.

Jaká mléka jsou vhodná pro malé děti, pokud matka nekojí a kdy začít s příkrmy? Zeptali jsme se lékařky

Rodina

Jaká mléka jsou vhodná pro malé děti, pokud matka nekojí a kdy začít s příkrmy? Zeptali jsme se lékařky

Pokud máte malé dítě, je pro vás důležité, aby dobře prospívalo. Řešíte jak jeho jídelníček, přísun důležitých látek, tak péči o pokožku. Vše je jednoduché, pokud maminka kojí a její miminko dobře přibývá na váze. Co ale když s kojením musí přestat? Jaká mléka jsou pro miminka a batolata vhodná a podle čeho je vybírat? Kdy začít s příkrmy, jaké tekutiny kromě mléka má dítě pít a od kdy? Jaké jsou BIO potraviny pro malé děti a jaký je jejich význam? Oslovili jsme lékařku s několika zajímavými dotazy, aby nám na ně odpověděla.

baby

Za odpovědi děkujeme MUDr. Martě Šimůnkové.

Pokud odstavujeme dítě od prsu a omezujeme či končíme s kojením, podle čeho si máme vybrat náhradní mléčnou stravu?
Především podle složení, která nejvíce odpovídá potřebám dítěte konkrétního věku. Existují mléka, která jsou vyrobena podle vědeckých doporučení, a která aktivně podporují zdravý vývoj kojence, která jsou inspirována mateřským mlékem.  To je přirozeným synbiotikem, tedy obsahuje prebiotika a probiotika, které aktivně podporují růst střevní mikroflóry a tím i imunitní systém kojence. Náhradní kojenecká výživa by proto měla obsahovat také kombinaci těchto dvou složek.

Je prokázáno, že kombinace probiotik a  prebiotik má vliv na nižší výskyt respiračních infekcí a průjmů. Zatím jedinou formulí, která obsahuje obě tyto složky je mléčná kojenecká výživa HIPP BIO Combiotic®.

Pokud je mléko značené BIO, co si má maminka představit?
Jde o kvalitní a bezpečné výrobky pro děti. U produktů z ekologického zemědělství (které nesou označení BIO) je jisté, že při jejich výrobě nebyly použity chemikálie, minerální hnojiva či syntetické pesticidy. Pěstitelský a chovatelský úspěch biofarem spočívá v pečlivém výběru půdy a nákladných a přísných kontrolách kvality půdy.

BioPříkladem ekologického zemědělství může sloužit přístup společnosti HiPP. Zemědělská půda společnosti HiPP leží daleko od průmyslových center a dopravních tepen. Semena před setím neprošla žádnými chemickými úpravami.  Se škůdci se bojuje přirozenou cestou, použití jakýchkoli chemických pesticidů je přísně zakázáno. Původ zvířat je dokumentován. Zvířata jsou chována v ideálních podmínkách, jsou krmena rostlinnou stravou pěstovanou na kontrolovaných farmách,  zvířata nejsou krmena živočišnou stravou. U výrobků je zajištěno více jak 260 kontrol pro více jak 1200 kontaminantů.  BIO mléko (HiPP) pochází od krav krmených pouze trávou a senem. Dojnice chované v nejlepších podmínkách se pasou na udržovaných pastvinách, daleko od rušných komunikací a průmyslových zón. Krávy jsou chovány v malých stádech, ne ve velkochovech a jsou krmeny čistě rostlinnou stravou, která je pěstována na kontrolovaných ekologických farmách a je tedy produktem ekologického zemědělství. V celém procesu výroby jsou uplatňovány kontrolní mechanismy, které jsou ještě přísnější než mezinárodní a evropské předpisy upravující ekologické zemědělství.

Proč by si maminky měly vybrat pro své dítě BIO výrobky HiPP?
Pečeť BIO kvality garantuje nejvyšší kvalitu a převyšuje požadavky kladené EU na BIO produkty. Kdo vyrábí dětskou výživu, nese velkou zodpovědnost. Proto nabízí rodinná firma HiPP výlučně špičkovou kvalitu. Již více než 50 let se věnuje ekologickému pěstitelství a zcela odmítá používat geneticky modifikované suroviny. Za kvalitu svých produktů ručí majitel firmy Claus Hipp osobně svým jménem.

BIO výrobky obsahují nižší množství dusičnanů a reziduí pesticidů a vyšší podíl sušiny. Standardní pečeť BIO kvality (tj. získaná na základě legislativy EU) je sice dobrá, ale nezaručí, že konkrétní BIO produkt není ve skutečnosti kontaminován. Škodlivé látky se totiž do úrody mohou dostat ze vzduchu nebo z okolí. Z tohoto důvodu předpisy pro dětskou výživu povolují pouze velmi omezené množství pesticidů v dětské výživě. U výrobků je zajištěno více jak 260 kontrol pro více jak 1200 kontaminantů a společnost HiPP si pro své produkty stanovila “nulovou toleranci“ obsahu pesticidů. Proto jsou BIO produkty společnosti HiPP pro miminka to nejlepší.

Mohou tato mléka pít i děti náchylné k alergiím?
V sortimentu HiPP jsou k dispozici HA mléka vhodná od narození – tzv. hypoalergenní mléka, která jsou určena pro děti s vyšším rizikem vzniku alergie (pozitivní rodinná anamnéza). Obsahují štěpenou bílkovinu – tj. snižují riziko vzniku alergie, protože právě neštěpená bílkovina bývá prvním potenciálním alergenem, se kterým se kojenec pravděpodobně setká. O vhodnosti konkrétního mléka je však lépe se poradit s pediatrem.

Co když miminko trápí koliky nebo „prdíky“?  Co byste jim doporučila? Jen mléko nebo může pít i čaj?
Na základě lékařského doporučení lze odkázat na HiPP Comfort, speciální kojeneckou výživu určenou právě pro bolesti bříška, nadýmání. HiPP Comfort Speciální kojenecká výživa obsahuje specifické složky, které mohou pozitivně ovlivnit trávicí funkce u kojenců. Hydrolyzovaná bílkovina a modifikovaný tuk s vysokým obsahem β-palmitátu změkčují stolici a jsou zároveň snadno stravitelné. Protože i laktóza (mléčný cukr) může někdy vyvolat zažívací obtíže, je obsah laktózy ve výrobku HiPP Comfort zredukován. HiPP Comfort je jediná speciální kojenecká výživa s obsahem Probiotik® – kultur mléčného kvašení (L.fermentum®), které se přirozeně vyskytují v mateřském mléku (mateřské mléko obsahuje množství probiotických kultur, které mohou být individuálně rozdílné), a Prebiotik® – prebiotické vlákniny (GOS). Pravidelná konzumace prebiotické vlákniny GOS zajišťuje zdravou střevní mikroflóru a měkkou stolici. Výživu tímto mlékem však musí doporučit dětský lékař. Vhodným čajem je například HiPP BIO Fenyklový čaj, který lze použít na doporučení lékaře od ukončeného 1. týdne.

Jsou mléka od HiPP (tím, že jsou BIO) dražší, než ta od jiných značek?
Nejsou – společnost HiPP zaručuje BIO kvalitu a kvalitu pro dětskou výživu za ceny běžně dostupné adaptované mléčné výživy.

Proč je pro dítě a zdravý vývoj jeho trávicí soustavy důležitý přirozený porod?
K vývoji imunitního systému, aby se uměl bránit choroboplodným mikroorganismům a toleroval ty hodné bakterie, aby se naučil rozlišovat složky vlastního těla od těch škodlivých, cizích, je nutné včasné osídlení trávicího traktu i kůže novorozence těmi správnými bakteriemi. První kontakt s bakteriemi se odehrává právě při průchodu porodními cestami.

Pokud je dítě kojené, má pít jen mateřské mléko nebo může i jiné tekutiny (vodu, čaje, ovocné šťávy)? Od jakého věku?
Do ukončeného 4. měsíce (tedy do té doby než jsou uvedeny příkrmy), pokud je kojenec kojen, nejsou další tekutiny (kromě případů horeček či průjmu) nutné. Potřeba tekutin je za normálních okolností plně hrazena mlékem. V období zavádění příkrmů je vhodné přidat i další nápoje – nejvhodnější je kojenecká voda (či převařená pitná voda – po dokončeném 4. měsíci, do té doby musí mít voda kontrolované množství dusíkatých látek), dětské neslazené čaje. Mateřské mléko či adaptovaná mléčná výživa se  do pitného režimu počítá.  Dostatečný příjem tekutin lze ověřit kontrolou plenek. Individuální potřeba vody může být rozdílná i v závislosti na okolní teplotě a pohybové aktivitě. Od 10. dne do konce 7 měsíce se její množství pohybuje zhruba v rozmezí 150 – 180 ml na kilogram hmotnosti, později potřeba pozvolna klesá na 100 – 140 ml na kg. Batolata potřebují kolem 100 ml na kg hmotnosti. Ovocné šťávy a džusy bych doporučila až starším dětem, pro kojence je lépe podávat ovoce v podobě přesnídávky, nejprve drcené, rozmělněné, později v kusech ke kousání.

Kdy nejlépe začínat s příkrmy a co by mělo dítě jíst?
Období od dokončeného 4. měsíce, ale nejpozději!!! v sedmém měsíci věku (a to i když je dítě kojené) je vhodné zkoušet nejprve jednosložkové příkrmy (HiPP BIO První mrkev, HiPP BIO Brokolice, HiPP BIO První dýně) a po několika dnech přidávat další složky do jídelníčku. Vhodné je i zařadit ovoce. A hlavně v tomto období by se dítě mělo setkat s malým množstvím obilnin obsahujícími lepek. Prokázalo se, že je nutné, aby se dítě setkalo s touto složkou ve vhodném věku – v tzv. okně imunologické tolerance. Pozdní zařazení lepku znamená i vyšší riziko vzniku celiakie, tedy alergie na lepek.

Jak se vyvíjí dětské chutě a jak bojovat s tím, že dítě odmítá jinou než mléčnou stravu?
Hlavně nenutit, ale nabízet. K chutím musí dítě vyspět a vývoj nelze předběhnout. Chce to trpělivost. Když dítě odmítá, tak na čas vysadit a za týden – dva zkusit znovu a třeba něco jiného. Nechce-li mrkvičku, třeba budou chutnat brambory, nebo jablko. Vývoj chutí je individuální, ta nejstarší je sladká, takže první příkrm by neměl být slaný, kyselý nebo hořký.

Kdy je dobré začít s kašemi na noc?
S kašemi se obvykle začíná po 4. dokončeném měsíci; obecně, když je dítě neustále hladové i přes dostatečné kojení. Kaši s obilninami by nemělo dostat před ukončeným 4. měsícem (existují i bezlepkové kaše). Malé množství obilnin a lepku by dítě mělo dostat do poloviny prvního roku života (nejpozději do 7. měsíce – viz výše).

Za odpovědi děkujeme MUDR. Martě Šimůnkové. Více o produktech HiPP najdete na www.hipp.cz

Hipp

   
20.05.2013 - Děti - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [24] Tynka31 [*]

  děkuji moc .. A od kdy se potom přechází na dvojku ? A už dáváte i kaše nebo je to ještě brzy ?

  superkarma: 0 04.08.2017, 22:46:33
 2. [23] Rýša [*]

  Tynka31 — #22

  My máme se Sunarem velmi dobré zkušenosti. Začala jsem přikrmovat od 4. měsíce a dávám Sunar Premium jedničku www.sunar.cz/kojenecka-mleka-premium/

  superkarma: 0 16.07.2017, 14:53:02
 3. [22] Tynka31 [*]

  Má tu prosím některá maminka zkušenosti se Sunarem ?

  1. na komentář reaguje Rýša — #23
  superkarma: 0 15.03.2017, 19:16:29
 4. [21] tatka [*]

  Každopádně zastoupí v pohodě mateřské mléko.

  superkarma: 0 02.01.2016, 02:13:09
 5. [20] Hanulam [*]

  Tak mateřské je pro miminko nej z víc stran. Ale pokud to nejde, tak myslím, že jsou hodně dobré náhrady, aby mateřské mléko zastoupily.

  superkarma: 0 01.01.2016, 19:03:02
 6. [19] tatka [*]

  Máš pravdu. Je to super, že taková pomoc maminkám existuje. Jen škoda, že jsem nemohla dávat své mateřské, ale nevadí.

  superkarma: 0 27.11.2015, 21:06:51
 7. [18] andulina1 [*]

  Asi tak, naprostá úleva, nevím jak to dělávaly před 200 lety, když to nešlo kojit. :D

  superkarma: 0 24.11.2015, 13:55:36
 8. [17] tatka [*]

  Zkoušela jsem je také dát synovi. Chutnalo mu a spokojeně spinkal potom. Docela mě mrzí, že jsem nemohla kojit, ale co se dá dělat. Jsem ráda za možnost umělých mlék

  superkarma: 0 22.11.2015, 18:57:56
 9. [16] andulina1 [*]

  Mléčka od hipp jsem dávala malému na dokrmení, protože byl pořád hladový. Rostl po nich krásně, s příkrmy jsem to zkoušela taky a ty mu nevadily.

  superkarma: 0 22.11.2015, 15:44:42
 10. avatar
  [15] blanca [*]

  bleblemcy — #14 já nikdy nekouřila, bradavky nemám sice vpáčené, ale jakoby žádné nemám - jsou ploché, což o to, dají se použít kojící kloboučky, jenže......když se děti narodily ve 37. týdnu, sebrali mi je, dali do inkubátoru a já je celý týden neviděla, u nás v porodnici to nebylo umožněno (porodnice a nedonošenecké odd. bylo tenkrát každé v jiné budově). Celý ten týden jim dávali pít z lahve, takže pak kluci hlavně ani pít nechtěli. Moc dobře si dovedu představit, jak jsi to obrečela, já bohužel taky. Sml15

  superkarma: 0 23.05.2013, 13:30:54
 11. avatar
  [14] bleblemcy [*]

  Michaela Biliová — #11 Já jsem kouřit přestala před otěhotněním a kojit jsem stejně nemohla kvůli vpáčeným bradavkám. Neumíte si představit jak jsem to obrečela, protože mi to i v porodnici daly sestry a hlavně ty starší s názorem, že mléko od matky nic nenahradí pořádně sežrat. Ještě dneska, když si na to vzpomenu jak mě tam tahaly za prsa a nebylo to k ničemu tak se mi chce buletSml15

  1. na komentář reaguje blanca — #15
  superkarma: 0 23.05.2013, 10:30:31
 12. avatar
  [13] bleblemcy [*]

  Každý výrobce se honosí unikátním složením (probiotika a prebiotika GOS a FOS, sytící a antialergenní a já nevím co ještě) Jaké mléko bude, ale úplně nejlepší pro vaše dítě záleží někdy i na tak obyčejných věcech jako je chuť.

  superkarma: 0 23.05.2013, 10:23:15
 13. [12] iiifff [*]

  obě své děti jsem kojila do jejich půl roku. První dcera se odstavila sama a ta druhá měla reflux, po každém kojení vše vyblinkala a řvala hlady, mě se mlíko tak rychle neutvořilo a bylo to v háji. Takže obě byly celkem brzy na UM. Bohužel. Nesedla nám Beba, takže první byla na HAMI a druhá Nutrilon antireflux.

  superkarma: 0 22.05.2013, 12:48:48
 14. [11] Michaela Biliová [*]

  Jsem pro kojení, protoze nad materské mléko není a Vy kuračky si príste rozmyslete, jestli máte vůbec mít dítě.

  1. na komentář reaguje bleblemcy — #14
  superkarma: 0 22.05.2013, 12:37:58
 15. avatar
  [10] RosaGloriaDei [*]

  a právě kvůli takovým "komerčním" radám mají maminy v hlavách zmatek

  superkarma: 0 21.05.2013, 16:43:31
 16. avatar
  [9] tajnostii [*]

  Dáváme nutrilonSml22

  superkarma: 0 20.05.2013, 22:46:30
 17. avatar
  [8] daska59 [*]

  risina — #3 Souhlasím, nám se to stát může, ale pokud se tím někdo živí, je to průšvih.

  superkarma: 0 20.05.2013, 20:45:23
 18. avatar
  [7] blesksoft [*]

  kojila jsem do dvou let a potom nám sednul nutrilon

  superkarma: 0 20.05.2013, 18:33:35
 19. avatar
  [6] Makynka [*]

  Já jsem do roka kojila a pak jsme přešli na Nutrilon. První syn pil mlíčko hrozně rád a teď ten druhý, batole o něj moc nestojí.

  superkarma: 0 20.05.2013, 15:04:10
 20. avatar
  [5] ekleinovka [*]

  Kojila jsem a potom už byl Milumil,ale to bylo dcerce rok a půl

  superkarma: 0 20.05.2013, 12:41:31
 21. [4] Danulka K. [*]

  Mojí vnučce jsou 2 roky, včera jsem se zrovna pobavila, když na mamince žádala tvrdě "phsa" a domáhala se kojení. Byla to velká legrace, byla by ochotná za prso mamku i vysvléknout - mále se jí to podařilo.

  superkarma: 0 20.05.2013, 11:43:25
 22. avatar
  [3] risina [*]

  Chybí čárka v nadpisu Sml15. Článěk jsem nečetla, téma pro mě není aktuální. Ale ta chyba v nadpisu mě praštila do očí  (úloha s podobou chybou byla letos v maturitním diaktickém testu z češtiny, takže soudím, že mají-li pravidla interpunkce ovládat maturanti, měli by je tím spíš ovládat profesionálové, kteří tvoří komerční články nebo titulky k nim Sml80).

  1. na komentář reaguje daska59 — #8
  superkarma: 0 20.05.2013, 09:38:36
 23. avatar
  [2] Jindriska8 [*]

  Dcera kojila do roka a kaše malá nechtěla.Sml16

  superkarma: 0 20.05.2013, 08:56:01
 24. [1] lidicka [*]

  My dáváne Nutrilon už od 3 měsíce, čajíky pro děti neslazené z kojenecké vody. Dcera říká, že kamarádky, které mají děti ve stejném věku jako je náš (16 měsíců) už dávají dětem  pít slazené šťávy z obchodu. Tomu já se snažím zabránit, na sladké šťávy má ještě hodně času.

  superkarma: 0 20.05.2013, 06:19:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme