Slovo „vagína“ pomalu přestáváme vyslovovat s ostychem – vždyť se objevuje v názvech knih a dokonce také jedné divadelní hry. A když už takto veřejně a bez uzardění přiznáváme existenci této nedílné části každého ženského těla, je třeba se bavit i o vaginálním čili poševním zdraví.

„V pochvě není a nemůže být sterilní prostředí,“ upozorňuje pražská gynekoložka MUDr. Alexandra Stará všechny ženy a dívky, které by v době kultu stoprocentní čistoty nejraději kromě domácností či oblečení zbavily veškerých bakterií také svoje těla – vně i uvnitř. „Poševní systém, to je křehká rovnováha mezi mikroorganismy, žijícími v pochvě ženy, a poševní sliznicí. Tuto rovnováhu zajišťují především mléčné bakterie - lactobacily, jež udržují kyselost pochvy. A toto kyselé prostředí zaručuje, že se nepřemnoží patogenní bakterie, které mohou být mnohdy i běžnými obyvateli pochvy,“ dodává doktorka Stará.

Existují však situace, při nichž je rovnováha prostředí v pochvě porušena, takže poševní infekce má ideální podmínky ke svému rozvinutí. Patogenem, který se v oslabené pochvě začne rozmáhat nejčastěji, jsou kvasinky (obvykle druh Candida albicans), způsobující kvasinkový zánět, neboli vaginální mykózu. Někdy během života ji prodělají tři ze čtyř žen. K faktorům, které mohou podpořit rozvoj vaginální mykózy, patří: užívání antibiotik, onemocnění cukrovkou, těhotenství, hormonální substituční léčba, nesprávná intimní hygiena, poranění sliznice pochvy, nevhodné neprodyšné oblečení, na cukry bohatá dieta a samozřejmě také stres.

Pokud žena onemocní vaginální mykózou, jen těžko to přehlédne. Trápit ji totiž začnou svědění a pálení v intimních partiích, bolest při pohlavním styku i při močení. Může a nemusí se objevit abnormální poševní výtok, který bývá většinou bez zápachu a konzistencí připomíná různě hustý tvaroh. Detailní popis příznaků zde není od věci: ženy, u nichž se vaginální mykózy opakují, a takových případů není málo, totiž mají možnost „diagnostikovat se“ samy a také se samy léčit. „Samoléčba vaginální infekce je však účinná jedině při použití cíleného léčiva,“ zdůrazňuje doktorka Stará. „Používání prostředků osobní intimní hygieny nebo různých „babských receptů“ sice může nemocí způsobené obtíže zmírnit, ale nikdy vyléčit. Naopak pak infekce často přejde do chronického stádia nebo dokonce v komplikované multibakteriální onemocnění pochvy.“

Jediným opravdu cíleným lékem, který dokáže spolehlivě zaléčit kvasinkové onemocnění pochvy a je v našich lékárnách k dostání bez lékařského předpisu, je Gyno Pevaryl (Volně prodejný lék. Před použitím čtěte pozorně příbalovou informaci).

Ten lze zakoupit ve formě tří čípků, určených k zavedení do pochvy, ale existuje také varianta Gyno Pevaryl 150 COMBIPACK (Volně prodejný lék. Před použitím čtěte pozorně příbalovou informaci). Ten navíc obsahuje i léčebný krém k zevnímu použití a hodí se v případech, kdy onemocnění postihne kromě pochvy i zevní genitálie (což bývá až u osmi z deseti žen). Více informací o vaginální mykóze i o její léčbě lze najít na
www.gyno-pevaryl.cz.

O tři župánky můžete s Gyno-pevaryl soutěžit na Ženě-in! Stačí se vydat TUDY!

Reklama