Zima už se přihlásila o slovo, sníh z nebe nepadá jenom na horách a mráz mění vesnické rybníky v kluziště plná malých hokejistů. Nám však zima přináší i starosti s odklízením sněhu. Zná to snad každá žena. Muž večer odhází vrstvu napadnutého sněhu, my mu namažeme bolavá záda, ráno avšak vstaneme a ono zase padá a zase nanovo. V zimních měsících se odhazování sněhu může stát sisyfovskou prací, a proto není od věci si tuto dřinu ulehčit. K tomu poslouží jak kvalitní hrabla, tak ale především sněžné frézy, které zvládají veškerou práci jen za naší asistence.

Právě frézy na odklízení sněhu jsou velkými pomocníky, díky nimž už nebudou žádná záda bolet, a odklízení sněhu se stane o něco příjemnější nebo dokonce zábavnější zimní činností. Na trhu existuje několik typů sněžných fréz, které se liší mnohými parametry. Nejdůležitějším kritériem při jejich výběru by ale měla být členitost a velikost plochy, kterou budeme odklízet.

Jakou frézu vybrat?

OBITip odborníka:

„Pokud máme povrch nezpevněný nebo potřebujeme odklízet sníh ve svahu, vyplatí se pořídit si pásovou frézu. Pomocí jediné páky se rychlost pojezdu plynule přizpůsobí množství a kvalitě odklízeného sněhu. Navíc lze pořídit frézu opatřenou světlometem, který usnadní práci za šera či za tmy,“ radí Marek Procházka z OBI marketu v Berouně.

frézaMěli bychom se orientovat podle toho, jaký terén s ní chceme odklízet. Je-li povrch dvorku, zahrady nebo příjezdové cesty nezpevněný, musíme vybrat jinou frézu, než jakou bychom použili na vyasfaltované rovné parkoviště. Na povrch s pevným podkladem totiž postačí jednostupňová fréza, která je vhodná do městských oblastí, kde sněhový pokryv nedosahuje takových rozměrů, jako na horách. Jednostupňové frézy jsou navíc lehké a nenáročné na obsluhu, což ocení mnohé z nás. Díky svému pohonu a systému sběru sněhu zaručují čistý sběr sněhu, jenž následně vyhazují do dostatečné vzdálenosti. Pozor ale na sousedyJ

Naopak dvoustupňové frézy jsou určené do podhorských až horských oblastí, kde si hravě poradí s velkým množstvím sněhu, sněhovými závějemi nebo s přimrzlým či uježděným sněhem. Od jednostupňové frézy se liší především systémem přihrnování sněhu, který je vybaven speciálními zuby. Díky nim si poradí i se zledovatělým sněhem, který následně přihrnuje k ústí vyhazovací turbíny. Ta nakonec vytlačí sníh do výhozového komínu. Díky své robustnější konstrukci, vyššímu výkonu a pojezdu se zvládne s tímto strojem za kratší časový úsek odklidit větší množství sněhu. S jedno i dvoustupňovými frézami se můžete seznámit v marketech OBI.

Ještě snazší práce

OBIFrézy lze dělit také podle způsobu pohonu pojezdu. Nejrozšířenějším typem jsou frézy kolové. U nich se můžeme setkat s mnohými pomůckami a vychytávkami. Jednou z nich je systém odpojení kol od pohonu nezávisle na sobě nebo současně, díky čemuž je umožněna jednodušší manipulace s frézou při zatáčení nebo couvání, což nám může se zkřehlými prsty dělat občas problémy. U fréz se rovněž můžeme namísto kol setkat s pásovým pohonem, který je sám o sobě předurčen pro náročnější terény.

Bez použití hrubé síly

OBINa sníh lze nicméně vyzrát, aniž by byla zapotřebí lopata, hrablo, natož sněhová fréza. S nižší sněhovou pokrývkou na úzkém schodišti, chodníku či před vjezdovými vraty si totiž hravě poradí posypová sůl, nebo moderní ekologické rozmrazovače ledu a sněhu. Ty existují jak v tekuté tak i pevné formě, přičemž po aplikaci zůstávají na povrchu a chrání ho tak před opětovnou námrazou až po tři dny. Jejich velkou předností je šetrnost k okolnímu prostředí, protože neničí povrchy cest a nejsou nebezpečné ani pro domácí mazlíčky. Tyto ekologické rozmrazovače působí až 8x rychleji než obyčejná posypová sůl, přičemž na ošetření jednoho metru čtverečního spotřebujeme zhruba 20 až 100 g prostředku.

Jak v zimě zápasíte se sněhem vy?

Reklama