První mrazíky jsou signálem k „úklidu“ květin v truhlících i nádobách. Každá z nich však vyžaduje jiné podmínky zazimování. Některá potřebuje světlo, jiné vyhovuje spíš tma. Pojďme si připomenout zazimování nejčastěji pěstovaných květin.

  • Muškáty- pnoucí a vzpřímené se zimují rozdílně

Pnoucí muškáty většina z nás vyhazuje, ale dají se i přezimovat. Nechte je v truhlíku a přeneste na světlé a vzdušné místo s teplotami od tří do dvanácti stupňů. Zkraťte je až na jaře, až je budete přesazovat.

muškáty

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Vzpřímené muškáty můžete zimovat ve tmě. Vyndejte je z truhlíku, zabalte do silné vrstvy novin a uložte do sklepa. Na jaře je zasaďte do čerstvé zeminy a seřízněte. Pokud nemáte sklep a musíte je zimovat na světle, nechte je v truhlíku a seřízněte jejich nadzemní část alespoň o třetinu.

Čtěte také: Muškáty na podzim. Vyhodit, nebo zazimovat?

  • Fuchsie snesou tmu i světlo.

Ve tmě shodí listy, ale přežije i při nižších teplotách. Máte-li světlý sklep, seřízněte je o polovinu a přestaňte zalévat. Pokud zimujete rostliny na chodbě, či v zimní zahradě, přečkají zimu v původních nádobách a teplotě do deseti stupňů. S řezem můžete vyčkat až do jara.

  • Hlíznaté rostliny - dosny, hlíznaté begonie, nebo jiřinky mají tu výhodu, že jejich zimování není náročné na prostor.

Po prvních mrazících se jejich hlízy vyndají z květináčů nebo truhlíků, očistí, a nechají oschnout. V tom je postup stejný, v uložení se však tyto rostliny liší. 

Hlízy begonií dejte do krabice s téměř suchou rašelinou a nechte tak až do února.

Dosny zkraťte asi na deset centimetrů a s celým balem uložte v suchu při deseti stupních.

S jiřinkami spěchat nemusíte. Po omrznutí, které se projeví zčernáním, je nechte ještě týden v zemi (vyzrálé hlízy mají nadzemní část kolem kořenového krčku mírně dřevnatou), pak sestřihněte na deset až dvanáct centimetrů a nechte proschnout v nemrznoucí místnosti. Po očištění je uložte do bedničky s pilinami do sklepa. Celé zbytky lodyh musí zůstat nezasypané, aby neplesnivěly.  

Vhodná teplota po celou dobu přezimování je od dvou do deseti stupňů (teploty pod deset stupňů jsou vhodnější). 

Čtěte také: Jak zazimovat jiřiny a jiné hlíznaté rostliny?

  • Jak na květinové obry - oleandry a durmany?

Tyto krásné a hojně pěstované květiny nám dělají parádu na terasách a balkonech, ale dokážou přes léto pěkně narůst, takže se i obtížněji stěhují. Zvláště durmany. Durman na rozdíl od oleandru přivítá zimní odpočinek ve tmě nemrznoucího sklepa, kde shodí listy. Nemáte-li tu možnost a zimujete ho na světle, seřízněte ho jen mírně (např. lehce namrzlé nebo poškozené větve) jinak by vykvetl příliš pozdě, nebo vůbec.

Neřezaný oleandr si potrpí na chladné a světlé místo s teplotami do dvanácti stupňů. Příliš teplé zimoviště mu moc nevyhovuje a další rok většinou nekvete. Chcete-li naopak podpořit jeho kvetení, nechte ho „přejít“ mírným mrazíkem. Doporučují odborníci.

Reklama