Domácnost

Jak vyzrát na rekonstrukci kuchyně

„Asi před měsícem mě známá požádala o radu, zda nevím o šikovném a cenově dostupném architektovi, který by jí pomohl s rekonstrukcí kuchyně. Přiznala se, že před několika lety se o rekonstrukci pokoušela svépomocně a kuchyň ani zdaleka nesplňuje její představy.“

Kuchyň byla odjakživa považována za srdce každého obydlí a tak není divu, že patří k nejdiskutovanějším tématům bytové architektury. Dnes bych vám ráda představila, architekta Jana Klempíře, kterému jsem na téma „jak přistupovat k rekonstrukci kuchyně“ položila pár dotazů.
 

Jak přistupovat k rekonstrukci kuchyně? Zvládne ji člověk sám nebo se má raději obrátit na odborníka?
Upřímně řečeno, domácí kuchyň není specializovaný operační sál nebo řídicí stanoviště letového provozu, navíc každý má se spoustou používaných i navštívených kuchyní vlastní zkušenost. Takže ano - v zásadě funkční, víceméně praktickou a vlastnímu vkusu alespoň trochu sympatickou kuchyni dost pravděpodobně zvládne vymyslet hodně lidí. A přitom nemají s architekturou nebo designem nic společného. Jednoduše si umí dát dohromady, co jim na staré kuchyni vyhovuje, co je naopak obtěžuje, co nového by pro ně bylo přínosné, jaké věci se jim líbí na pohled, a zařídí si podle toho kuchyň vlastního bytu.


Je ovšem charakteristické, že právě takoví lidé často dospívají k názoru, že by bylo dobré obrátit se na někoho, kdo by jejich vlastní rozvahy a přání shrnul v přesvědčivější, profesionálnější výsledek. A navíc vyřešil technické problémy, které se rekonstrukce týkají.

Co všechno je dobré vědět před tím, než požádáme o pomoc architekta?        
Je dobré vědět, jestli nám způsob, kterým kuchyň používáme vyhovuje a proč. Zároveň je potřebné mít jasno i v tom, co chceme naopak změnit a proč. Pochopitelně bychom měli mít představu o tom, kdy máme čas a možnost provádět rekonstrukci a kolik za ni můžeme utratit peněz. Ale to jsou otázky, na které se vás brzy někdo zeptá sám.

Jak přistupuje zkušený architekt k rekonstrukci?
Určitě vždycky trochu jinak, než ke zgruntu nové věci. Rekonstrukce má mnohem kontextuálnější charakter. Všechno, co architekt navrhuje, se vztahuje k něčemu původnějšímu, i kdyby to byl jen fragment původních stěn bývalé předsíně, kde kuchyň stavíme. Takže zkušený architekt nezkoumá jen kuchyň, ale zajímá se o její souvislost se životem ve zbytku domu nebo bytu - může se ukázat přínosnější zazdít používané dveře z předsíně a vytvořit nové do jídelního pokoje než nákladně přestavovat kuchyňskou linku…


Podle čeho vybrat kuchyňskou linku? A co podlahy, barvy, doplňky a osvětlení?    
Podle osobního vkusu a peněz. Dneska jde všechno. Kuchyňský nábytek i další materiály by především měly být přirozenou součástí prostoru bytu, pomáhat uvědomovat si význam nebo jen vyznění jednotlivých jeho prostorů – ať se dobrovolně a rádi přizpůsobujeme starému prostoru, nebo se snažíme jej konfrontovat s novým.


Kolik už jsem viděl kuchyní, které samy o sobě byly řekněme zajímavé, ale v kontextu bytu jen trpěné, prostě tak nějak zabíraly příslušný nutný počet čtverečních metrů. Design a  výběr materiálů pak už může leda zoufale zachraňovat z nejhoršího – a to je pak drahé. Dobře prostorově rozvrženému bytu, a tedy i jeho kuchyni, stačí k příjemnému vyznění i obyčejnější materiály.


Jak dlouho trvá průměrně rekonstrukce kuchyně a kolik za ni zaplatíme?
Asi no comment, velmi se to různí. 

Pokud se rozhodneme pro spolupráci s architektem, podle čeho poznáme, že jsme v těch správných rukou?
Nenapadá mě lepší příměr než k dobrým lékařům. Snad mi prominou. Asi tedy stejně – nejlepší je osobní doporučení. Sebelépe vyfotografovaná realizace neříká vůbec nic o skutečném pocitu člověka v takovém prostoru. A ani o tom, jak budou navržené věci fungovat při používaní nebo jak budou použité materiály stárnout. Dokonce ani osobní návštěva realizace bohužel neříká mnoho o tom, jakým způsobem architekt zacházel se zadáním, představami a koneckonců i penězi majitele.


Na rozdíl od situací, kdy potřebujeme lékaře, je to s architekty optimističtější – zadání a realizace návrhu domácí kuchyně bývá někdy i předem nepřiznanou seznamovací zkouškou před plánovanou spolupráci nad obytným domem nebo třeba větším interiérem - vzájemnou zkušeností přínosnou koneckonců pro obě strany.
Pokud máte víc dotazů nebo zájem o architektonické služby můžete architekta kontaktovat :

ing. arch. mgA. Jan Klempíř, jan@architecture.cz, + 420 737 500 267 .


Foto: Jana Labuťová, Jiří Vaněk 

 

     Kuchyň v panelovém bytě s detailem na jídelelní stůl a kuchyňskou linku 

 

 

 

 

 

                                       Bytová kuchyň s detailem na jídelní kout a stropní osvětlení 

 

 

 

 

                                      

      
Atypické řešení kuchyně rodinného domu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

  

 

 

Kuchyň v rodinném domě s detailem na

kuchyňskou linku s bodovým osvětlením

 

 

     

 

  Barevně výrazné řešení kuchyně v bytě 

 

 

 

 

 

 

 

      Prostorná a barevně zajímavá kuchyň v rodinném domě

 

 

 

 

 

 

Pohled na kuchyň a jídelní kout v bytě

              

 

 

 

 

 

 

 

 

                          Šikovné a jednoduché řešení kuchyňského prostoru v panelovém bytě   

                                                           

   
10.05.2006 - Dům a byt - autor: Natálie Rolková

Komentáře:

 1. [29] Luciáš85 [*]

  Ahoj chystáme se na rekonstrukci kuchyně. Původně jsem se rozmyšlel pro dlažbu ale nedávno jsem koukal asi na reprizu jak se stavi se a tam mluvil chlápek tzv. mramorovým koberci. Vypadalo to fakt dobře, ale zajimalo by mě jestli s tim mate někdo zkušenost z praxe.

  superkarma: 0 26.07.2015, 22:15:10
 2. [28] Majak88 [*]

  Hruza a děs než jsme vyvrhali to lino co tam předchozi majitelé po sobě zanechali myslel jsem že se z toho zblaznim :D

  superkarma: 0 02.07.2015, 12:40:38
 3. avatar
  [27] *Kotě* [*]

  chuanita 9: mně se naopak ty kuchyně velice líbí, zvlášť fotka č. 1 a 2 je , já bych se naopak asi zjevila v rustikální kuchyni

  superkarma: 0 10.05.2006, 22:18:00
 4. avatar
  [24] gwen [*]

  damanka: Tím pádem ti odpadají takové starosti...

  superkarma: 0 10.05.2006, 17:20:25
 5. avatar
  [21] Meander [*]

  Všechny vzorové kuchyně jsou větší než celý můj byt

  superkarma: 0 10.05.2006, 14:17:00
 6. avatar
  [20] mam-ča [*]

  Zkuste www.roomarranger.com
  tam si můžete navrhnout kuchyň (pokoj, dům, zahradu...) dle vlastního uvážení. I do 3D to jde překlopit.
  A nebo kdo máte MS Visio.

  superkarma: 0 10.05.2006, 13:46:30
 7. avatar
  [19] kareta [*]

  já si to nakreslila v řezu a v perspektivě, děj se vůle má Počítačové prográmky pracují se standartními rozměry 60cm a násobky, tudíš nestandartní rozměry by ste si asi stejně museli ručně domalovat.Chtěla jsem po jednom kuch. studiu (HEVOS), aby mi udělali plánek, souhlasila jsem se zpoplatněním, řekla jsem co chci, co výslovně nechci a ouva- takový návrh co mi předvedli byl pro ostudu, nestrávili na něm víc jak 5 min, nesplnili požadavky, nedodrželi míry a babo plať, že to pak předělají. Naprosto neprofesionální- nakonec prý se mám dohodnout a přijít později, že ho přepracují, no mám já čas běhat x krát kvůli 1 věci semotamo ? Navrhla jsem si to sama a kdejaký stolař vám to udělá- a ušetříte.

  superkarma: 0 10.05.2006, 12:30:43
 8. [18] Michaela 323 [*]

  Před 10 lety jsme toto podstoupili přímo v kuchyňském studiu. Nakreslila jsem přesné rozměry kuchyně, el. přípojku na sporák a el. zástrčky -4. Měli udělat návrh, a dopadlo to tak, že sporák je o 0,5m vedle a el. zástčky zastavěné skříňkami - strašné a navíc pěkně drahé. Studio už není ( ač se tehdy tvářili jak největší borci) asi proto, aby jim lidi nechodili nadávat.

  superkarma: 0 10.05.2006, 12:27:19
 9. avatar
  [17] arjev [*]

  Děvčata,Suzanne uvádí Pc návrh.To je skvělá věc.Když jsme rekonstruovali kuchyň 15m2,museli jsme brát ohled na přívod a odtok vody a vše jsem si zkreslila v měřítku a kupodivu to vyšlo.Kuchyňskou rohovou linku jsme si nechali dělat a nebyla drahá.Jsem spokojená.

  superkarma: 0 10.05.2006, 12:19:18
 10. avatar
  [14] Amélie [*]

  Nedávno jsme zařizovali kuchyňský kout 2x2 metry, a myslím, že se to přes všechny útrapy povedlo. Mám tam vše, co jsem chtěla, včetně myčky, trouby s mikrovlnkou v jednom panelu a zvlášť varnou desku.Ale i přesto, že jsme si vybrali studio na doporučení známých, spokojení jsme nebyli.

  superkarma: 0 10.05.2006, 10:51:00
 11. avatar
  [13] Žábina [*]

  chtěla bych rohovou linku, bohužel na ní nemám místo
  i když třeba by nějaký architekt celou moji kuchyň zgruntu přeboural a znovu přestavěl, kdo ví
  mít penízky, nebránila bych se tomu

  superkarma: 0 10.05.2006, 10:28:43
 12. avatar
  [12] Gabi [*]

  bednaroi: na to jsou lidi z pražských paneláků zvyklí

  superkarma: 0 10.05.2006, 10:26:49
 13. avatar
  [11] kareta [*]

  svetluszka: Mám 2.85x2,75, v novostavbě- vlezlo se mi tam všechno, jsem velmi spkojená. Má tvar I a C.Uprostřed C je okno. I je vysoké a jsou v něm:trouba, lednice, myčka, místo na parní troubu a špajz. Pracovní plocha je 97 cm. jojojojojo A nikdo mi do návrhu nekecal. Jsem totiž pravák, co dělá spoustu věcí levou nebo obouruč. Takže správné pořadí mi nevyhovuje.

  superkarma: 0 10.05.2006, 10:05:02
 14. avatar
  [8] bednaroi [*]

  no my mame ted pronajaty byt v londyne a kuchyn je opravdu "obrovska" asi tak 1,5 x 2 m, a ani okno tu neni,to je sila

  superkarma: 0 10.05.2006, 09:32:20
 15. avatar
  [7] Suzanne [*]

  Jedna krásnější než druhá Já mám barevnou představivost, takže v tomto ohledu jsem radu nepotřebovala. Ale vměstnat vše, co jsme chtěli, do prostoru 2,5x2 - to byl nadlidský úkol. Pomohli nám ve Scontu, odkud jsme nakoupili. Pc návrh je báječná věc.

  superkarma: 0 10.05.2006, 08:33:28
 16. avatar
  [6] Gabi [*]

  Ale jo, i malá kuchyň jde zařídit Člověk by měl mít ale vlastní představu (nebo si ji utvářet při konzultaci s architektem) a hlavně neopodcenit osvětlení (světla není nikdy dost)!

  superkarma: 0 10.05.2006, 08:32:24
 17. avatar
  [5] svetluszka [*]

  tak jsem přeměřila tu moji a je to 2,56 x 2,82.... ...a to v podkroví... .
  Prostě mám všechno nadosah a už i místečko pro myčku....

  superkarma: 0 10.05.2006, 08:18:48
 18. avatar
  [4] Kadla [*]

  Naši mají kuchyň (včetně jídelny) o velikosti 6 m2. To bych chtěla vidět toho maníka, co by to dokázal inteligentně zařídit...

  superkarma: 0 10.05.2006, 08:05:54
 19. [3] Radka JS [*]

  Hezké, ale nadstandartní! To by se to zařizovalo!
  Ale i s tím malým prostorem to jde. Jen je to trochu složitější!

  superkarma: 0 10.05.2006, 07:46:41
 20. avatar
  [2] RenataP [*]

  no jo, zařizovat kuchyň velikosti obýváku, to se to zařizuje....
  Ale zkuste něco podobnýho s nudlí 1x4m

  superkarma: 0 10.05.2006, 07:08:15
 21. avatar
  [1] svetluszka [*]

  ...no, zrovna kuchyň kde vařím já,myslím že nikdo jinej neposkládá tak aby mi to vyhovovalo a zároveň se mi to líbilo....

  superkarma: 0 10.05.2006, 07:01:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme