Práce na plný úvazek, pečení, vaření, úklid, k tomu děti na krku a žádné hlídání. Předvánoční období může být docela náročné na přípravy. Klíčem k úspěchu je nesnažit se děti držet stranou od příprav, ale chytře je do plánovaných aktivit zapojit. Jak na to?

Děti by si nejradši jen hrály – to víme všichni. Pokud je tedy chcete přesvědčit k tomu, aby vám pomohly s nějakou prací, musíte z ní vytvořit co nejzábavnější činnost. Tohle pravidlo platí pro každý věk, rozdíl je jen v to, jaký zvolíme přístup. Nikdo nezná vaše děti lépe než vy. Zamyslete se, co je baví nejvíc, a jak byste toho mohla využít.

sušenky

Luxusování s úsměvem? Asi ne...

Nemůžeme samozřejmě od našich potomků očekávat, že budou luxovat s úsměvem na tváři. Jsou ale věci, které lze dělat společně. Zkuste je zaměstnat v kuchyni a třeba jim na chvíli  předat žezlo vrchního pekaře. Budou se cítit důležití a uvidí výsledky své vlastní práce.

Vlastnoruční výroba? Ano

Nebo, pokud se plánujete věnovat činnosti, se kterou skutečně nemohou pomoci, zabavte je vytvářením vánoční výzdoby. Posaďte je ke stolu spolu s mašlemi, chvojím, sušenými plátky pomeranče, hřebíčkem, nastříhanými proužky barevného papíru, lepidlem a nechte je tvořit. Při troše štěstí je to zabaví na dostatečně dlouho a večer budou moci po bytě pyšně rozsvěsit své vlastnoruční ozdůbky.

Kdo si hraje, nezlobí

Toto lze praktikovat po určitou dobu, ale upřímně nemůžeme očekávat, že nám děti budou neustále pomáhat. Během vánočních svátků mají prázdniny a tedy i spoustu volného času. Nechte je, ať si spolu hrají, a pokud nemají sourozence, co jim dovolit pozvat si domů kamarády?

A nezapomeňte na společné chvíle

A až bude všechno napečeno a navařeno, užijte si taky trochu společnosti svých dětí. Jděte si zasáňkovat, zabruslit nebo jen tak postavit sněhuláka (nebude-li tedy venku 15 stupňů). Vaše ratolesti se zbaví přebytečné energie, vy pár stovek kalorií a společně si odnesete spoustu krásných vzpomínek.

Reklama