se tak špiní a snadněji se čistí. Hydrofobní úprava brýlových čoček také zvyšuje odpudivost vody.

Ochrana před sluncem

Velkou výhodou plastových brýlových čoček je také přítomnost UV filtru. Díky tomu jsou vaše oči chráněny před UV zářením. Pokud potřebujete nosit dioptrické brýle neustále po celý rok, tedy i v létě, můžete si pořídit brýlové čočky i s ochranou proti slunečním paprskům. V tomto případě si můžete zvolit buď stálé zabarvení, nebo samozabarvovací. Výhodou samozabarvovacích brýlových čoček je jejich schopnost přizpůsobení se světelným podmínkám. Pokud jste doma, v kanceláři nebo kdekoliv jinde v místnosti, brýlové čočky jsou čiré. Pokud ale vyjdete na slunce, změní svou barvu podle intenzity slunečního záření. Zabarvení samozabarvovacích čoček přitom může dosáhnout až 85 %, takže dioptrické brýle vypadají téměř jako brýle sluneční.

Ceny brýlových čoček

Důležitý faktorem pro výběr brýlových čoček je také jejich cena. V tomto směru jsou mezi očními optikami velké rozdíly. Zatímco v menších optikách si musíte většinou za každou úpravu či ochrannou vrstvu připlatit, a těžko tak dopřed odhadnete konečnou cenu, v GrandOptical zvolili zcela odlišný přístup. Zde mají totiž základní úpravy jako je tvrzení, antireflex či hydrofobní úprava již v ceně brýlových čoček, takže si dokážete spočítat, jaká bude výsledná cena Vašich nových brýlí. Ceník brýlových čoček nabízených v GrandOptical přitom naleznete i na internetových stránkách www.grandoptical.cz. Pokud si tedy pro nákup nových brýlí zvolíte síť prodejen GrandOptical, máte jistotu, že Vás nečekají žádná nepříjemná překvapení. Každý měsíc navíc nabízejí atraktivní slevy, díky kterým můžete ušetřit i několik tisíc korun.

grand optical

   
27.05.2014 - Oči - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [2] Leena [*]

  A na sklo se dá taky dodělat UV filtr, navíc sko má určitej UV filtr už samo o sobě.

  superkarma: 0 27.05.2014, 13:25:47
 2. [1] Leena [*]

  Minerální skla mají ještě jednu velikou výhodu: stejné dioptrie jsou ve sklu výrazně tenčí než v plastu

  (takže to, že se plasty dají tenčit je jen taková pseudovýhoda, protože třeba já bych plasty musela mít tenčené, zatímco sklo můžu mít bez tenčení).

  A cena je několikanásobně nižší.

  Před nějakou dobou mě v optice přesvědčili na plasty, ale ráda jsem se vrátila zpátky k "minerálům" Sml67

  Docela dobře se podle toho pozná i úroveň optiky: když řeknu, že chci klasický tvrzený skla(a zdůvodním) a začnou mě přesvědčovat, jak jsem divná a nemožná, utíkám do jiný optiky Sml58

  superkarma: 0 27.05.2014, 13:24:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme