Vagina byla a je symbolem ženské sexuality a plodnosti. Po několik staletí však byla považována za místo nečistoty a hříchu. Dívky byly zrazovány od toho, aby se svého přirození dotýkaly. Dědictví této doby se bohužel ještě stále odráží v dnešních dnech, i když sexuální revoluce v 60. letech toto tabu skoro zničila.

 

Výzkum s „vaginálními“ otázkami

Obcházení ženského pohlavního orgánu i v jeho pojmenování způsobilo velkou neznalost. To prokázal i reprezentativní výzkum, který proběhl před třemi lety ve třinácti zemích světa. Dotazováno bylo téměř 10 000 žen v reprodukčním věku, čili od 18 do 44 let. Odpovídaly na klíčové „vaginální“ otázky, zde jsou výsledky výzkumu.

 

Výsledky výzkumu

Většina dotazovaných žen vzkazovala, že si uvědomují vlastnictví vaginy, že se o svůj pohlavní orgán zajímají. Uvědomují si totiž, že je nesmírně důležité mít o ní potřebné informace (95 %). Jen o 8 % méně žen dokonce věří, že znalost jim pomůže zlepšit jejich sexuální život. Mnoho žen také potvrdilo, že negativní postoj k vagině často vzniká už v dětství, kdy od svých maminek slýchávaly, že se nemají toho místa dotýkat, protože je špinavé, nečisté či chlípné. Sedmdesát osm procent žen také souhlasilo s tím, že společenská tabuizace vaginy přispívá k její neznalosti.

 

Většina žen by uvítala, kdyby si mohly o vagině přečíst nějaké informativní články. Něco podobného se totiž dostalo do rukou jen 39 % dotazovaných žen. To také způsobuje poměrně nízké povědomí o anatomii vaginy. Dokonce polovina žen se totiž domnívá (hlavně v Německu a Rakousku, tam jde dokonce o 70 % ženské populace), že pochva stojící ženy má v těle vertikální směr. Odtud také pochází zajímavé otázky, zda žena může ztratit tampon, nebo zda může být tampon uvězněn uvnitř vaginy. Tomu stále věří 29 % žen a v Británii s tím souhlasila dokonce polovina respondentek.

 

Jak vypadá?

Spousta žen si dokonce plete pochvu s dělohou a současně vůbec netuší, jak je pochva v jejich těle uložená. Kde je uložen poševní otvor, to ví asi každá žena, dál už však začínají být zmatené. Pochva je v podstatě válcovitý orgán, krytý poměrně odolnou poševní sliznicí. Diky slizničním řasám, které jsou podél celého vnitřku umístěny, je vagina velmi pružná. Od středu směrem nahoru má pochva tendence se rozšiřovat, a naopak k poševnímu otvoru se zužuje. Celá pochva od otvoru až k horní části měří 7–10 cm a umístěna je v těle ženy tak, že od otvoru se jemně zahýbá a k horní části už je takřka horizontální. Takže z ní opravdu nemůže nic vypadnout.

 

Jak se to má s hygienou?

S neznalostí také souvisí další otázka vaginálního zdraví. Mnoho žen netuší, že vagina je samočisticí orgán a nepotřebuje žádné zvláštní hygienické produkty. Proto 62 % žen věří, že prostředky pro intimní hygienu mohou přispět k vaginálnímu zdraví. Ve Španělsku, Itálii a Finsku tomu dokonce věří tři čtvrtiny žen.

 

Vagina je vhodná pro podávání léků

Anatomie a fyziognomie pochvy je tak dokonale vytvořená, že ji předurčuje jako ideální místo pro podávání léků. Má to hned několik výhod. Díky velmi prokrvené sliznici jsou léčivé látky vstřebávány skrze poševní stěnu rovnou do krve, což také způsobuje, že se vyhneme efektu „first pass“, který způsobuje orální polykání léků, kdy je oslabován metabolismus jater. Také se vyhneme vedlejším účinkům rozdrážděného žaludku a vyhýbání se konzumace některých jídel.

 

S aplikací léků do pochvy se začalo při řešení různých vaginálních zánětů, známých třeba jako „výtok“. S tím se setkala během svého života snad každá žena. Také se touto cestou ženám podávaly různé hormony při menopauze a podobně. Je to poměrně snadný způsob aplikace léků bez nutnosti odborného dohledu lékaře a hlavně bez bolesti.

 

Boj proti AIDS

V současné době se také testují krémy, čípky nebo gel s mikrobicidy, což jsou chemické neutralizátory viru HIV i jiných pohlavních chorob. Do budoucna se počítá, že tyto látky společně s vakcínou HIV by se mohly stát základem celosvětového boje proti AIDS. První přípravky tohoto typu jsou očekávány koncem roku 2007.

 

Jak byste ve výzkumu uspěla vy? Věděla jste o tom, že vagina je ve vašem těle horizontálně umístněna? Vadilo by vám aplikovat si léky vaginálně? Vidíte v tom nějakou praktickou výhodu? Používala byste krémy, čípky či gely na neutralizaci viru HIV? Věřila byste tomu?

 

zdroj: TZ z Tiskového setkání Poznej se!

Reklama