Poradce a realizátor kuchyňských sestav Dobroslav Čtvrtník na první pohled vypadá jako „člověk z reklamy na kuchyně“ a už po pár minutách hovoru zjistíte, že jde o odborníka „na svém místě“.

A přesně takového jsem hledala! Když jsme se rozhodli završit neuvěřitelně dlouhou a složitou rekonstrukci našeho minibytu pořízením nové kuchyňské linky, začala jsem obcházet různá pražská kuchyňská studia a vybírat. Samozřejmě nejen podle vystavených exponátů, ale především přístupu lidí, kteří v nich pracovali. V prvním nade mnou opovržlivě ohrnuli nos, když jsem uvedla finanční rozpočet v částce pouhých 100 000, v dalším studiu mně rovnou sdělili, že mnou vybraný materiál „nevedou“ a ve třetím se zdáli přívětiví, nicméně žena, která se mnou měla předběžný projekt vymyslet, působila při vší úctě jako „mamča od plotny“ a nedovedla jsem si ji nějak v roli bytové designérky představit. 

f1

O to pečlivěji jsem vybírala... A svého „pana Pravého“ (samozřejmě pouze pro kuchyňskou linku) jsem objevila, jak už to někdy bývá, doslova „za rohem“ našeho domu. Od prvního pohledu jsem věděla, že je to on! Potřebovala jsem totiž, aby nejen disponoval technickými znalostmi spojenými s estetickým cítěním, ale současně měl také dostatek trpělivosti a empatie pro mého poněkud náročného partnera. A tohle všechno pan Čtvrtník splňoval a navíc mi byl ochoten poskytnout o nových kuchyňských trendech pro vás rozhovor:

Jakou máte pro svou práci kvalifikaci a jak dlouho se zabýváte zařizováním kuchyní klientům?
Mám vystudovaný obor Nábytkář – truhlář s maturitou a na kuchyně jsem se začal specializovat ihned po škole. Baví mě, že tato specializace zasahuje hlouběji do technického zázemí, které se velmi rychle vyvíjí. Zákazníci chtějí vidět výsledek. Mým úkolem je, aby kuchyně vydržela a byla funkční.

Jaké kuchyně jsou v současné době „in“  a jaké „out“?
Každý má jiný názor, těžko posoudit -  není nikdo, kdo by udával pevný směr. Nejdůležitější je, aby se každý ve své kuchyni cítil příjemně, aby mu plně vyhovovala. Důležitý je vkus zákazníka a také velikost a dispozice prostoru, kde je linka umístěna.

Přece jen když se podívám okolo, vidím, že momentálně nejvíc „letí“ lesklé kuchyně, ale na těch je vidět každý flíček, ne?
Světlé barvy nejsou až tak náchylné na viditelnost nečistot, také se dají snadno a rychle vyčistit. Lesklé lakované kuchyně působí v prostoru velmi dobře, opticky jej zvětšují. Velkou výhodou laku je možnost volby jakékoliv barvy,  takže už pak záleží pouze na fantazii.

Když se rozhlédnu okolo sebe tady ve studiu, vidím, že kuchyním vládne minimalismus - jednoduché linie, je to proto, že to lidé žádají?
Dle mého názoru se minimalismem ubírá většinou celkový bytový design, jednoduché čisté a hlavně praktické.

Taky jsem vypozorovala, že už se asi vůbec nepoužívají dlaždičky…
Ano, hodně se používá sklo nebo laminátový obklad. Je to velmi praktické, neusazuje se špína v mezerách. Dá se vybrat nespočet barevných variant, u skla dokonce i obrázků a motivů, takže skleněná zástěna může být i originál.

Překvapilo mě, že ačkoliv moje nová linka disponuje nesrovnatelně větší kapacitou, než ta stará a vejde se mi do ní asi 10x věcí, nepůsobí v malém prostoru robustně, čím to je?

f2

f3

Novými technologiemi, kdy je možné využít v menších prostorách do detailů každý cm.  Existují posuvné systémy, vše je možné schovat za dvířky, a skříňky je možné umístit těsně ke stěně. Ve velkých prostorách tohle není třeba.

Tady na tomto místě přiznám čtenářkám, že jsme se z 100 000 Kč nakonec dostali i se všemi spotřebičivčetně zabudované pračky se sušičkou na dvojnásobek, ale rozhodně toho nelitujeme. Ale přesto, umíte navrhnout a zrealizovat i kuchyně za mnohem méně peněz?
Samozřejmě. První, na co se zákazníka ptám, je cenový rozpočet. Existuje ekonomická varianta, kdy pracujeme pro srovnání s několika možnými variacemi a většinou dojdeme vždy ke kompromisu. A potom ta nejluxusnější varianta, plně vybavená kuchyň a tam se pak dostáváme k ještě mnohem vyšším číslům.

Na čem lidé dnes nejraději vaří? Plyn, nebo elektrika? Já jsem z indukce nadšená, ale je třeba se na ní naučit vařit. Na druhou stranu potom už nedokážete vařit na ničem jiném.
Jednoznačně vede indukce. Před lety byla jejich cena poměrně dost vysoká, v dnešní době je cena pomalu srovnatelná s klasickou sklokeramickou. Má obrovskou výhodu v rychlosti a úspoře energie.

A co dřezy? Nerezové jsou už asi pasé, že? Je fakt, že ty z umělého kamene jsou zajímavé a praktické, protože jsou nezvykle hluboké. Na druhou stranu mně, pamětnici, trošku připomínají „retro“ dřezy z první republiky…. Jaké výhody má umělý kámen?
Velká výhoda těchto dřezů je určitě ve výběru barev, v rozměrech a především v kvalitě.

Co rustikální styl? Před cca 20 let byl hodně moderní. Já osobně si myslím, že se špatně udržuje, takovou kuchyni jsem měla… ale třeba do venkovské chalupy, nebo secesní vily se současná moderna nehodí, máte k dispozici i takové varianty?
Rustikální styl slaví nyní renesanci - vrací se zpět na trh, coby tzv. Provance styl. Nehodí se ale do malých prostor a do moderního bytu, tam by působil kýčovitě. Patří do staršího domu s vysokými stropy, nebo do zrekonstruovaného statku. Hezky vypadá, ale údržba je komplikovanější.

Vím, že preferujete osobní představy lidí - sama jsem viděla, že dokážete „splnit každé přání“. Dají si lidé rádi poradit, nebo trvají na své představě?
Důležité je nejdříve zákazníka vyslechnout, udělat si pro něj hodně času. Většina lidí si nechá ráda poradit, někdo samozřejmě také ne a přes to „nejede vlak“. Pokud mám pocit, že jejich barevná kombinace či volba materiálu je vysloveně scestná, citlivě se jim jejich představu snažím vymluvit.

Jak byste hodnotil rozdílnost pohledu mužů a žen? Shodnou se manželé, nebo se někdy i pohádají?  
Muži se zajímají o technické parametry, spotřebiče a také o to, jak by se dalo ušetřit. Ženy se zajímají o estetickou stránku. Hledí na barvy a také na to, aby se jim pohodlně vařilo, aby kuchyň byla co nejvíc vybavená. Mají jasnější představu než muži a jsou ochotny více zaplatit. Ano, někdy se páry pohádají, ale nechám je vypovídat a jede se dál…

Někteří movití lidé si prý pořizují zvláště drahé a velké kuchyně pro reprezentaci a nevaří v nich. Trošku snobismus, ne? Co si o tom myslíte? Setkal jsem se s tím?
Určitě a je to dáno tím, že prostor domu či bytu je natolik vybavený, že tam tu linku prostě dát musíte, patří tam, přestože ji nepotřebujete. A exkluzivní byt = exkluzivní kuchyň. Kuchyň je dnes reprezentativním prostorem.

Jak vidíte budoucnost vývoje kuchyní? Jak si myslíte, že budou vypadat kuchyně dejme tomu za 20 let, až doslouží ty, které si člověk kupuje dnes. Jaký styl, barvy, jaké technické vychytávky?
Netroufám si odhadnout designy budoucnosti, trendy se mění. Budoucnost vidím jednoznačně v technice. Již dnes jsou horkou novinkou skříňky a zásuvky bez kování tzv. Servo drive. Elektrické na motor – a to i na chladničku a myčku. Jde o takovou revoluci, která směřuje do multifunkčního provozu.

Aha, už vidím, jak brzy bude kuchyň reagovat na hlas, něco jako v pohádce „Sezame otevři se“. Vaříte doma? Vaří manželka (přítelkyně)? Prozradíte, jakou kuchyni máte doma vy, nebo k jaké směřujete? 
Vaří přítelkyně, ale rád pomůžu. Mým favoritem je lesklá kuchyně kombinovaná  s tmavým dřevem, jde o nadčasové a útulné řešení.

Děkuji za rozhovor a přeji Vám hodně spokojených klientů!

f4

Tak co, jaké kuchyně máte doma vy, nebo o jakých sníte? Jste spokojené, nebo plánujete změnu? Co se vám líbí, milé ženy-in a co naopak?

Reklama