Jak jsem stará, tak jsem nepoučitelná. Trefněji řečeno hloupá.

Potřebovala jsem si koupit krém na obličej. Myslím, že svou pleť znám poměrně dobře a mám vyzkoušeno pár ověřených značek, které mi vyhovují. Ale. V jednom obchodním centru, kam jsem vplula s cílem rychle nějaký koupit a vypadnout, se mě ujala velmi příjemná, usměvavá a ochotná hosteska ze stánku známé kosmetické firmy. Začala mi nabízet nové produkty, zkoušet vzorky na ruku a přesto, že jsem zpočátku urputně stála na svém a věděla přesně, co má pleť teď na podzim potřebuje, úplně mě zblbla. Odcházela jsem nejen s dražším, ale jak jsem později doma zjistila, i s nevyhovujícím krémem. To, že jsem k němu dostala jako dárek řasenku, mě vůbec neuklidňuje. Jsem na sebe naštvaná, protože k tomu drahému budu muset přikoupit ještě nějaký vhodný. Tak to jen tak na úvod pro varování. Jestli patříte do stejné kategorie lehce manipulovatelných osob, vyhýbejte se podobným stánkům na sto honů.

Ale jak se v té široké nabídce vyznat a vybrat si pro sebe ten správný krém?
Podle čeho byste se měla při koupi řídit?

Vybírejte podle věku a typu pleti.
Věk znáte a typ vám v  kosmetickém salonu nebo v některých parfumeriích určí odborník. Existuje několik základních typů - normální, suchá, mastná, citlivá a smíšená. Každý z těchto typů má své problémy, ale i výhody. Mastná se například leskne, má sklon k akné, ucpaným pórům, ale zase vydrží déle mladá a bez vrásek.
Suchá pleť vypadá krásně v mládí, ale mnohem rychleji stárne. Tak co je lepší? Nejlepší je zlatá střední cesta - normální pleť, ale tu má opravdu málokdo.
Nejčastějším typem je pleť smíšená, s mastnou T zónou (čelo, nos, brada) a suchými tvářemi a okolím očí.

Ale co je důležitého pro všechny typy pleti?
Hydratace. Proto si dnes o hydratačních krémech povíme něco více.
Hydratace je důležitá v každém věku a vodu potřebuje každá pleť. Často se ptáme, jestli se mohou používat hydratační krémy i v zimě. V současné době dost aktuální otázka. Odpověď zní ano.
Hydratační látky se dostávají hluboko do struktury pleti a uvolňují se postupně, takže nehrozí, že bychom měly na tvářích rampouchy. Svou roli sehrává i tělesná teplota. Pokud jste vhodně oblečená a tělo tak má svou normální teplotu, je vše v naprostém pořádku. Vzhledem k tomu, že se v zimě topí a vzduch je v místnostech suchý, doporučují se hydratační krémy hlavně na noc.
Můžeme krémy vrstvit? Co když používáme krém proti vráskám, jak je střídat?
Většinou každý krém, i ten proti vráskám, obsahuje hydratační složky. Chcete-li používat krém proti vráskám i hydratační krém, aplikujte vždy jeden z nich na noc a druhý na den. Podle potřeby si pak jednou týdně dopřejte hydratační masku nebo vyzkoušejte hydratační séra.

Nezaměňujte pleť suchou a dehydratovanou.
Pokud je pleť dehydratovaná (to může být i pleť mastná), měl by se používat hydratační krém určený speciálně pro ten určitý druh pleti. Vždy je to na krabičce napsáno.
Naopak suché pleti samotná hydratace nestačí. Zvláště v zimě se doporučuje chránit suchou pokožku výživným krémem, protože potřebuje být elastická a pružná, a k tomu jí dopomůže hutnější konzistence krému.

Příště si můžeme povědět něco o očních krémech, krémech proti vráskám a sérech.

A co vy milé ženy-in?
Znáte svůj typ pleti?
Jaké si kupujete krémy? Střídáte je?
Necháte se ovlivnit reklamou?
Jaký nejdražší krém jste si koupila?
Splnil vaše očekávání?
Napište mi o tom.

Reklama