Tato pohádka mě zaujala nejvíce ze všech pohádek, co znám. Je zapsána v knize Krajinou druidů aneb Keltové na území Čech, autorem knihy je Vladimír Mátl," píše čtenářka Vlaďka006.

Dnes máme pohádkovou středu. Následující pohádku beru jako nesoutěžní, respektive bez nároku na dárek, protože v zadání je řečeno, že „soutěžní" pohádka má být originální - míněno autorská. Doufám, že mi to čtenářka Vlaďka006 nebude mít za zlé, už jen proto, že jsem se přesto rozhodl jí zaslanou pohádku uveřejnit, je totiž moc zajímavá...


Tato pohádka mě zaujala nejvíce ze všech pohádek, co znám. Je zapsána v knize Krajinou druidů aneb Keltové na území Čech, autorem knihy je Vladimír Mátl.

Jak vznikly Krkonoše a řeka Jizera podle Keltů

Na půlnoci žil kdysi starý mocný Bůh - hromovládce Taranis. Měl syna jménem Kor. Pod jeho sídlem tekl potok, v něm přebývaly víly. Jejich královna se jmenovala Izer (Izer znamená Bystrá nebo Prudká(. Mladý Kor rád každého večera víly navštěvoval a těšil se z jejich tanců.

Jednoho dne však Taranis zpozoroval, že se mu z klenotnice ztrácejí vzácné kameny. Dlouho pátral po tom, kdo by mu je mohl brát. Pak přistihl svého syna, jak z klenotnice vybírá nejkrásnější kusy. I ptal se Kora, pro koho je chce, ale ten neodpovídal. Teprve po dlouhém naléhání svému otci prozradil, že ty šperky nosí královně Izer, do které se zamiloval.

Taranis se rozlobil, neboť vodní víly nepatřily do jeho božského klanu a spojení jeho syna s nimi by bylo velikou potupou. I vyřkl mocné kouzlo. V té chvíli se jeho syn proměnil ve vysoké hory a královna víl v prudkou řeku. Ostaní její družky se staly potůčky a potoky. Starý Taranis brzy svého činu litoval, ale slovo boha nelze vzít zpět. Uzavřel se proto ve svém sídle v zásvětí a zmizel tak z našeho světa.

Od té doby na půlnoci naši zemi uzavírají hory zvané Korkonto (Korovo velké hory), jejichž součástí i ochraným duchem je dávný Kor. Z hřbetu pohoří, které stráží, pak stéká řeka nazývaná Izer. Nedaleko břehů lze dodnes nalézt vzácné kameny, které zamilovaný Kor nosil královně víl.

Zdraví,
Vlaďka006

Pozn. red.: Příspěvek neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne: Pohádková středa

o víle voněncePošlete mi svou originální pohádku!

Každá maminka jednou vymyslela svém dítěti pohádku a vyprávěla m ji před spaním, neříkejte mi, že ne. Tomu nevěřím. Nemusí to být zrovna vrchol literární tvorby, ale hoďte svou pohádku na papír (naťukejte ji do počítače) a zašlete mi ji jako příspěvek k dnešnímu (středa 27. 10. 2010) tématu! A pokud skutečně nemáte pohádku vlastní, pošlete originální pohádku, kterou vám vyprávěla mamink či babička, když jste sama byla dítětem.Pro dvě z vás, které přispějí, tu má připravenou novinku Nakladatelství XYZ, krásnou pohádkovou knížku O víle Voněnce od herečky Nely Boudové. Příspěvky posílejte do redakční pošty...

Reklama