Bulvár

Jak zvládnout osobní pohovor?

Váš poslední zaměstnavatel s Vámi zametl, snaživá kolegyně na vás naházela špínu větší než ze zaneseného rybníka, nebo jste prostě ztratila práci pro nadbytečnost? Nevěste hlavu. S novou prací se vám naskýtají i nové možnosti. Zabořte nos do novin nebo usedněte k počítači a popusťte uzdu své fantazii. Pokud vás netlačí finanční situace, dopřejte si hledání práce, která by vás bavila a naplňovala.

Našla jste a pozvali si vás na pohovor? Nepanikařte, máme pro Vás několik zaručených tipů, jak ho zvládnout na jedničku.

Den před pohovorem

- vyberte vhodné, reprezentativní oblečení, ve kterém se budete cítit dobře. Kalhoty tlačící v pase tak, že skoro nemůžete mluvit, vám na klidu nepřidají.

- připravte si svůj životopis, doklady o vzdělání i certifikáty z doplňujících kurzů

- rozhodně nesvolávejte všechny své přítelkyně k lahvince vínka, zcela určitě neohromíte svého potencionálního zaměstnavatele kruhy pod očima, vinným dechem a nazelenalou barvou pleti

-odpovězte si na otázky, které Vám mohou být položeny:

Proč máme vybrat zrovna Vás? – Zaměstnavatel se touto otázkou snaží zjistit, jaké je vaše sebevědomí, a tím pádem i vhodnost pro danou pozici. Nebuďte skromné a tiché, ale také ne příliš sebejisté. Umějte prodat všechny své znalosti a zkušenosti přirozeně.

Co nám můžete nabídnout? – Zajímají se o vaše schopnosti, znalosti práce na počítači, popřípadě znalosti cizích jazyků, zkušenosti v daném oboru…

Jakou máte představu o mzdě? – Chtějí znát váš úsudek. Uveďte takovou, kterou jste na stejné pozici měla v minulém zaměstnání (pokud jste s ohodnocením byla spokojená). Rozhodně nevěřte tomu, že předhozením nereálné částky je přesvědčíte o svých vysoce ceněných kvalitách.

Řekněte nám něco o sobě? – Nikdo nečeká, že spustíte vodopád vašich zájmových činností, recenzi na poslední zhlédnutý film nebo události z posledního dílu vašeho oblíbeného seriálu. Vyzvedněte své schopnosti komunikace v cizím jazyce, samostatnost, odborné znalosti, kurzy, organizační schopnosti…

Máte děti? - Ač je od měsíce října tato otázka posuzována jako diskriminace a vy na ni nemusíte odpovídat, vězte, že vám stejně bude položena. Odpověď je na vás, můžete opáčit : „Ano, a vy?“ popřípadě „ Ano máme s manželem děti.“ Aby bylo patrné, že nejen vy se staráte o děti.

Samotný pohovor

Nastal den D, doma jste se pečlivě ustrojila, nalíčila a teď stojíte přede dveřmi, za kterými vás čeká možná příští šéf. Pamatujte, že přesnost je výsadou králů. Nikoho asi neoslníte pozdním příchodem s výmluvou na nemožné spoje.

Před vstupem do místnosti vždy vypněte mobilní telefon. Nechcete přeci, aby vám zrovna v tu nejnevhodnější chvíli volala tchyně a zajímala se, zda jste jejímu synáčkovi včera upekla koláč.

Zaklepat a slušně pozdravit je samozřejmostí. Nezapomeňte k tomu připojit i vstřícný úsměv a věcným způsobem sdělte důvod své návštěvy. Při podání ruky patřičně druhé osobě ruku stiskněte a dívejte se dotyčnému zpříma do očí.

Uvědomte si, kdo je tady "šéf". Informace, které nejvíce zajímají vás, pro něj už tak důležité nejsou. Vše se dozvíte a vše má svůj čas. Při rozhovoru mluvte jasně a zřetelně. Seďte zpříma, uvolněně, dívejte se tazateli přímo do očí a neztrácejte sebejistotu. (V tomto bodě psychologové radí představit si dotyčného v nějaké komické situaci. A já jsem dostávala zase radu: Druhou díru do zadku ti nikdo neudělá :-) ).

Oznámí-li Vám po skončení pohovoru jednatel firmy, že se Vám ozvou, přijměte to jako fakt. Jestliže se ve stanovené době neozvou, nebojte se ozvat sama a zeptejte se na výsledek. Může se stát, že na vás ztratili kontakt, že poštovní zásilka nebyla doručena, nebo se vám prostě nedovolali a vy přijdete o vytoužené místo. Pokud se dozvíte, že jste nebyla úspěšná, odpusťte si poznámky typu: „Vaše chyba!“ Berte celou věc jako dobrou zkušenost a s chutí se pusťte do dalšího hledání.

Není to tak dávno, co jsem i já absolvovala kolotoč hledání zaměstnání, psaní životopisů a osobních pohovorů. A několikrát jsem byla odmítnuta právě díky oné začarované formulce – Máte děti? I když je to posuzováno jako diskriminace, nikdy si tu otázku neodpustili! Většinou se už vůbec neozvali, někdy měli alespoň tolik slušnosti, aby na rovinu řekli, že potřebují flexibilní zaměstnance a matka od dítěte se jim nehodí.

Přesto přese všechno se mi nakonec podařilo práci najít, takže vy všechny, které se právě teď potýkáte s podobným problémem, nevěšte hlavu a pátrejte dál. Žena-in Vám k tomu přeje hodně štěstí a sil…  

   
   
12.11.2004 - Společnost - autor: Eliška

Komentáře:

 1. [26] Marika11 [*]

  Free Offices In Bratislava

  superkarma: 0 30.07.2014, 19:54:01
 2. avatar
  [24] mufly [*]

  NO tak s osobními pohovory se nyni potýkám a taky se potýkám s napsáním dobrého motivačního dopisu - bohužel...

  superkarma: 0 12.11.2004, 23:24:14
 3. avatar
  [22] Charmed [*]

  Teď jsem si tak vzpomněla, že na pohovorech i druhá strana vám dává možnost zeptat se na cokoliv, co je spojeno s firmou a pozicicí, o kterou se ucházíte? Tak holky, na co se v takových případech ptáte?

  superkarma: 0 12.11.2004, 22:00:44
 4. avatar
  [21] Chameleonka [*]

  Charmed: evusche: Tak nejdřív AAA - jednak disponují šíleným kvantem mladých výkonných manažerů a manažerek, kteří mají permantnentě nasazený výraz HAPPY - asi takhle: - takže po absolvování 1.kola pohovoru nabydete dojmu, že skvělejší firma na světě není.. je pravda, že hned to první kolo je takovej nápor na psychiku včetně diskriminačních otázek a včetně otázek na dobré a blbé vlastnosti, že proleze asi jen velmi odolný jedinec... pak existuje pózování na digiťák, lup a kolo druhé, tam opět další a pak ještě jeden a pak že se ozvou... Jedna z těch vysmátin mi za dva dny zavolala, že mě berou. Jenže já se o tom celém zmínila kolegyni a ta si vzpomněla, že má kamarádku s jakýmisi zkušenostmi.. a tak jí zavolala.. a dozvěděla jsem se, že áčka mají ve zvyku lidi nabrat a těsně před ukončením zkušební doby je vyhodit. A takhle točej pořád. Udržet se na lukrativních místech tam můžou jenom ti, co se tam dostanou přes nějaké známé. A jinak tamní praktiky, to je mafie na druhou, jsem hodně ráda, že jsem se jim obloukem vyhla. A mimochodem... ty jejich platy... čtyřicet měsíčně a víc... základ dávaj desítku, jo?! To ostatní si prý vydělají PRŮMĚRNĚ SCHOPNÍ jedinci svojí pílí... ti všichni, co je vykopli po 3 měsících, končili na desítce... prima, ne?

  Jeremi: Hele, děláš si prdel, ale já přesně tohle na tu otázku odpovídám Za důvod, proč by mě měla firma přijmout, uvádím fakt, že mám mnoho zkušeností, jsem pečlivá, flexibilní, komunikativní, zkrátka nacpu jim přijatelnou formou do chřtánu, že držku nezavřu a všechno zařídím a zvládnu... a dobré vlastnosti, těch mám hafo, především jsem spolehlivá a velmi společenská a mezi davy oblíbená, se všemi dokážu vyjít a umím jednat na rovinu... ale pozor, hned následuje ta špatná vlastnost, ano, tu mám také, bohužel (to byl skromný úsměv, který nasadím hned poté), jsem příliš upřímná, to víte, v dnešní době to mnoho lidí nerado vidí, já ale nemám ráda pokrytectví a myslím, že vždy je lepší si všechno vyříkat a udělat ve věcech jasno... no a většinou pak už daj pokoj... maximálně rozebíraj, jestli je taktní bejt upřímná k řediteli firmy, tak tam přidám další skromnej a dodám, že samozřejmě musím svojí intuicí a taktem vytušit, kde je upřímnost ještě na místě a kdy už se nehodí... obvykle to zabere... jojo, holky, hlavně se ze všeho umět vykecat a nenechat se vyvést žádnou stupidní otázkou z míry... jakmile na chvíli znejistíte, už vás lověj... a lovec musíte být vy, ne oni

  superkarma: 0 12.11.2004, 16:34:03
 5. avatar
  [20] medved [*]

  a jeste mi v tom popisu pohovoru par veci chybi...nejlip urcite pusobi prirozene chovani...coz se asi lehce rekne a hur provede, ale je to vice mene veci praxe...urcite je prijemnejsi povidat si s nekym, kdo se chova "normalne a prirozene" nez s nekym, kdo je silene nervozni nebo je na nem jasne videt, ze si na neco hraje a stylizuje se do ulohy, ktera mu neni vlastni...navic mi prijde zcela neprijatelne v zivotopise lhat ...jedna vec je lehounce nadhodnotit sve schopnosti a napsat, ze vyborne ovladam Office i kdyz vim, ze treba v Power Pointu mam drobne mezery, ale Word treba ovladam opravdu dobre...to se da ustne probrat...ale napsat, ze to bravurne ovladam a pak nezvladnout nejjednodussi veci ...to je proste trapne a na odchod...stejne znalost jazyku...lehce se prehanet muze, ale opet v mezich prijatelnosti
  zcela neprijatelne je rozvadet svoje osobni pomery...jako ja tu praci hrozne potrebuju, protoze mam tri deti co umiraji hlady ...coz je ostatne i uuuplne nevhodne pri zadosti o vyssi plat...apelace na to, ze nemam cim zaplatit detem druzinu je mirne receno stupidni byt by to byla treba pravda....
  stejne tak zadost o plat ve vysi platu z minuleho zamestnani...no ja nevim...co si kdo rekne pak obvykle bere zamestnavatel jako strop a smlouva pod nej, takze se ve finale dostanete niz, ne ?

  superkarma: 0 12.11.2004, 15:13:31
 6. [19] Rikina [*]

  Před nějakým časem jsem pracovala v soukromé firmě, kde šéf a majitel v jedné osobě občas tzv.neměl čas, takže mi přidělil taky přijímací pohovory - abych probrala "zrno od plev" a k němu pustila jen ty žádoucí. Možná to bylo i tím, že byl cizinec, a přestože česky uměl, bylo to pro něj asi namáhavé, vést pohovor. Takže taky znám trochu pohled z druhé strany, ono to bylo dost složité někoho vybrat, a bylo i dost lidí, co otevřeně řekli - dejte nám jenom razítko pro pracák, že jsme tady byli... těm jsem ho sice dala, ale psala jsem tam, že se odmítli zúčastnit přijímacího řízení. Nevím, jaký to mělo vliv na pracáku, jen jednou mi přišel dotyčný vynadat. A jednou mi zase vynadal šéf, že jsem k němu pustila kluka s modrými vlasy a náušnicí v uchu, takové prý mám vyhazovat rovnou...vůbec ho nezajímalo, jestli mladej něco umí či nic.

  superkarma: 0 12.11.2004, 14:26:54
 7. avatar
  [18] Ťapina [*]

  Já když jsem hledala práci, tak jsem byla jenom ja jednom pohovoru jako takovém, na docela luxusně se tvářící klinice. Potencionální zaměstnavatel se mě mimo jiné zeptal, co čtu, jaký je můj oblíbený autor (asi podle "řekni mi co čteš a já ti povím, jaký jsi), ale nakonec žádnou z knih, které jsem mu řekla, neznal. Tak jsem si udělala obrázek i já

  superkarma: 0 12.11.2004, 13:35:31
 8. avatar
  [17] evusche [*]

  medved: to je zajímavé, číst pohled z druhé strany

  superkarma: 0 12.11.2004, 12:42:21
 9. avatar
  [16] medved [*]

  stejne mi pripada, ze jeste plno lidi tyhle clanky necte...tenhle tyden jsme zrovna vybirali novou asistentku....z mnozstvi zivotopisu nam bylo predvybrano 6 uchazecek...a uprimne...krome dvou to byl uplny des ac se pozaduje zejmena prace na pocitaci a anglictina, tak vykony pri napsani kratkeho dopisu a jednoduche tabulky v excelu a pote poslani obojiho mailem...byly mirne receno ubohe ze slecny, co si do zivotopisu napsala, ze dela prekladatelku nakonec vypadlo, ze anglicky vlastne neumi ...o vhodnem obleceni ani nemluvim...a jedna si to prihasila o 15 minut pozdeji a ani se nenamahala to jakkoliv omluvit (te bylo mmch 37, tedy snad dost stara na to, aby takove zakladni veci vedela...) vsechny uz absolovovaly mnoho a mnoho pohovoru, ale pouceni veskrze zadne ...fakt jakz takz usly dve

  superkarma: 0 12.11.2004, 12:08:05
 10. avatar
  [15] marcellina* [*]

  tak pred prazdninama jsem hledala novou praci. Tech pohovoru, co jsem absolvovala a pak ani nevedela ci sem - z tech jejich otazek, a pak jsem vetsinou slysela odpoved: "My se Vám ozveme".... V jedne zahr bance na pohovoru se mne treba napr. ptali jaky bych chtela byt zvire a kdybych nemohla byt tohle zvire, tak jaky jiny bych si vybrala. Proste znamy psycho triky
  Nastesti uz novou praci mam, a na ty pohovory uz ted vzpominam spis s .Na jeden sem prisla pozde (ja jsem byla presvedcena, ze mam prijit v 13 a pry sem mela prijit v 12) a jeste jsem byla slusna a prislusneho pana jsem oslovila jmenem a on se uzardel a rekl: "Ale ja nejsem Kucera nybrz Konecny". Takze to byl peknej uvod . Pozde a jeste spletu jmeno. Ale firma to byla dobra, vybrali mne do uzsiho kola, zbyly sme jen dve. Nakonec ale rozhodl nejvyssi sef a vzali tu druhou

  superkarma: 0 12.11.2004, 12:05:07
 11. avatar
  [13] astra [*]

  Když jsem nastupovala do svého posledního zaměstnání,tak jsem zažila docela příjemný pohovor se zaměstnavatelem.Neměl diskriminující otázky a dokonce nechtěl vidět ani vyuční list.Zajímalo ho jak se osvědčím v praxi a pak že se uvidí.Ovšem po čtyřech letech svou síť prodejen zrušil a já pak zažila jen samé nepříjemné pohovory Teď jsem na MD a už mám pomalu obavy,že to opět za nějaký čas budu muset absolvovat.

  superkarma: 0 12.11.2004, 11:29:03
 12. avatar
  [12] Jeremi [*]

  tyrkys: Nebo taky "Mojí největší předností je, že jsem upřímná a největší chybou, že jsem příliš upřímná".

  superkarma: 0 12.11.2004, 11:12:31
 13. avatar
  [10] tyrkys [*]

  evusche, Pavluska: když jsem svého času obíhala pohovory a zjišťovala dobré rady, jak je nejlépe zvládnout, tak mezi jinými byly někde na internetu i příklady odpovědí na otázku po špatných vlastnostech: jsem příliš puntíčkářská, kamarádi říkají, že jsem moc pečlivá,...

  superkarma: 0 12.11.2004, 10:56:22
 14. avatar
  [7] evusche [*]

  Pavluska: no tak asi takhle nějak si připadám já...chci pracovat někde v kanclu, ale pak zjistím, že díky takovýmto pohovorům nemám na to, abych tam vůbec pracovala....přesně jako ty si říkám, že podojit krávy není takovej problém, jako udělat pár faktur

  superkarma: 0 12.11.2004, 10:22:30
 15. avatar
  [4] evusche [*]

  Chameleonka: díky moc, žes to sem písla, chtěla jsem se u nich ucházet o zaměstnání. I když děti nemám, nechci být jen tak kancelářská krysa, se kterou se zametá

  Jinak pohovor je hodně o sebevědomí. Hm, kéž bych se naučila jednat sebevědomě. Pohovoru se bojím právě proto, že nevím, co bych řekla na otázku, PROČ PRÁVĚ VÁS MÁME PŘIJMOUT?

  superkarma: 0 12.11.2004, 09:33:52
 16. avatar
  [2] Charmed [*]

  Chameleonka: Rozepiš se o jejich praktikách... Rad a doporučení nad zlato není nikdy dost

  superkarma: 0 12.11.2004, 08:47:45
 17. avatar
  [1] Chameleonka [*]

  Jojo, svatá pravda Ačkoliv mám už děti ve věku, kdy se nemusí nazývat dětmi, na otázku jednoho pitomce z firmy Central Group, jaký je můj stav, jsem odpověděla, že vyhovující, a na otázku týkající se přímo dětí, jsem se ho zeptala, jestli to nějak souvisí s výkonem mojí práce.. tvářil se jako idiot a samozřejmě, že jsem do dalšího kola nepostoupila, ačkoliv jsem splňovala všechny jejich požadavky.. ale mě namíchnul už ten jejich diskriminační dotazník před vchodem.. ačkoliv jsem posílala životopis a měli všechny moje podstatné údaje, přesto jsem musela vyplnit všechno podrobně ještě jednou včetně těchto diskriminačních otázek.. potom mě ten kretén, ačkoliv jsme měli na čas dojednanou schůzku, nechal půl hodiny sedět v kanceláři a řešil si nějaké osobní problémy vedle... a tak jsem už dopředu věděla, že do téhle firmy nechci.. a pak je ještě jedna firma, na jejíž pohovory nechoďte ani v přímém ohrožení života.. jsou to tři áčka.. ačkoliv mi tvrdili, že jsem jejich konkurs vyhrála a že mám nastoupit, včas jsem se dozvěděla, jaké u nich fungují praktiky, a tak jsem prchla.. a doporučuji to každému, kdo by o tom jen chtěl uvažovat

  superkarma: 0 12.11.2004, 08:34:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme