Rodina

Jak zvládnout první školní den v pohodě

Usnadněte dětem první den ve škole, aby pochopily, že je nečeká jen spousta povinností, ale že je to i šance dozvědět se mnoho zajímavostí a navázat nová přátelství. Maminka čtyř dětí, Štěpánka Štrougalová, radí, jak doma vytvořit tu pravou předškolní atmosféru a co udělat pro to, aby byl první den ve škole příjemný a nezapomenutelný.

Překvapte znovu aktovkou i vítacím kornoutem

Pokud už vaše ratolest aktovku, penál a vše potřebné má, nechte věci zatím schované doma ve skříni. Dítě se nedokáže dlouho těšit a aktovka by se mohla okoukat. Bude stačit vše připravit tak dva až tři dny před nástupem do školy. I když dítě první den aktovku víceméně nepotřebuje, určitě mu ji dopřejte. Co by to bylo za prvňáčka bez aktovky! A zjistěte si také, jak to chodí ve vaší škole s přezutím. Někdy zapomenutý sáček na bačkůrky zbytečně nadělí pár slziček.

kornout

Foto: Shutterstock

„V Česku se pomalu ale jistě začíná zabydlovat tradice „vítacích kornoutů“. Zjistěte si, jaké jsou zvyky ve vaší škole. Kornout nemusí být plný sladkostí. Dobře může posloužit i sušené ovoce či menší, zvlášť balené, müsli bonbonky. Ať tak nebo tak, tento zvyk může krásně pomoci k prolomení prvopočátečních dětských rozpaků. A pokud si s dítětem budete zdobit či dokonce přímo vyrábět vlastní kornout, těšení na první školní den nabere na obrátkách. Nebudete-li stíhat, aspoň nechte dítě vybrat kornout v obchodě samo. Je už přeci skoro školákem, tak má právo být samostatné,“ radí Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

O prvním školním dni už jste si mohli na ženě-in přečíst:

Udělejte z prvního školního dne událost

Ne všechny školy mají harmonogram prvního dne stejný. Děti tam mohou být pár minut, hodinu, ale taky celé dopoledne. Tyto informace proto sledujte už nyní na webových stránkách vaší školy nebo na vývěskách. A nezapomeňte si zjistit i to, zda můžete být ve škole s dítětem i vy, případně babičky a dědečkové. „Pokud jen trochu můžete mít v tento sváteční den volno, zařiďte si ho, a užívejte si výjimečné chvilky tohoto dne s dítětem. Po návštěvě školy si udělejte pěkný výlet, zajděte do cukrárny. Zkrátka povzneste první školní den na nezapomenutelný,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová

A ano, na tento den budete po letech vzpomínat prostřednictvím fotografií, ale nezapomeňte přes čočku fotoaparátu vstřebávat krásné okamžiky tohoto slavnostního dne. Pro vzpomínku stačí jedna dvě fotky. Vaše pocity z prvního dne vám vydrží déle, než fotografie v počítači.

Květina pro paní učitelku a talisman pro dítě

Květina paní učitelku potěší pokaždé, ale i v tomto případě by nebylo špatné zjistit, co je zvykem právě ve vaší škole. „A dítěti nezapomeňte přibalit nějaký ten talisman pro štěstí, klidně jen drobný. Může si schovat do kapsy malinký obrázek od vás, korálek, kamínek ze společné dovolené, knoflíček pro štěstí… To vše ho hezky zklidní,“ říká z vlastní zkušenosti Štěpánka Štrougalová.

   
31.08.2016 - Děti - autor: (red)

Komentáře:

 1. [15] Rikina [*]

  ... no a že s tím blbnou... samozřejmě že jo, však jsou to děti Sml30

  superkarma: 1 31.08.2016, 16:47:30
 2. [14] Rikina [*]

  gerda — #13 No proto to vykládám - těm, co to neznaj Sml57 to já vím, že je to hlavně regionální záležitost tady na severu. Někde to mají tak, že se ty kornouty navěsí opravdu na strom a děti si je tam pak utrhnou. A jedna známá, učitelka, mi říkala, že pro jistotu mívají ve třídě jeden kornout jaksi navíc, kdyby náhodou přišlo dítě bez kornoutu, tak ho dostane od učitelky, aby mu to nebylo líto, že ostatní mají a ono nic. Ale to se prý stane málokdy.

  superkarma: 0 31.08.2016, 16:45:39
 3. avatar
  [13] gerda [*]

  Rikina — #11No ja, ale vekládé to HanákoviSml52 Naše tradice to není, sama to potvrzuješ. Do Německa máme od nás hodně dalekoSml58. Ale to, co popisuješ, je pěkné, opravdu. Vyrůstat v tom, moc by se mi to líbiloSml67. Jenom tady by to asi působilo zmatek, nikdo by tomu moc nerozuměl - co s jakýmsi kornoutem a proč?Sml80 Jak znám děcka, skončilo by to tak, že by s tím blbly a nakonec ho nosily na hlaváchSml30

  1. na komentář reaguje Rikina — #14
  superkarma: 0 31.08.2016, 16:33:45
 4. [12] Rikina [*]

  Dodatek - moje sestřenka, o pár pátků starší, šla do první třídy s kornoutem, bylo to někdy v šedesátých letech. Dle fotek z tehdejší doby to bylo běžné a kornout měly všechny děti. Sml80 Mě už to minulo, a i mí synci šli do školy bez kornoutu, nicméně dnes už je to opět běžná věc a každý rok prvňáčky s kornoutem vídám.

  superkarma: 0 31.08.2016, 16:27:56
 5. [11] Rikina [*]

  gerda — #9 Není pravda. Nošení kornoutu není žádná novinka, je to spíš návrat staré tradice. Je to německý (saský) zvyk, který se časem přenesl přes hranice hlavně do severních a západních Čech. Dětem se říkalo, že v zahradě u školy nebo u pana učitele roste strom "kornoutovník", a když je dítě dost velké na to, aby začalo chodit do školy, dostane kornout jako symbol té "školní zralosti". Dávalo se tam ovoce, nějaké sladkosti, a drobnosti jako pastelky a podobně. Rozdávat spolužákům bonbony z kornoutu dítě může, ale nemusí, není to žádná povinnost, je to dárek především pro to dítě, ale myslím si, že děti stejně udělají výměnný obchod a vzájemně si ty sladkosti ochutnávají. V Německu to někde funguje obráceně - děti si nepřinesou kornout do školy, ale naopak ho tam dostanou. Buď je připraví škola, nebo je tam předem donesou rodiče.

  1. na komentář reaguje gerda — #13
  superkarma: 0 31.08.2016, 16:24:10
 6. [10] Andreadornova [*]

  U nás to proběhlo v pohodě, jsem zvědavá za pár let u syna...

  superkarma: 0 31.08.2016, 13:06:24
 7. avatar
  [9] gerda [*]

  danouch84 — #8Pro obchodníky je důležité, aby se tam vyskytlo aspoň jediné dítě s kornoutem. Děti už jsou takové, že si je pro příště na rodičích vydupou a tradice je zavedenaSml52 Prosím tě, nelámej si hlavu s blbostma, které jsou nám cizí. Paní učitelce se když tak nosila kytička...

  1. na komentář reaguje Rikina — #11
  superkarma: 0 31.08.2016, 12:37:08
 8. [8] danouch84 [*]

  tak zítra také vyrážíme poprvé, bez kornoutu i bez kytičky, aktovku už máme připravenou, tak snad to bude v poho začátek. Jen se docela obávám, aby ostatní děti ten kornout neměli, aby to malé nebylo líto.

  1. na komentář reaguje gerda — #9
  superkarma: 1 31.08.2016, 12:29:17
 9. avatar
  [7] gerda [*]

  O kornoutu slyším prvně v životě. Rodiče mají s nástupem do školy zřejmě málo výdajůSml57 - ještě kornout aby kupovaliSml30 Že já jsem vůbec tu základku vychodila...dětem se prostě musí zafixovat, že před společným setkáním ve třídě musí nutně na nákupy.

  superkarma: 0 31.08.2016, 11:29:51
 10. [6] martasko [*]

  dcera už nemůže dospat, zítra jdeme poprvé ... jen ten kornout, to je k čemu? že dítě mlsá, nebo nabízí ostatnímn nebo jak? :) vlastně jsem to nikdy moc nepochopila Sml30

  superkarma: 0 31.08.2016, 10:16:10
 11. avatar
  [5] teb [*]

  Jojo, zítra nás to čeká. Junior se už moc těší. Doufám, že mu to vydrží. Jdeme bez kornoutu i bez kytky. Ale aktovka musí být, to jo. Sml22

  superkarma: 0 31.08.2016, 10:06:34
 12. avatar
  [4] luneta [*]

  Spousta škol začíná až v pondělí.Jsem trochu naštvaná,že my musíme už zítra.Ještě to máme kolem školy rozkopaný a s kočárkem se mi tam bude blbě jezdit.Kornout nemáme.

  superkarma: 0 31.08.2016, 09:24:13
 13. avatar
  [3] vladka321 [*]

  Naše děti (myslím v naší škole Sml16) budou mít první den až v pondělí - 5. září a musím říci, že jsou tak natěšené, že se mi již doma v pátek sejdou kamarádky a spolužačky dcery a budou tady pěkně spinkat a dohadovat co a jak, a s kým budou sedět sedět a kdoví co ještě. Jsem na to zvědavá. Holky jdou do sedmičky, tak to asi bude večírek Sml30

  superkarma: 0 31.08.2016, 09:03:11
 14. [2] bobani [*]

  vnučka jde příští rok poprvé

  superkarma: 0 31.08.2016, 08:19:33
 15. [1] Boros [*]

  Kdyby s emojí dceři nechtělo na WC, ani by do té školy nevlezla, ale když už tam byla, tak jsem ji dovlekla do třídy. A jak tam pak chodila ráda, jen ten první den se vzpouzela

  superkarma: 0 31.08.2016, 04:55:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme