Bulvár

Jak zařídit pohřeb?


Smrt patří k životu stejně jako narození. V období úmrtí blízkého člověka je třeba zařídit spoustu nezbytností tak, aby vás nikdo neošidil a vše proběhlo hladce. Jak najít správný pohřební ústav, jaké doklady jsou potřeba i kolik peněz vás to bude stát? 

Po rodinu i přátele je smrt blízké osoby pochopitelně těžkým zážitkem, ale i přesto se musí někdo zhostit všech úkonů spojených s odchodem člověka z tohoto světa. Při úmrtí doma je nutné zavolat lékaře, který po prohlídce zesnulého vystaví „ohledací list“. Následně je vhodné zavolat pohřební službu, k tomu se ještě dostaneme. V případě úmrtí v nemocnici obvykle po ohledání tělo odvezou na patologii. Ze zdravotnického zařízení by vám poté měli zaslat telegram nebo zatelefonovat. Osobní věci po nebožtíkovi si musí vyzvednout někdo z příbuzných...

 

Pozor na pohřební ústavy!

Když vybíráte pohřební ústav, je třeba pečlivě zvážit, jaké služby požadujete a kolik vás to bude stát. Nabídky extra levných pohřbů jsou podezřelé, stejně jako přehnané sumy za standardní služby. Také musíte vědět, jaký pohřeb vlastně chcete. Dnes je možné objednat pohřeb pouze zpopelněním bez obřadu a účasti blízkých, pohřeb s obřadem a zpopelněním a dále pohřeb s obřadem a uložením na hřbitově. Rozloučení může probíhat v obřadní síni nebo v kostele. Pokud byl zesnulý členem církve, je poslední služba ze strany církve obvykle bezplatná.

Ale k věci. Obzvláště v případě smrti v nemocnici se může stát, že objednáte odvoz pohřební službou a zjistíte, že vašeho mrtvého již některý jiný ústav bez vašeho vědomí odvezl. Jedná se o trik, kdy takový ústav počítá, že už mrtvého nebudete chtít nikam jinam převážet a objednáte obřad u něj. Boj o mrtvé je smutnou realitou. Pokud je vaše představa o výběru firmy odlišná, nenechte si nic podsouvat. Stejně tak se může stát, že vás nějaká pohřební služba osloví sama, ale to je nelegální chování. Nenechte nikoho za sebe ústav vybírat, mohli byste prodělat.

 

Jak vybrat ten správný?

K dispozici máte široký výběr firem, ale ne všechny jsou opravdu profesionální. Doporučujeme prozkoumat nabídku na internetu. Ve chvíli, kdy si ústav vyberete, měl by většinu náležitostí za vás již řešit. Jediné, co se od vás požaduje, je předložení občanského průkazu, případně rodného listu zemřelého, občanský průkaz objednavatele pohřbu a také připravit mrtvému oblek. S úředníkem ústavu se na jednotlivých úkolech, které služba zajistí, raději podrobně domluvte.

Jednou z indicií, podle které se kvalita pohřebního ústavu pozná, je nabídka služeb. Mezi základními službami byste měli najít nákup a vykopání hrobu, převozy zesnulého, kremaci, zajištění kameníka, dopravu smutečních hostů např. autobusem, zajištění obřadní síně nebo kostela, řečníka či faráře, zhotovení smutečních oznámení, zajištění hudby a tak dále. Na toto včetně dalších služeb vám musí být schopen úředník během návštěvy v kanceláři udělat kalkulaci na konečnou cenu pohřbu. Pokud ne, něco není v pořádku a raději se poohlédněte jinde.

Kolik to stojí?

Ceny se samozřejmě liší podle podniku, ale cena za pohřeb s obřadem a kremací se obvykle pohybuje od 15 do 20 tisíc korun a v ceně by mělo být určitě zahrnuto zhruba následující:

- vyřízení všech administrativních záležitostí (odhlášení OP, zdravotní karty, řidičského průkazu, pasu, vydání úmrtního listu, atd.)
- doprava mrtvého (z nemocnice, domova, na obřad, na hřbitov)
- parte s obálkami
- zajištění obřadní síně
- věnce a květiny na rakev a před rakev
- smuteční řečník
- reprodukovanou hudbu podle vašeho přání
- kvalitní rakev ze dřeva s vnitřním vybavením
- uložení do hrobu nebo kremace


Jaké máte vy zkušenosti se zařizováním pohřbu? Setkali jste se někdy ze strany pohřebního ústavu s nevhodným chováním? Jak jste to řešili?

 

   
02.04.2008 - Společnost - autor: Michal Chalupa

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [51] janculka [*]

  Tak to je mi moc líto, není to nic příjemného. Ale nejlepší lék na tu bolest je koupit si štěně.

  superkarma: 0 01.12.2016, 02:39:23
 2. [50] Andrejkaa11 [*]

  Teď zemřel sestře pes, takže kerberos nám zajišťuje kremaci.

  superkarma: 0 30.11.2016, 23:54:17
 3. [49] tatka [*]

  Přívěsek je dobrý, máš zvíře pořád u sebe. A nikdo o tom nemusí vědět a přitom pro majitele má velkou hodnotu a cenu.

  superkarma: 0 22.11.2016, 06:26:15
 4. [48] andulina1 [*]

  Hledala jsem na internetu a kerberos vypadá jako dobrá volba. Hodně se mi líbí ta možnost přívěsku a popelem a že můžu být u kremace.

  superkarma: 0 16.11.2016, 19:36:49
 5. [47] Julinkaj [*]

  Jak se o nich dozvěděli? Mě o tom říkala známá.

  superkarma: 0 27.10.2016, 03:40:51
 6. [46] tatka [*]

  Jojo sestra sestra si u kerberos taky nechávala udělat kremaci psa. Zemřel jim loni labrador a neměli ho kam dát, u veterináře ho nechtěli nechávat.

  superkarma: 0 25.10.2016, 22:59:28
 7. [45] Julinkaj [*]

  Co vím, tak dostaneš u kerberos.name urnu nebo si můžeš nechat udělat přívěšek s popelem.

  superkarma: 0 24.10.2016, 20:52:36
 8. [44] Hanulam [*]

  Aha a oni ti potom dají urnu nebo popel někam zakopou?

  superkarma: 0 15.10.2016, 23:44:16
 9. [43] Kaciola [*]

  kerberos.name se jmenuje a je tam 3 roky.

  superkarma: 0 02.10.2016, 15:49:53
 10. [42] Hanulam [*]

  A kde je krematorium v Praze? Nebo jak se jmenuje? :)

  superkarma: 0 29.09.2016, 22:04:04
 11. [41] Hanulam [*]

  Já určitě ne, ale sestře zemřela kočka a měla ji moc ráda. Tak se rozhodla, že ji chce mít doma. Sehnala si kontakt na krematorium pro zvířata v Praze.

  superkarma: 0 30.08.2016, 03:12:02
 12. [40] janculka [*]

  Zařizoval jste někdo ne pohřeb, ale kremaci pro zvíře? Našla jsem krematorium v Praze kerberos.name, ale neznáme jejich služby.

  superkarma: 0 29.08.2016, 16:32:10
 13. [39] Sluníčko sedmitečné [*]

  Také jsem musela řešit pohřeb, není to nic levného, ale naštěstí jsem narazila na pohřební službu, kde byli ochotní a se všemi náležitostmi mi pomohli.

  superkarma: 0 13.11.2015, 12:38:49
 14. avatar
  [38] Ni-ka [*]

  My jsme minulý týden pochovali dědečka.Dohromy jsme za to dali 20 000-30 000,u nás se totiž dělá ještě smuteční hostina pro nejbližší hostinu a ta vyjde tak na pět tisíc. Byla to ale poslední služba pro dědečka a peníze na to měl.Je to ale jiné jak ve městě,prootže tady je jedna pohřební služba na asi osm až deset vesnic,takže si člověk moc vybírat nemůže a jsem i ráda,protože kdybych měla přemýšlet ještě nad tím,tak se dočista zblázním.

  superkarma: 0 04.04.2008, 16:15:40
 15. avatar
  [37] Dášule [*]

  Když nám v nemocnici po příchodu na návštěvu řekli, že maminka zemřela, nepřekvapilo nás to. Věděli jsme , že se to brzy stane. Požádali jsme sestřičky a lékaře o pomoc s výběrem pohřební služby, protože jsme místní poměry naznali. Překvapilo nás sdělení, že tohle oni nesmí, protože by zasahovali do našeho rozhodnutí. Nakonec jsme je přesvědčili. Než jsme odcházeli z pohřební služby, měli jsme vyjednané s farářem /ŘK/, kdy bude pohřeb, zajištěnou hudbu, proslov SPOZ, objednané kytice, prostě kompletní servis. Překvapila nás i rozumná cena. Maminku přivezli přesně, kytice taky, jenom nám udělali kytičky se 3 květy. Protože se počet žen změnil, syn dovezl přítelkyni, která s ním za babičkou jezdívala, takže jsme byli nakonec rádi - jenom jsme kytičky převázali. Přivezli i myrtové větvičky na rakev do hrobu, /místo hlíny/.Nejhorším bodem pohřbu byl projev kněze. Bylo to ubohé až příšerné. Jeden známý mi řekl, že on by asi vstal a šel mu rozbít hubu. Já mám pocit, že farář byl opilý. Věděl, že my nejsme věřící, že maminka v poslední době nechodila do kostela /nedošla by tam/ a dost se do toho navážel. Naštěstí projev zástupce SPOZ to všechno srovnal, byl opravdu hezký. Brzy na to zemřela maminčina dobrá známá, naše rodiny se znaly a jeli jsme na pohřeb. Měli stejnou pohřební službu, ale měli to v obřadní síni a bez kněze, a bylo to mnohem lepší.
  Problémy jsme zažili při pohřbu manželovy maminky, dělala to pohřební služba z místa, kde maminka byla v diakonii a nepovažovali za nutné se zeptat na místní zvyklosti. Začali všechno přeorganizovávat, nadělali spoustu zmatků. Bylo to dost nechutné.

  superkarma: 0 03.04.2008, 22:34:03

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [36] wijan [*]

  18. 3. mi zemřela maminka. Zemřela u nás doma. Praktický lékař volal záchrannou službu, ale bylo už pozdě. Lékař RZS provedl ohledání, napsal papíry pro pohřební službu, převzal občanský průkaz, který odeslal na MěÚ, ten zaslal úmrtní list. Pohřeb zařídila pohřební služba. Jediné, co mě šokovalo, byla krabička od cigaret, kterou jsme spatřila v hrobě, když jsem ještě jednou před odchodem ze hřbitova naposledy pohlédla do hrobu (krabička určitě pocházela od hrobníků, nikdo jiný už tam nebyl). Raději jsem odešla, neměla jsem sílu se začít na hřbitově u maminčina otevřeného hrobu s hrobníky dohadovat. Pohled na tuto krabičku však budu vidět už stále.

  superkarma: 0 03.04.2008, 19:55:47
 2. avatar
  [35] catcat [*]

  když umřela maminka, pohřebka všechno zařídila, ale pak jsme se nestačili divit. Odmítli jsme proslov "o milující manželce a matce" s tím, že jenom přivítáme všechny přítomné a poděkujeme za účast - a platili jsme proslov. Přinesli jsme si kazeťák s vlastní hudnou - a platili jsme za hudbu. Známá koupila velkou květinovou vazbu a MUSELA ZAPLATIT za to, že to sama položila k rakvi - že jim údajně kazí jejich výzdobu (že ta výzdoba nebyla pak vidět pro všechny ostatní květinové dary ) Jenže člověk nad tím opravdu máchnul rukou, protože to byl poslední dárek pro maminku

  superkarma: 0 03.04.2008, 15:25:38
 3. avatar
  [34] arjev [*]

  Když v roce 2000 zemřela moje maminka,vypravila jsem jí pohřeb. Vše bylo v pořádku až.... dva zřízenci rakev přendali z katafalku na pojízdný vozíček a normálně jeli ke hrobu. To městský hřbitov v Přerově neměl pohřební auto,aby rakev důstojně odvezli ke hrobu. HNUS!

  superkarma: 0 03.04.2008, 14:11:07
 4. [33] benik-31 [*]

  Tak zatím jsem pohřeb nezařizovala,a doufám dlouho ještě nebudu.I když tchán na tom už není nejlíp

  superkarma: 0 03.04.2008, 10:01:37
 5. avatar
  [32] Juana [*]

  Tak jsem se konečně dostala na ty barevný rakve. Už jsem vybrala i jednu pro manžela, i když kandidátů je tam ještě víc . Na prvním místě je ta s golfem, druhá s vláčkem, třetí moře . Ještě mi tam chybí nějaký motiv z vesmíru a tím by byl soupis jeho koníčků kompletní. Stejně už pěkně dlouho vyhrožuje, že tu dlouho nebude, tak mám pro něj aspoň pěknou rakvičku. I když - jeho dědeček taky sliboval že už brzo umře - asi tak 40 let, pak tu byl do 87 let.
  Bohužel momentálně aktuální je u nás spíš rakev pro psa, protože náš dedeček jezevčík se asi rozhodl, že to už zabalí, je mu skoro patnáct a odmítá i jíst, to samé bylo s prvním psem, ten umřel na podzim.

  superkarma: 0 02.04.2008, 22:17:13
 6. avatar
  [31] Alfová [*]

  ze strany pohřební služby nikoliv,ale v lednu jsme měli v rodině úmrtí a nemocnice věci nevydala...zemřelý měl syna, bratra a otce, pro věci jel bratr....

  superkarma: 0 02.04.2008, 21:02:24
 7. avatar
  [30] paníliška [*]

  Majucha: Ke každému zemřelému musí přijít lékař,který konstatuje smrt a vystaví o tom protokol. Takže když mu šoupneš nějaký ten úplatek, prohlásí Ti za mrtvého a můžeš si pochovat, koho chceš.

  superkarma: 0 02.04.2008, 20:15:59
 8. [29] Josephine [*]

  A ty zahraniční... No škoda, že je vevnitř polstrování. Pomalu by z těch děckých byla hezká truhla na věci.

  superkarma: 0 02.04.2008, 15:02:47
 9. [28] Josephine [*]

  Je fakt, že "po" mi rakev může být jedno.
  Ale sololit či papundekl je na mě moc i "po". To už jde spíš o důstojnost zemřelého a slušnost pozůstalých.
  Na druhou stranu, možná je to lepší... Třeba se ten papundekl lépe rozloží.

  superkarma: 0 02.04.2008, 15:01:02
 10. avatar
  [27] Meander [*]

  OlgaMarie: To spíš švagrová, až bude věšet prádlo. Jsou tam mezi švestkami natažené šňůry.
  Majucha: Nebo bych mohla omdlívat zásadně mimo domov.

  superkarma: 0 02.04.2008, 14:45:12
 11. avatar
  [25] OlgaMarie [*]

  Meander: Ale při každé stopečce slivovice by na tebe s láskou vzpomenul.

  superkarma: 0 02.04.2008, 12:17:50
 12. avatar
  [24] Meander [*]

  Majucha: Právě ses mi postarala o další noční můru

  superkarma: 0 02.04.2008, 12:07:53
 13. [22] otka [*]

  Majucha: no a u nás to zařizuje pohřební služba ,dáš občanku mrtvého,řekneš kde zemřel a oni vše zařídí.Asi si to vyžádají v nemocnici,pokud nezemřel doma.Představa,že si vyběháváš ještě nějaký ohledací list,pak na MÚ vyřizuješ úmrtní list atd je děsná.

  superkarma: 0 02.04.2008, 11:58:32
 14. [20] otka [*]

  Majucha: úmrtní list přijde od městského úřadu asi týden po smrti,to by byl pohřeb za 14 dní od úmrtí.

  superkarma: 0 02.04.2008, 11:43:59
 15. avatar
  [19] Meander [*]

  OlgaMarie: Generálku zrovna ne, to by byly pohřbený peníze Ale závěť mám hotovou a jakés takés pokyny k pohřbu jakbysmet. Člověk neví dne ani hodiny a nechci, aby mě bratr posypal vápnem a zakopal na zahradě pod švestkou.

  superkarma: 0 02.04.2008, 11:43:49
 16. avatar
  [18] OlgaMarie [*]

  gerda: Meander: A co si udělat generálku jako to dělala královna matka?
  Moje babička měla v modlitební knížce vloženy vlastnoručně napsané pokyny, do čeho chce obléknout, co chce do rakve a kdo má její pohřeb zařídit. Nepočítala s tím, že komunisti docílí na "hygieně" zákazu převozu rakve do venkovského kostela a k církevnímu pohřbu do země, a to přesto, že hrobníci i kameníci včas otevřeli rodinnou hrobku k povinnému odvětrání.

  superkarma: 0 02.04.2008, 11:40:27
 17. avatar
  [17] Juana [*]

  mně ty barevný rakvičky taky nejdou otevřít

  superkarma: 0 02.04.2008, 11:39:16
 18. avatar
  [16] Meander [*]

  Nyotaimori: Nejde mi to otevřít
  gerda: A já bych řekla, že na tohle je dobře myslet v předstihu. Umřeme všichni a proč po sobě nechávat bordel?

  superkarma: 0 02.04.2008, 11:18:59
 19. [15] Besinka [*]

  S pohřbem já osobně mám dobré zkušenosti,oba rodiče jsem už pochovala,a chování na pohřebním ústavu bylo velice dobré.Nemohu si stěžovat ani na výzdobu kremace ani na zaměstnance.

  superkarma: 0 02.04.2008, 09:57:38
 20. [14] a.... [*]

  Co se týče pohřbu, tak na tom jsem opravdu dobře. Moje rodina vlastní dvě rodinné hrobky, jedna je skutečně komfortní, vybudovaná maloměstskou prvorepublikovou honorací, převážně v černém mramoru, velmi úhledná na úžasném místě.Druhá poněkud skromnější v šedém pramoru a ne tak umělecky zdařilá.
  Nyotaimori: rakev sport si mě získala na první pohled

  superkarma: 0 02.04.2008, 09:26:41
 21. avatar
  [13] evita_ij [*]

  Nyotaimori: drsné

  superkarma: 0 02.04.2008, 09:17:38
 22. avatar
  [10] OlgaMarie [*]

  SENSITIVESKIN: Jasně! Kdo přežije jaro, dočká se i švestek. Zařídit pohřeb je prkotina proti tomu, co následuje po pohřbu. Tam teprve začínají starosti a lítání po úřadech. Od inkasáku po notářství. A vše si musí přímý pozůstalý oběhat osobně! Pohřeb může zařídit i jiná ochotná osoba.

  superkarma: 0 02.04.2008, 08:47:56
 23. [9] Lindaa [*]

  Bezne je od úmrtí týden, max.10dní do pohrbu. Kdyz vezmu v úvahu, ze na objednaní rakve a pohrbu je tak 2dny (max) a citové rozpolození pozustalých tak si myslím, ze vetsina lidí vezmu za vdek pohrebním ústavem, který je nejblíz a dokáze zarídit pohreb rychle a nezkoumají cenové relace. Maximálne se v první chvíli zeptají v nemocnici (nebo tam kde dotycný zemrel) jestli neznají nejakou firmu, nebo mozná se stací zeptat kolegu pred odchodem z práce, ale jinak nezkoumají jestli rakev stojí 10tisíc a u soukromníka ve vedlejsím meste jenom 8. Tak leda po pohrbu kdyz se vsechno uklidní, tak se doslechnou, ze kdyby byli bývali udelali to a to nebo zatelefonovali tam a tam tak mohli mít venec o pár stovek levnejsí atd.

  superkarma: 0 02.04.2008, 08:46:15
 24. avatar
  [8] SENSITIVESKIN [*]

  Super téma

  superkarma: 0 02.04.2008, 08:38:39
 25. avatar
  [7] OlgaMarie [*]

  Nyotaimori: ten odkaz je bomba. Třeba, když se někdo zabije v autě, vybrat mu rakev Formula 1.

  superkarma: 0 02.04.2008, 08:32:54
 26. avatar
  [6] gerda [*]

  to je teda jarní téma , na tyhle věci radši nemyslet. Ale přece jen - kdybyste si myslili, že pracovníci pohřebních kanceláří mají hodiny a hodiny na to, aby vám projevovali účast, jste vedle. Na klienta mají povolený časový limit, který, pokud překročí, poznají na výplatě. Je to kšeft jako každý jiný, jen to člověk nečeká, tak je líp se na to připravit - anebo ať to radši pokud možno vyřizuje člověk, který není zničený už i tak dost.

  superkarma: 0 02.04.2008, 08:05:42
 27. avatar
  [5] Z cluster [*]

  Nyotaimori: tam jsou linky na zajímavé organizace ! třeba "Centre for Death and Society"
  http://www.bath.ac.uk/cdas/
  (It provides a centre for the social study of death, dying and bereavement and acts as a catalyst and facilitator for research, education and training, policy development, media, and community awareness.") tam chci pracovat !!

  superkarma: 0 02.04.2008, 07:34:35
 28. avatar
  [4] LBU [*]

  Nyotaimori: Tak ty jsou skvělýýýýýýýýýýýýýýýýýýýý

  superkarma: 0 02.04.2008, 06:41:07
 29. [2] e.b.e. [*]

  tyrkys: to není rakev ale necky

  superkarma: 0 02.04.2008, 00:24:30
 30. avatar
  [1] tyrkys [*]

  Rakev typu Sociál za dvojku a je to http://www.pohrebni-sluzba.wz.cz/katalog.html

  superkarma: 0 02.04.2008, 00:15:45

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme