Zdraví

Jak zabránit inkontinenci? Pozor na návody z časopisů, varuje urolog

Únik moči trápí ženy bez ohledu na věk. Jak s ním ale bojovat? Nejen o tom, v jakém případě je účinné cvičení, zda existuje nějaká prevence úniku moči a co inkontinentní ženy riskují, jsem si povídala s přednostou urologického oddělení Fakultní nemocnice Ostrava Doc. MUDr. Janem Krhutem, Ph.D.

Mohou ženy inkontinenci zvládnout samy?
Tento stav lze řešit některými změnami životního stylu. U urgentní inkontinence doporučujeme omezení kofeinových a sycených nápojů, silně kořeněných jídel či umělých sladidel. U stresové inkontinence zase velmi zásadním způsobem pomáhá redukce váhy. To je to, co je pacientka schopna udělat sama.

krhutCo soudíte o cvičení močového měchýře formou zadržování proudu moči při močení?
Přerušování proudu moči může být relativně užitečným cvikem při cílené fyzioterapii. Určitě to ale není dobré v případě, když to pacientka dělá sama. Jde o to, aby si cíleným zadržováním moči nevypěstovala chybný stereotyp vyprazdňování močového měchýře. Pak se může stát, že jej pacientka nebude schopna vyprázdnit. To je opačný extrém.

A co cvičení, posilování pánevního dna?
Cvičení svalů pánevního dna je záležitostí konzervativní léčby. Ve chvíli, kdy je pacientce vysvětleno a zkontrolováno fyzioterapeutem znalým této problematiky, pak může velmi prospěšné. To je ale podmíněno tím, že žena někam jde a nechá se léčit. Úspěšnost v případě samoléčby podle nejrůznějších letáků nebo internetu je však velmi malá.

Takže nestačí najít si návod v časopise?
To je přesně to, co nefunguje, a co vede k diskreditaci cvičení pánevního dna při fyzioterapii vedené zkušeným fyzioterapeutem. Žena sice může sama poctivě cvičit pánevní dno, třeba i desetkrát denně, ale když zakašle, tak neví, že právě v tu chvíli má pánevní dno kontrahovat a jak. Unikne jí moč a ona pak snadno nabude dojmu, že celé to cvičení je na nic, což poví všem svým kamarádkám. Takovým způsobem se pak šíří povědomí, že fyzioterapie není dostatečně účinná, což není pravda. Je důležité, aby vše probíhalo pod vedením zkušeného fyzioterapeuta, který pacientku naučí ovládat pánevní dno v krizových situacích. Je dokázáno, že cílená a dostatečně dlouhá kontrakce pánevního dna může přerušit patologický pocit nucení na močení, stejně jako může významně přispět k redukci úniku moči při zvýšení nitrobřišního tlaku (kašlání, kýchání).

Existuje vůbec něco jako prevence inkontinence?
To ne, není prokázáno, že by cvičení svalů pánevního dna mělo preventivní vliv. Ani principem fyzioterapie není například třikrát denně stahovat svaly pánevního dna ve snaze zvýšit objem a sílu močového měchýře. Fyzioterapie by měla pacientku naučit, jak správně kontrahovat svaly pánevního dna a ovládat svěrač močového měchýře v pro ni krizových situacích, jako je třeba kašel či kýchnutí. To ale ta pacientka musí umět a udělat to ve správnou chvíli.

Dochází k postupnému zhoršování inkontinence, pokud jej žena neřeší?
Ano, ve většině případů dochází k její progresi. Jak z hlediska frekvence vzniku inkontinence, tak její závažnosti.

Takže je možné, že ignorováním problému žena něco zanedbá?
Ano, inkontinence může být vyvolána také celou řadou dalších primárních onemocnění, v nejhorším případě třeba i nádorem močového měchýře. Může to ale být i cizí těleso v močovém měchýři, jeho zánět, případně nějaké neurologické choroby, cukrovka -všechna tato onemocnění mohou mít jako první příznak inkontinenci. Ženy, které jí trpí, by proto měly jít k lékaři. Minimálně proto, aby se vyloučila nějaká závažná příčina, popřípadě byla léčena.

Jakého lékaře by měly vyhledat?
Obecně doporučujeme, aby zašly k obvodnímu lékaři, který je nasměruje dál. Ale není nic proti ničemu, když zamíří přímo k urologovi, případně specializovanému gynekologovi.

Existuje účinná léčba inkontinence, když už ani fyzioterapie nedostačuje?
Pokud lékař rozhodne, že fyzioterapie už na stav pacientky nestačí, doporučí další metody léčby. U urgentní inkontinence je to například medikamentózní léčba tabletami, nebo operační léčba v případě stresové inkontinence. Podstatné části pacientek tedy můžeme nabídnout zlepšení problému, nebo jeho úplné vyřešení.

Zdroj foto: archiv Doc. MUDr. Jana Krhuta, Ph.D.

Redakční tip:

Inkontinenční vložky TENA Lady poskytnou ženám s lehkou inkontinencí trojí ochranu proti protečení, zápachu a vlhkosti. Jsou tenké jako běžné slipové vložky, ale mnohem více absorbují. Jsou navrženy cíleně pro malý únik moči a díky rychlé absorpci zajistí dokonalý pocit sucha. Systém kontroly zápachu Fresh Odour Control zajišťuje naprostou diskrétnost. Nejmenšími vložkami v řadě produktů TENA Lady jsou vložky TENA Lady Mini Magic a TENA Lady Ultra Mini. Vložky pro lehký únik TENA Lady Slim Mini, TENA Lady Slim Mini Plus a TENA Lady Slim Normal  jsou díky nové technologii microProtex™ o 20 % tenčí a přesto zajistí mimořádný pocit bezpečí a diskrétnosti. Vložky TENA Lady Slim jsou hrazené zdravotní pojišťovnou. Více informací na www.tenacz.cz.

tena

Čtěte také:

„Únik moči není výjimkou ani u mladších žen, k životu ale nepatří!“ říká urolog

Speciál inkontinence, trápí vás tento problém?

   
26.05.2017 - Inkontinence - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [5] Janca1 [*]

  O laserovém zákroku jsem ještě neslyšela. Je dobře, pokud jsou nové metody léčby. Lehkou inkontinencí jsem trpěla po porodu syna, který měl porodní váhu 4,2kg. Po šestinedělí jsem začala pravidelně cvičit toto cvičení https://www.dentimedshop.cz/cs/inkontinence-cviky.html a hodně se to zlepšilo. Teď se konečně nemusím bát si na veřejnosti poskočit nebo zakašlat. Bylo to hodně nepříjmené.

  superkarma: 0 31.05.2017, 14:04:47
 2. [4] gobi [*]

  Existují už i modernější metody - laserový zákrok, který "sbalí pochvu" a vše použité se srovná zpět tak, že netlačí na močový měchýř. Sice si to musíte zaplatit samy, ale (i když jsem skeptik), říkala jsem si, že to musím řešit a zkusím tuhle metodu použít. Je mi totiž 42 let a aktivně cvičím a sportuji a začala jsem mít potíže. Není nic nepřijemnějšího, když po výskoku nebo kýchnutí musíte řešit problém. Mě to stálo 13 tis. - v Olomouci. Po cca 20 minutách byl zákrok hotový, odešla jsem hned zpět do práce. Teď je to 2 měsíce a všechno je úplně v pohodě. Za tuhle investici mi to fakt stálo.

  superkarma: 1 27.05.2017, 08:07:58
 3. [3] Bébina [*]

  Pokud posilování svalů pánevního dna může inkontinenci vyléčit, tak proč by nemohlo fungovat i jako prevence, aby inkontinence vůbec nevznikla? To si pan doktor trochu protiřečí, ne?

  superkarma: 0 26.05.2017, 17:48:36
 4. [2] bobani [*]

  dobré rady

  superkarma: 0 26.05.2017, 11:15:22
 5. [1] MARIE MATEJKOVA [*]

  Vždy by se jakékoliv cvičení mělo dělat pod dohledem odborníka,alespoň na začátku Sml67

  superkarma: 0 26.05.2017, 10:37:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme