Domácnost

Jaká je kvalita praček a digitálních fotoaparátů

Právě vychází červnové číslo časopisu TEST. Rozšířené vydání přináší nové testy praček a digitálních fotoaparátů nižších cenových kategorií. Testy byly provedeny v rámci spolupráce spotřebitelských organizací SOS a TEST.

Testy jsou možné díky zapojení SOS a TESTu do celosvětové sítě spotřebitelských organizací. V mezinárodním testu jsou zastoupeny výrobky, které lze všechny zakoupit na trhu v České republice. Testovací programy vycházejí z praxe – simulují nejčastější chování uživatelů výrobků a zkoušky probíhají v nezávislých laboratořích.

Jedním z cílů testů bylo zjistit, zda existují rozdíly v kvalitě srovnatelných výrobků prodávaných na západních trzích a v nových členských zemích. Testy tuto skutečnost zatím nepotvrdily. Záměrně byly nakoupeny výrobky nižších cenových kategorií, které se na nových evropských trzích nejlépe prodávají.

U praček lze říci, že s kvalitou roste cena, zejména u některých značek. Modely Miele nebo AEG se zpravidla umisťují na předních místech většiny testů. Ve srovnání s nimi například značka Electrolux vykazuje ve zkouškách spíše průměrnou kvalitu. „Výsledek testu je nicméně vždy relativní,“ říká Václav Beneš, redaktor zapojený do testování. „Některé pračky výborně perou, jsou tiché, ale téměř všechny špatně máchají, a to včetně těch nejlepších,“ dodává. Součástí testu bylo i hodnocení vhodnosti jednotlivých modelů pro handicapované osoby.

Levné digitální fotoaparáty patří mezi rychloobrátkové zboží. Tato skutečnost se podepisuje na jejich kvalitě. Spolehnout na značku se příliš nedá, záleží na tom, jaký model se zrovna povede. „Rozhodně nečekejte zázraky,“ upozorňuje spotřebitele Beneš, „kompaktní fotoaparáty většinou podávají jen velice průměrné výkony.“ Navíc se výrazně liší poměr cena/kvalita u jednotlivých modelů. Existují však modely se slušným vybavením i výkonem. Jak dále konstatuje Beneš, ani zkušení pracovníci laboratoře nejsou schopni nalézt žádné logické vodítko, které by pomohlo při výběru kvalitního levnějšího kompaktu. Jedinou možností je risknout koupi a nebo se řídit nezávislým testem.

SOS a TEST připravují další mezinárodní testy. Na podzim se tak čtenáři mohou těšit na test vysavačů se zastoupením české značky, na mobilní telefony nebo MP3 přehrávače. SOS a TEST jsou jediní, kteří publikují informace tohoto druhu v České republice, které se výrazně liší od jakýchkoliv „redakčních testů“ komerčních periodik. Na rozdíl od nich nejsou tyto aktivity placené z reklamy, ale z prostředků získaných prodejem spotřebitelských periodik  a z veřejných zdrojů.

TEST si mohou zájemci předplatit v rámci Velkého balíčku SOS, spolu s časopisem SOS, bezplatným poradenstvím a dalšími výhodami. Objednávat je možné na adrese SOS, TESTu a na www.spotrebitele.info.

   
21.06.2007 - Dům a byt - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. avatar
  [12] Fairy [*]

  Meander:

  superkarma: 0 22.06.2007, 15:37:58
 2. avatar
  [11] Meander [*]

  My jsme se s velkoformátovým Horsemanem s kolejničkou a měchem v tašce a se stativem na rameni prodírali Adršpašskými skalami. I jsme tu a tam uvízli. Nikdy víc!

  superkarma: 0 22.06.2007, 15:12:01
 3. avatar
  [10] Fairy [*]

  Eliza: no ale foťák zavřenej v nepromokavým kufříku ti je v lodi přece prd platnej. Já právě na vodák tahám kompakt, abych mohla fotit a ne abych přemýšlela, že utopím objektiv za 30 tis. tak ho raději zabalím do nepromokavýho kufru a budu na něm sedět před stanem.

  superkarma: 0 22.06.2007, 10:40:53
 4. avatar
  [9] Eliza [*]

  Ťapina: Noo, taky fotíme na horách a na vodě a pro naší digitální zrcadlovku s teleobjektivem a dalšími vychytávkami jsem pořídili epesní kufřík - odolný vůči vodě, prachu a nárazům - Pelicase a už se nám nejednou vyplatil. Případně se na něm dá sedět před stanem

  superkarma: 0 21.06.2007, 16:13:40
 5. avatar
  [6] Fairy [*]

  Ťapina: tak tak na vodák tahat zrcátka, to je výbornej kšeft

  superkarma: 0 21.06.2007, 13:23:39
 6. avatar
  [5] paviocko [*]

  Nedám dopustit na zrcdlovku, ale kompakty neodsuzuju. Viděla jsem spoustu pěknejch fotek z kompaktů, ale mě to doma přes práh nesmí Po pravdě s kompakty fotit neumím, jak si nemůžu ručně zaostřit, odhazuji foťák v dáli.
  Stejně nejlepší fotky dělaj klasický zrcadlovky na kinofilm....

  superkarma: 0 21.06.2007, 10:58:05
 7. avatar
  [4] Ťapina [*]

  gentiana: Zejména pak na dovolenou na vodě, kdy se fotí adrenalinové situace na jezech, všude cáká voda a foťák jí nezůstane uchráněn, je vhoný aparát minimálně za 50 000,- Už i můj chlap pochopil, že na takové účely prostě musí mít kompakt, který šoupne do voděodolného pouzdra.

  superkarma: 0 21.06.2007, 10:24:22
 8. avatar
  [3] Zuzinka.1 [*]

  Fairy: souhlasím. Pro běžné focení to naprosto stačí. Chce to jen trochu porovnat parametry a neočekávat, že foťák z hypermarketu za 2.000kč bude dělat zázraky..

  superkarma: 0 21.06.2007, 10:18:40
 9. avatar
  [2] Fairy [*]

  gentiana: nesouhlasím. Sama vlastním digitální zrcadlovku a k ním mám kompakt na situace, kdy nejdu vyloženě fotit, nechci nebo nemůžu tahat brašnu, ale chci mít nějaký foťák po ruce. Pro tyhle chvíle si kompakt nemůžu vynachválit a fotky s ním umím udělat taky hezké. Když jdu pak opravdu fotit, tak to pak táhnu brašnu, objektivy, filty, stativ... a focení si vychutnám.
  Podle mě se tyhle dvě věci nedají srovnávat a hlavně záleží co kdo od foťáku chce. Pokud někdo fotí "pouze" rodinu na dovolené, kompakt bych mu doporučila

  superkarma: 0 21.06.2007, 09:22:52
 10. [1] gentiana [*]

  Kompaktni fotoaparat je podle meho skomneho nazoru zgarb z podstaty. Co se neda roztocit na remenu za ucelem zmlaceni medveda, neni hodno nazvu fotak:D... to neni hlavni vlastnost, ale zjednodusene receno, cim vetsi objektiv (to je ta kulata vec se sklem vpredu), tim lepsi fotky.

  superkarma: 0 21.06.2007, 09:07:15

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme