Máte doma malé nelyžaře a rozhodli jste se, že nastal čas je lyžování naučit? Ředitel lyžařského areálu Herlíkovice Michal Matoušek poradí, na co se připravit, kdy je dobré s dětmi začít lyžovat a zda je lépe první lyžařské krůčky svěřit instruktorovi nebo si je vzít na starost sami.

Kdy začít

Váháte, kdy s dětmi na lyže vyrazit poprvé? Obecně se udává věk okolo tří let. „Rozhodující pro efektivní výuku je stabilita dítěte. Pokud ještě neumí samo pořádně chodit, na lyže ho rozhodně neberte. Mohli byste jej od tohoto krásného sportu definitivně odradit. Podmínkou pro lyžování je tedy stabilita při chůzi a v případě lyžařských školek musí být děti zároveň bez plínek a dokázat si říct o své potřeby. Ze svého pohledu a zkušeností pak mohu říct, že nejvhodnějším věkem pro první lyžařské krůčky je věk mezi čtvrtým a pátým rokem,“ doporučuje Michal Matoušek z areálu Herlíkovice. 

Herlíkovice

Výběr lyžařského střediska

Velká část úspěchu lyžařské výuky tkví ve správné volbě lyžařského areálu. Výběr proto nepodceňujte a volte podle věku a lyžařských schopností dítěte. Pokud na lyžích nikdy nestálo, vybírejte areály, kde jsou na malé začátečníky dostatečně vybaveni. Zvažte také, zda budete děti učit sami nebo je svěříte do lyžařské školky, která by měla být ideálně součástí areálu. „Většina kvalitních lyžařských středisek disponuje dětskými parky, v některých najdete i tzv. SnowKidz parky, což je celosvětový projekt podporující aktivní pohyb dětí v zimních měsících a dětskou lyžařskou výuku. V ČR je tento projekt pod záštitou Svazu lyžařů. Kvalitní dětské parky najdete například v krkonošských Herlíkovicích, Šachtách ve Vysokém nad Jizerou nebo západočeských Mariánkách,“ říká Michal Matoušek z lyžařského střediska Herlíkovice.

Lyže vlastní nebo půjčené

Pokud vyrážíte s dětmi na lyže poprvé, určitě je lépe si lyže vypůjčit. Nikde není psáno, že dítěti lyžování půjde či si ho dokonce oblíbí. Navíc v případě, že svěříte svého potomka lyžařské školičce, zajistí veškeré lyžařské vybavení za vás.

Herlíkovice

Svépomocí nebo s instruktorem

Nastal den D, kdy vyrážíte s dítětem na svah a začínáte být na vážkách, zda jej zvládnete naučit lyžovat sami, nebo jej pošlete do lyžařské školky. „Učit dítě lyžovat svépomocí bez instruktora určitě není špatné, ale záleží na povaze dítěte i schopnostech rodiče. Většina dětí totiž přijme snáz instrukce od někoho cizího, v prostředí kde se musí soustředit a zároveň tak trochu soutěžit s ostatními dětmi ve skupině. Lyžařská školička tak často dosahuje rychlejších výsledků a zároveň jde o snazší cestu i pro rodiče,“ uzavírá Michal Matoušek z areálu Herlíkovice.

Reklama