Plísňové onemocnění nás neohrožuje jen v létě. Naopak, podzimní a zimní počasí, nošení uzavřených bot, přináší riziko množení této nepříjemné a houževnaté nemoci.

Poprosili jsme paní doktorku MUDr. Miluši Kotalíkovou, aby nám odpověděla na několik důležitých otázek:

nehty

Jak poznáme, že náš nehet je napadený plísní?
Nehet,který napadne plíseň / nejčastěji Trichofyton rubrum/  mění vzhled  i barvu. Nehet ztrácí lesk, je zhrubělý, ztluštělý, šupí se, odlučuje se od spodiny. Barevně bývá dožluta, šeda, má bílá ložiska, a mnohdy i nepříjemně zapáchá.

Je v nějaké souvislosti plíseň na pokožce nohou a na prstech u nohy? Pokud máme nemocnou pokožku, měli bychom se obávat, že nám brzy onemocní i nehty?
Obecně lze říci, že původce se může šířit oběma směry. Proto by měla zahájena včasná léčba jak u plísně pokožky nohou tak i u plísně nehtů. Nutno dodat, že zanedbáme-li plíseň nehtů, léčba může trvat i roky.

Jak se projeví na plísňovém onemocnění pokožky a nehtů to, že v zimě chodíme v uzavřených botách?
Uzavřené neprodyšné boty, syntetická ponožka či punčocha, zvýšené pocení… to je ideální prostředí pro vznik a šíření plísně. Zimní obuv k tomu přispívá, neboť málokdy se v práci přezouváme do vzdušnější obuvi a tak není výjimkou, že jsme v uzavřené obuvi celý den.  Nutno proto nohám věnovat  zvýšenou péči z hlediska prevence plísní.

nehty

Co bychom měli udělat proto, aby nohy i nehty i zimním období byly chráněné před mykózami?
„Zimní“ prevence: volit obuv z přírodních matriálů, ponožky či punčocháče ideálně bavlnění či s maximálním podílem přírodních tkanin, přezouvat se v práci, jde-li to, střídat během sezony obutí,  sledovat pečlivě první příznaky plísně a ihned je léčit. Hygiena je samozřejmostí a  nezapomeňte, že i meziprstí si zaslouží Vaši péči – umýt, osušit, ošetřit. Pečujte nejen o své nohy, ale také o obuv. Měňte denně ponožky  a  mějte na nohy vyhrazený ručník.  I v zimě  se můžete plísní nakazit ve veřejných bazénech,  fitness, saunách. Tam noste své přezůvky, i další hygienické potřeby.

Děkujeme paní doktorce za její odpovědi.

Důležité tipy, jak na efektivní léčbu plísňového onemocnění nehtů a pokožky nohou, jsme vám přinesli v těchto článcích. Naším doporučením jsou přípravky Canespor – více na www.canespor.cz

Reklama