Zdraví

Jak zmírnit něžádoucí účinky ozařování?

chemo

Únava, nevolnosti, poškození pokožky, spáleniny, vyrážka, mokvání, v krajním případě až dočasné poškození nervových zakončení v místě ozařování. To vše mohou být nežádoucí účinky radioterapie, které pacienti chápou jako daň za své zdraví, za léčbu rakoviny. Vedlejší účinky ozařování se mohou objevit již několik dní po zahájení léčby, ale mohou také přetrvávat i několik týdnů po jejím ukončení.

Lékaři mohou svým pacientům před radioterapií alespoň doporučit několik bodů pro zmírnění nežádoucích účinků léčby. Které to jsou?

„Lékař by vás před zahájením léčby měl seznámit nejen s vedlejšími účinky, abyste věděli, na co se připravit, ale i jak se na to připravit. Rizikoví pacienti a lidé, kteří podstupují ozařování poprvé, bývají zpravidla hospitalizováni, abychom měli případné komplikace pod kontrolou. Je také nutné, aby lékař věděl o všech lécích, které užíváte. Včetně vitaminů a potravinových doplňků,“ vysvětluje pracovník onkologického centra Pavel Urban.

Odpočívejte a dobře jezte

Odpočívejte, ale přesto se hýbejte. Pokuste se dopřát si dostatek vydatného spánku, především v noci. Pravděpodobně se dostaví větší únava, proto dodržujte pravidelný a klidný denní režim. „Pokud to zdravotní stav pacienta dovolí, není třeba, aby byl upoután na lůžko, ale naopak jsou mu doporučeny pravidelné zdravotní procházky,“ uvedla lékařka Martina Kubecová. Pokud dobře snášíte léčbu, máte nenáročnou práci, pobyt na pracovišti vám prospívá a pokud souhlasí i váš lékař, nemusíte nutně nastupovat na neschopenku. Zaleží na vás.

Hlídejte si jídelníček. Zdravá a vyvážená strava je dobrá vždycky. Pokud vás čeká ozařování v oblasti břicha, pravděpodobně vám lékař doporučí zdravou dietu. Vynechejte alkohol, kořeněnou a dráždivou stravu. Aby vaše tělo bylo na tak radikální zásah připraveno, dodávejte mu dostatek živin a vitaminů.

Zapomeňte na cigarety a nechte si spravit zuby

Ozařování a chemoterapie mohou poškodit zuby. Před zahájením léčby si zajděte k zubaři a případně nechte opravit chrup a vytrhnout zuby, které už nejdou zachránit. Vyhnete se bolestivým zánětům. Nosíte-li protézu, během ozařování ji mít nesmíte. Dodržujte pečlivě ústní hygienu. Můžete si vyplachovat vlažným odvarem z šalvěje.

Nejezte horká jídla, nepijte horké nápoje. Zapomeňte také na cigarety.

Podrážděná pokožka: Buďte opatrní a dopřejte jí maximální péči

Pokud je vám aplikováno ozařování zvnějšku, může být vaše pokožka v místě ozařování více citlivá nebo vypadat jako spálená od slunce. Buďte opatrní při používání kosmetických přípravků. Zvlášť těch, které obsahují alkohol. Mohou pokožku ještě víc podráždit.

V místě ozařování nenalepujte náplasti. V případě nutnosti použijte náplast pro citlivou pokožku.

Nenoste těsné oblečení především v místě ozařování se vyvarujte pásků, punčoch nebo těsných límců. Dávejte přednost volnému, měkkému oděvu z bavlny. Oblečení neškrobte.

Při koupání opatrně, chraňte ozařované místo před chladem i teplem. Nepřikládejte na ozařované místo studené nebo teplé obklady. Buďte opatrní i při koupání. Podrážděnou pokožku může poškodit i horká voda. „Zahájení léčby předchází pečlivá příprava, jejíž součástí je přesné stanovení ozařovaného místa na těle pacienta. To se často vymezuje barevnými orientačními body, které musí být udržovány viditelnými po celou dobu ozařování, což vyžaduje opatrné mytí a utírání vyznačeného místa,“ říká Kubecová.

Ozařovanou pokožku chraňte před sluncem. Pokud je to možné, kryjte ozařovanou pokožku tmavým oblečením, kdykoli jdete ven. Zeptejte se lékaře, zda vám doporučí užívání ochranného opalovacího krému. Pokud ano, používejte krém s ochranným faktorem minimálně 15. V ochraně proti slunci se doporučuje pokračovat ještě minimálně jeden rok po skončení ozařovací léčby.

   
15.06.2010 - Zdraví - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [4] janalee [*]

  Dobrý den, ráda bych upozornila na nový dvoufázový přípravek pro prevenci nežádoucích následků ozařování na pokožku amerického výrobce WATERJEL Technologies s názvem R1 R2. Jde o naprostou novinku, výsledky z klinických zkoušek jsou vynikající. Více informací naleznete na internetových stránkách www.vava.eu

  superkarma: 0 25.08.2010, 19:18:56
 2. avatar
  [3] *modrá [*]

  syrrit — #2 Sml15Sml15Sml31Sml15Sml15 pravda, přišly jsme o nenahraditelné informace

  superkarma: 0 16.06.2010, 08:20:17
 3. avatar
  [2] syrrit [*]

  Tohle všechno a mnohem líp, bylo  v příspěvcích XYM, vyzkoušené na vlastním těle. Ověřeno dalšími uživatelkami na vlastním těle a chváleno. Jenže to auditko i XYM Hulán za podpory Kříže důkladně vymazal. :-((

  1. na komentář reaguje *modrá — #3
  superkarma: 0 15.06.2010, 18:58:29
 4. [1] sludka [*]

  V ochraně proti slunci si myslím je potřeba se chránit před sluncem co nejdéle. Také se chránit před nachlazením a únavou. To vše  a hlavně vírou ve zdraví.Sml15Sml15Sml15

  superkarma: 0 15.06.2010, 11:19:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme