Bulvár

Jak zdobily stromeček naše prababičky


První vánoční stromek lze datovat do středověku. Zelené větve měly symbolizovat věčný život přislíbený Kristem a připomínat rajský strom Adama a Evy.


První vánoční stromky přišly z Alsaska. Tento zvyk se šířil pomalu, nejprve začali zdobit vánoční stromky kněží v kostelech u jesliček, tradičním ve šlechtickém prostředí se stal v 16. a 17. století. Teprve polovina 19. století přinesla oblibu vánočních stromů i do měšťanských rodin.

V Praze se objevil první vánoční stromek v roce 1812. V Čechách stavěli lidé od poloviny 19. století o Štědrém večeru na stoleček nebo do kouta smrček či jedličku, dokonce jen i ozdobenou májku.

Na stromečky, které bývaly někdy i zavěšeny od stropu, se jako ozdoby nejprve používaly: jablka, ořechy, sušené švestky, sladké pečivo. Ovoce a ořechy se také na počátku 19. století balily do barevného papíru, aby byl stromek pestrý.


Další surovinou k výrobě vánočních ozdob byl cukr a vejce. Peklo se cukroví z mandlového marcipánu, cukru a růžové vody, medu nebo tzv. tragantové cukroví s příměsí rostlinných pryskyřic. Upečené výrobky se dále barvily a zlatily.

Současně se používal pro výrobu vánočních ozdob papír, lepenka, krepový papír a papírová masa, karton a vata. Ozdoby z těchto materiálů se vyráběly od konce 19. století až do poloviny století dvacátého. Mezi nejstarší patří figurky z papier mâché (papírová masa) a vatové postavičky.

Kartónové ozdoby sypané balotinou (malé skleněné kuličky) se objevily u nás ve 30. letech minulého století. Typické domečky se vyráběly především na Železnobrodsku. Ozdoby byly někdy omotány tzv. leonským drátem (kovové vlákno). Drát také zdobil nejen papírové, ale i vatové nebo skleněné ozdoby.

Jablonečtí domácí výrobci používali lamety při zdobení perlových skleněných ozdob. Tento typ ozdob se vyráběl až do 40. let 20. století.


První skleněné ozdoby se začaly dovážet v polovině 19. století z Durynska. Vánočním ozdobám předcházela výroba tenkostěnných dutých perliček určených pro bižuterii či dekorace na klobouky, teprve v 19. století se začaly produkovat pro vánoční výzdobu. Velkou konkurencí německým ozdobám se stalo na konci 19. století a zejména v prvních desetiletích 20. století zboží z Jablonecka.


Tzv. „duté perle“ se vyráběly v domácích dílnách, nejprve na Jablonecku, poté v Podkrkonoší, výjimkou nejsou ale ani oblasti na Moravě.

Od 30. let 20. století se začaly u nás vyrábět foukané skleněné ozdoby, které nahradily doposud dovážené zboží z Německa.


Některé z ozdob byste možná ještě našly na půdách u svých babiček. Stále mají své kouzlo a v lecčem předčí některá dnešní třpytivá cingrlátka. Můžete oprášit zapomenutou krásu prostých věcí a na stromek zavěsit červená jablíčka, šišky na červených stužkách nebo figurky z vizovického pečiva a v neposlední řadě ozdoby ze slámy.

   
05.12.2005 - Společnost - autor: Míra Šindrbalová

Komentáře:

 1. avatar
  [9] narciska [*]

  Anai: Andelske zvoneni mame taky, na polozeni. Mela jsem ho vzdycky hrozne rada. Kdyz jsem byla mala, tata vzdycky v obyvaku za zavrenyma dverma ho zapalil a rikal, ze to tam zvoni Jezisek, jak dava pod stromecek darky. Jeste dneska citim to tajemne napeti...

  superkarma: 0 06.12.2005, 08:50:55
 2. avatar
  [8] Gabi [*]

  Žížala: je fakt hnusnej!

  superkarma: 0 05.12.2005, 12:13:20
 3. [6] Anai [*]

  Jé, sorry, ono se píše "patina" ne "patyna" ....

  superkarma: 0 05.12.2005, 08:51:48
 4. [5] Anai [*]

  Mám doma "andělské zvonění", které se upevní na špičku stromečku. Nádhera! Zapálily se 3 svíčky, nad nimiž byly plíšky, ještě výše viseli 4 andělíčci, kteří se točili na takové jako hvězdě a teplem se točili dokola a zvonili maličkými tyčinkami. Muselo se upevnit na špičku naprosto rovně, jinak nezvonilo, což byl leckdy problém. Vše plechové, původně barevné, nyní už s patynou. Těžko popsat, musí se to vidět, ale něco podobného, myslím, zase existuje, viděla jsem někde v krámě v modernější podobě a také jsem něco takového měla jen na položení na stůl. Toto pochází z konce 19. století, protože patřilo už mé praprababičce, která se narodila 1870. Jako dítě jsem na něj byla zvyklá a klasické "špičky" a "hvězdy" se mi nelíbily, protože to nebylo "ono". Zvoněním jsem zdobila stromeček i svým dětem až do doby, kdy se ode mě s otcem odstěhovaly. Pak jsem se pokoušela vpravit zvonění na stromek u mého přítele, s nímž jsem žila, ale jeho dcera protestovala, ona byla zvyklá na hvězdu. Tak jsem vymyslela kompromis a od té doby jej upevním do stojánku a dám na stůl a ještě třeba ozdobím okolo chvojím. Krásně to zvoní třeba na WAW, ale tam nemůžete dát svíčky, roztekly by se . Nemám ráda starožitnosti, přestože jsem tento obor kdysi chtěla též studovat. Líbí se mi na výstavách a zámcích a hradech, doma ne, stačily 4 roky prožité mezi množstvím těchto předmětů a nábytku u tchánů. Všechny starožitné předměty, co jsem zdědila, jsem prodala a koupila si za to elektroniku či vybavení do domácnosti a taky jsem lecdky v určitých životních etapách neměla na nájem či jídlo.... Nicméně tohle vánoční zvonění, ač má určitě cenu, bych nikdy neprodala... Včera jsem ho vytáhla a opět se z něj těšila... Jen nevím, zda jej mám vyčistit, či mu ponechat onu patynu, co myslíte? Není tady nějaká starožitnice na "ženě-in", nebo kunsthistorička?

  superkarma: 0 05.12.2005, 08:49:40
 5. avatar
  [4] Křeček [*]

  Žížala: Já jsem letos viděla jen staroměstský strom v televizi - absolutně nechápu, proč pod tu konstrukci ze světel cpou živej stromeček, stejně není vidět, co pod tím je

  superkarma: 0 05.12.2005, 08:43:41
 6. avatar
  [3] Sirikit [*]

  Pár vánočních ozdob z papírové hmoty mám doma, mají tvar zvonků, malého betlému, andělíčka. Jsou už notně staré, pamatují začátek minulého století, ale jsou hezké. Rovněž tak ozdoby z korálků, které pocházejí ze čtyřicátých let. I když tyto ozdoby už na vánoční stromeček nezavěšujeme, stále je schovávám, tvoří kus mého dětství.

  superkarma: 0 05.12.2005, 08:00:59
 7. avatar
  [2] Žížala [*]

  O víkendu jsem byla v Praze nasosat vánoční náladu a ten modrý strom na Václaváku je teda strašný ať žijí staročeské vánoce, svařák, medovina a strom jak z Hvězdných válek

  superkarma: 0 05.12.2005, 07:07:07
 8. avatar
  [1] moula [*]

  Skoda, ze tu nejsou fotky k tem popisum, neco si predstavit umim, neco nemam poneti, o cem je rec.

  superkarma: 0 05.12.2005, 02:56:14

Profil uživatele




Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme