Akné dnes postihuje nejen puberťačky, ale i dospělé ženy. Věková hranice postižených se stále posunuje.

Rozlišujeme těžkou formu akné a „pár pupínků“ při menstruaci.

S těmi si často poradíme pomocí korektoru a make-upu. Postupně získáme grif profi vizážistek, ale výsledek nikdy nebude dokonalý.

akné

Cílem není zakrýt, ale likvidovat!

Příčin vzniku akné je více. Zhoršení kvality ovzduší a vyšší životní tempo, tedy stres. A také hormony – ženám se většinou rapidně zhorší stav pleti, když vysadí „berličku“, dnes již dokonalou antikoncepci.

Bohužel lékař či kosmetička často nepoučí pacienta dostatečně důrazně, či dokonce vůbec, že základní podmínkou likvidace nevzhledných a bolestivých pupínků a účinků léků či kosmetických přípravků je správná každodenní péče. Ani wikipedie se o něčem takovém nezmiňuje. :)

S hormony příliš nenaděláme, se stresem už si naopak poradit můžeme relaxací. Jenže – najdeme si na něj v dnešní době v životě prostor?

Co je dostupné úplně každému, nestojí nás při minimální finanční investici téměř žádný čas, úsilí a doopravdy funguje, je prevence. Nečekejme, až nám pupínky vyskáčou, bojujme cíleně klidně už od 12 let důsledně a denně.

Navykněte si jíst co nejzdravěji

Víme, že tvorbu akné podporuje čokoláda a alkohol a pobyt v zakouřeném prostředí. Možná ano, možná ne, rozhodně doporučuji nepřehánět. Na kvalitu pleti má vliv nejen to, jak se o ni staráte a jaké přípravky používáte, ale způsob vašeho stravování. Tam to začíná. Snažte se jíst zdravě, zvykněte si jíst nutričně hodnotné potraviny – využijte dnešní osvěty v médiích!  

Čistěte pečlivě a pravidelně 2x denně

Spousta žen se neumí o svou pleť správně postarat. Neví, že ráno nestačí umýt si obličej vodou (natož studenou), málokterá si jej čistí i ráno.

Ráno i večer pečlivě vyčistěte pleť nejlépe pomocí speciálních gelů či krémů (nikdy obyčejným mýdlem) bez použití tamponků. Pleťové mléko a voda je pořád lepší než nic, ovšem výsledek není nikdy dokonalý. Navíc tamponky  pokožku totiž zbytečné dráždí. Ideální je „přirozený materiál“ – naše ruce! Rozetřete gel či krém po obličeji, lehce smíchaný s teplou vodou, a posléze postupně smývejte. Potom teprve můžete (pokud vlastníte přípravek 2v1 či 3v1 nemusíte) na osvěžení použít pleťovou vodu.

Chraňte pleť každý den

Ovzduší je zejména ve městě plné smogu, stačí zkontrolovat umytý okenní parapet. Ani sluníčko či mráz nám nesvědčí. Zvykněte si používat po vyčištění nejen hydratační krém, ale také make-up! Stačí slabá vrstvička.

Dodržujte přísné hygienické návyky

Pokud už vás pupínky zasáhly, snažte se dodržovat přísné hygienické zásady. Používáte-li na osušení obličeje několik dní stejný ručník, věřte, že maz, který při čištění vytéká z vřídků, zůstane na textilii a při dalším použití se uchytí zárodek dalšího vřídku na jiném místě. Nejvhodnější jsou papírové utěrky či jemnější verze – kapesníčky.

Pokud chcete být důslední, vyměňujte každý den povlak na polštáři a perte jej na 90 stupňů či parou.

Pupínky nevymačkávejte

Jasně, je to těžké – prostý lidský atavismus, ale pamatujete, že vám po otevřených rankách mohou zůstat jizvičky či fleky.

Teprve pokud výše uvedené zásady přijmete za své, má smysl investovat do speciální kosmetiky či léků na vymýcení akné. Poraďte se raději s odborníkem (kosmetickou poradkyní nebo dermatologem), než abyste ordinovaly samy.

Reklama