Domácnost

Jaká matrace je lepší - tvrdá, nebo měkká?

Jakou máte rádi matraci? Spíš měkkou, nebo tvrdší? Určitě znáte situaci, kdy spíte jinde než ve své posteli a ráno vstanete a jste celí rozlámaní. Změnu matrace tělo pozná a neodpočine si...

Martina JelínkováJak je to možné? Zeptali jsme se tedy paní Martiny Jelínkové, z JMP Studia zdravého spaní, jak to vlastně s výběrem matrace je a co nám nejvíce vyhovuje. Zda je lepší spát na tvrdém nebo na měkkém.

Jak je to tedy možné, že když spíme jinde než doma jsme hned rozlámaní?
Souvisí to samozřejmě s kvalitou lehací plochy – na dobré matraci se určitě lépe vyspíme než na té špatné. Pokud máte doma kvalitní matraci, na které se Vám dobře spí, tak pak se samozřejmě může stát, že se třeba na hotelové matraci vyspíte hůře. Ale může to být i naopak – jinde se vyspíme lépe než doma. To je když doma máme matraci, se kterou nejsme úplně spokojení, třeba je již proleželá, příliš tvrdá nebo příliš měkká ….

 

Je to individuální nebo se máme řídit radami odborníků při volbě matrace?
Obojí je správně. Volba matrace je individuální záležitost. Záleží na naší váze (i výšce), věku, zvyklostech spaní i zdravotním stavu. Ale abychom vybrali správně, je dobré poradit se u odborníků. Matrace se vyplatí kupovat spíše ve specializovaných obchodech, kde Vám lépe poradí. Určitě se doporučuje matraci si vyzkoušet – nebojte se chvíli si v obchodě poležet a nechat si vše podrobně vysvětlit.

Jak to vidíte vy - je lepší pro zdravé spaní tvrdší matrace nebo měkčí?
Takhle se nedá přímo odpovědět, protože matrace je velmi individuální záležitost. Správná matrace by měla zajistit anatomicky správnou podpěru těla - to znamená, že ve všech polohách je páteř podpírána ve svém přirozeně vyvinutém tvaru. Neměla by bránit pohybu při spánku. Toto zajistí kvalitní materiál matrace a správná konstrukce. Ideální konstrukce matrace je sendvič – střed (jádro) matrace je tužší a povrch měkčí. Matrace by také měla být zónová – tj. v oblasti ramen, pánve a pat by zóna měla být měkčí, naopak v oblasti bederní páteře tužší. Konkrétní tvrdost nebo měkkost celé matrace pak každý volí jednak podle váhy a také podle toho, na čem se mu lépe spí. Přihlíží se i k věku a zdravotnímu stavu. Takže není lepší ani tvrdá, ani měkká matrace, ale „akorát“ matrace.

JMP

Jaké zdravotní problémy nám může způsobit špatně zvolená matrace - tím myslíme tvrdost a měkkost matriálu, ne kvalitu.
Příliš měkká nebo příliš tvrdá matrace nezajistí správnou podpěru páteře – ani v jednom případě nemůže tělo zaujmout přirozenou polohu při ležení. Výsledkem pak mohou být bolesti zad nebo kloubů. Příliš tvrdá matrace navíc působí nepříznivě na krevní oběh a není pohodlná ani pro velké klouby (ramena, kyčle).

 

Pokud například má někdo rád měkčí matraci a spí se mi na ní dobře, může to, že je matrace měkká způsobit nějaké problémy, například  to, že si tělo při spánku neodpočine?
Pokud se Vám na matraci spí dobře, budíte se odpočatí, pak Vám matrace nezpůsobuje žádné problémy, i když je třeba měkká. Pokud má správnou konstrukci a je vyrobena z kvalitního materiálu – tj. materiálu s dostatečnou elasticitou a tvarovou stálostí – pak zajistí správnou podpěru těla i měkká matrace. Pokud je však matrace měkká z důvodu, že je vyrobena z nekvalitního materiálu, tj. matrace je málo elastická, „prolehne se“, pak to v pořádku není. Ale to se zase nebude budit odpočatí …spánek

Máme se tedy rozhodovat podle toho, co nám samotným vyhovuje nebo se máme „přeučit“ na doporučený jiný typ matrace?
Určitě se nepřeučovat, ale volit podle toho, co nám vyhovuje. Nicméně řídit se zásadami pro zdravý spánek.

Jak se pozná kvalitní matrace - jedno zda měkká nebo tvdrá?
Kvalitní matrace musí být vyrobena z kvalitního materiálu, materiál je základ. Materiál musí mít optimální elasticitu (tj. pružnost), tvarovou stálost i prodyšnost. Důležitá je i samotná konstrukce matrace – kvalitní matrace by měla být zónová, přizpůsobená výšce spáče a měla by se nabízet ve více tvrdostech - tak, aby si každý mohl vybrat optimální variantu. Kvalitní matrace musí také zajistit dostatečné provzdušnění a hygienu lůžka a zajistit příjemné klima při spánku. V této souvislosti – nevybírejte jen podle ceny nebo výše slevy. Kvalitní matrace má i vyšší životnost, takže i když koupíte matrace levnou, nemusíte ve výsledku ušetřit.

Jaké jsou moderní materiály, ze kterých se matrace vyrábí a co všechno si můžeme vybrat ve světě matrací?
Moderním materiálem je viscoelastická pěna, označovaná jako líná nebo paměťová pěna. Tento materiál reaguje na teplotu a zatížení a při ležení odlehčuje tlakové body. Paměťová pěna se používá buď v oblasti ramen nebo po celé ploše matrace a zvyšuje její komfort.  

Spánek na matraci s línou pěnou je příjemný a pohodlný.JMP

K moderním materiálům můžeme zařadit i PUR pěny s obsahem celulózy nebo jinou příměsí (např. stříbro), které zlepšují hygienické vlastnosti materiálu, lépe odpařují vlhkost nebo působí antibakteriálně. 

Jakým směrem vedou moderní trendy v budoucnu?
Na jedné straně dochází k vývoji v oblasti materiálů -  viz výše, zlepšování jejich vlastností. Posun je i v konstrukcích matrací nebo v kombinaci materiálů. Vývoj probíhá i v oblasti potahů matrací, přicházejí nově designy, nové materiály – opět s důrazem na optimální funkční vlastnosti, jako je dobrý odvod vlhkosti a příjemné klima při spánku. Takže jedním z trendů je snaha o co nejkvalitnější a nejlepší matraci pro spánek jak z hlediska funkčního, tak i z hlediska designu. Odlišným trendem, bohužel, je snaha o cenově příznivý výrobek, výrobek již od začátku konstruovaný jako akční (např. matrace 1 + 1 zdarma), kde je z důvodu ceny nutno šetřit na kvalitě materiálu, ale výrobek se přitom tváří jako kvalitní. Je to do určité míry klamání spotřebitele.  Nicméně někteří zákazníci toto neřeší a rozhodují se především na základě ceny nebo akční nabídky.

Za odpovědi děkujeme paní Martině Jelínkové z JMP Studia zdravého spaní www.loznice.cz

Jmp

   
14.10.2014 - Dům a byt - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [17] Isonic [*]

  Ahoj, já pořídila mně a mému příteli tyhle suprové vysoké matrace, a ani nás to moc nestálo, prostě akce 1+1 J.

  superkarma: 0 20.12.2016, 11:08:01
 2. [16] Garwa [*]

  Pěkný článek, s přítelem jsme investovali do zdravotní matrace 180x200 a spí se na ní dokonale.

  superkarma: 0 29.10.2016, 19:42:22
 3. [15] TerezBAY [*]

  Nato asi není univerzální odpověď, každému vyhovuje jiná tvrdost i materiál, my třeba máme http://www.matrace-best.cz/cs/eshop/matrace-do-postele/matrace-11/matrace-fox-11-zdarma-akce-16-cm.html a nám vyhovuje, no když u nás spali rodiče tak měli stížnosti :D

  superkarma: 0 26.12.2015, 12:39:01
 4. [14] helenkakukalova [*]

  Achjo, tady mě to zlobí Sml30 Ještě jednou odkaz na měkké matrace, které jsme si s manželem pořídili Sml16

  superkarma: 0 18.02.2015, 09:57:04
 5. [13] helenkakukalova [*]

  Záleží na tom, komu co vyhovuje a také na věku. Starší lidé by měli používat prý měkké matrace, protože je netlačí na klouby. A mladší a děti spíš tvrdší, kvůli zádům. My už jsme starší, proto máme měkkou http://www.moderni-matrace.cz/mekke-matrace odsud a je to prima Sml79

  superkarma: 0 18.02.2015, 09:55:49
 6. [12] Ida43 [*]

  chybička se vloudila, do třetice všeho dobrého...Sml54 FUTON = nejlepší matrace na světě!

  superkarma: 0 27.01.2015, 12:46:07
 7. [11] Ida43 [*]

  funkční odkaz na info o futonu Sml37

  superkarma: 0 27.01.2015, 12:33:25
 8. [10] Ida43 [*]

  Na doporučení mé známé jsme po si pořídili futon - a nemůžeme si ho vynachválit! Je tvrdý a chvilku trvá, než si něj člověk zvykne, obzvlášť při přechodu z pružiné matrace. Ale od té doby se budím vyspinkaná do růžova. Více informací třeba tady: http://www.bydlimekvalitne.cz/futonove-matrace-japonsky-spanek-v-blizkosti-zeme-ktery-ulevi-bolavym-zadum

  superkarma: 0 27.01.2015, 12:26:36
 9. [9] Ema.A [*]

  To je individuální. Já mám raději spíše měkkou, manžel zase tvrdou, ale měli jsme problém se shodnout na jedné matraci. Pak jsem ale četla tento článek: http://bydlimespokojene.cz/zeny-a-muzi-maji-zcela-jine-pozadavky-na-idealni-matraci-jak-poridit-dve-matrace-do-jedne-postele/ a nenapadlo mě, že si vlastně můžeme koupit každý jinou matraci :-). V článku byl uveden výrobce Grossmann Matrace, takže jsme s manželem navštívili v showroom v Brně, kde nám paní na prodejně perfektně poradila. Koupili jsme si matrace tam a dneska spíme každý na jiné matrace. Mají stejnou výšku, takže nejde nic poznat a oba jsme maximálně spokojení.

  superkarma: 0 24.11.2014, 14:37:19
 10. avatar
  [8] Suzanne [*]

  Já měkkou Sml22 Na tvrdé mě ráno bolí hřbet.

  superkarma: 0 14.10.2014, 17:59:09
 11. avatar
  [7] Milala [*]

  Máme tvrdou,dříve byla fajn,teď nás právě bolí klouby a nevydržím dlouho v jedné poloze.Proto začínáme řešit celou novou postel.Už jsem si v prodejně poležela,probrala vše s prodavačem,ale nemám pořád jasno.Asi to chce delší rozhodování.

  superkarma: 0 14.10.2014, 12:43:27
 12. avatar
  [6] vladka321 [*]

  Já tvrdou - rozhodně Sml67!!!

  superkarma: 0 14.10.2014, 12:11:05
 13. avatar
  [5] kobližka [*]

  Pořídili jsme si před 2 roky nové postele a nové matrace.Chtěla jsem,aby byly z paměťové pěny.Jedna strana je tvrdší,druhá měkčí.K tomu jsem si pořídila i polštář ze stejného materiálu a nikdy se mi neleželo líp.Je to super!Manžel ho odmítnul,ale teď škemrá,že by polštář chtěl taky.Tak mu ho asi přinese Ježíšek...ale pssst,neprozrazovat Sml16

  superkarma: 0 14.10.2014, 11:22:47
 14. [4] Klára Křížová [*]

  My máme také raději tvrdou Sml67

  superkarma: 0 14.10.2014, 08:29:13
 15. [3] IVECO [*]

  měli jsme tvrdou, vyměnili jsme ji za měkčí a bolí nás celé tělo....takže za mě tvrdouSml67

  superkarma: 0 14.10.2014, 08:09:35
 16. [2] mospika [*]

  asi jak pro koho, já raději tvrdšíSml16

  superkarma: 0 14.10.2014, 07:09:15
 17. avatar
  [1] tami21 [*]

  máme doma jedině tvrdé matrace, spí se nám na nich lépe

  superkarma: 0 14.10.2014, 07:04:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme