Záněty dýchacích cest jsou ve světě nejčastějším infekčním onemocněním, které postihuje děti i dospělé. Některé děti jsou nemocné až 12x během roku! Dospělí v průměru 3x ročně.

Jde o kapénkovou infekci, která se velmi snadno přenáší z jedné osoby na druhou. Přitom ani nemusí dojít k užšímu kontaktu. Velmi dobře se přenáší hlavně v dětských kolektivech ve školách i školkách, v prostředcích hromadné dopravy a všude tam, kde se lidé potkávají.

tabletsK infekci dýchacích cest přijdete snadno

Stávající chladné období vytváří ideální podmínky pro množení a přenos těchto chorob. Jejich původci si totiž v zimě doslova libují. A pro přenos navíc využívají oslabení organismu, které je pro toto období charakteristické.

První příznaky infekce přichází v řádu hodin

Pálení v nose, rýma, škrábání v krku, kašel – to jsou obvyklé první příznaky infekce horních cest dýchacích. Pokud nezasáhneme včas, můžeme často počítat se zánětem průdušek či vedlejších dutin nosních a dalšími komplikacemi, které jsou spojeny s pracovní neschopností, přerušením školní docházky, či péčí o naše nejmenší.

Antibiotika? Ano, ale cílená.

Pokud již nastanou komplikace, vydáváme se k lékaři, který většinou automaticky předepisuje antibiotika.

Uvádí se, že až 90 procent nemocí dýchacích cest je způsobeno viry, vůči nimž jsou antibiotika neúčinná. Proto se nechte pořádně vyšetřit a antibiotika užívejte pouze v případě bakteriální infekce. Pozor na správný výběr antibiotik, doporučením jsou cílená antibiotika.

Časté podávání antibiotik má za následek vznik rezistence bakterií vůči lékům, které nám po té „nezabírají“ na běžná bakteriální onemocnění a toto vše vyžaduje vývoj dalších nových a mnohdy i silnějších antibiotik. Proto by měl lékař dbát na správný výběr antibiotik a na správné dávkování.

cold

Reklama