Druhý adventní víkend přichází a s ním přijde několik úkolů, ale i příjemností. Co bychom mohli udělat druhý adventní víkend, to se dozvíme v dnešním článku.

cukroví

Doufám, že u vás vládne pohoda. Protože budeme o víkendu zase péct. V kuchyni musí být klídek. V některých kulturách se věří, že vztek a nervozita při přípravě jídla se zapracuje do krmě a strávníci z toho mohou mít nepěkné žaludeční potíže. Spěch a zmatky se při pečení nevyplácí. Přece neotrávíme ty, pro které pečeme. Není marné si před přípravou těsta pečlivě zkontrolovat, zda máme všechny potřebné přísady a případně poslat „rychlou nožku“ (manžela, děti) na nákup.
Každá rodina má své druhy cukroví, na které nedá dopustit a jsou na vánočním stole každoročně. Někdo několik druhů s radostí obmění.
Dovoluji si (doufám, že si toho nedovoluji až příliš) ukázat vám, jak z jednoho těsta můžeme vyrobit hned několik druhů cukroví. Můžete se pyšnit více druhy cukroví téměř bez práce.

Na plněné ořechy budeme potřebovat

150 g hladké mouky
110 g tuku
90 g moučkového cukru
40 g rozemletých ořechů
1 polévková lžíce kakaa

krém
trocha rumu
1/2 másla
hrst mletých ořechů
vanilkový cukr
1 polévková lžíce kakaa

Formy na ořechy, pracny

Mouku, cukr prosejeme, přidáme ostatní suroviny. Zpracujeme vláčné těsto. Dáme do chladu na několik hodin odpočinout. Těsto rozdělíme na dva díly. Jeden díl necháme, jak je. Do druhého přidáme lžíci kakaa. První zpracujeme světlé těsto.
Na vále utvoříme váleček, nakrájíme na menší kousky, obalíme v mouce a mačkáme do formiček. Pečeme 5 minut na 180 °C. Horké vyklápíme z formiček a necháme vychladnout.
Krém připravíme tak, že utřeme vanilkový cukr s máslem. Postupně přidáme ořechy, nakonec rum. Krém rozdělíme na půl. Jednu část zase necháme světlou, do druhé přidáme kakao.
Pár dní před Vánoci plníme světlé ořechy tmavým krémem a tmavé ořechy světlým krémem. Po spojení můžeme špičky namáčet v roztavené čokoládě na vaření a nechat zatuhnout.

Více druhů vanilkových rohlíčků můžeme udělat následovně

Těsto rozdělíme na 4 díly. Do prvního dílu nepřidáváme nic, do druhého kakao a do třetího lžíci mleté kávy (ne uvařené, ten prášek). Ze čtvrtého dílu pečeme masarykovo. Nejdříve utvoříme váleček. Nakrájíme na menší dílky. Do každého dílku strčíme jeden oloupaný lískový oříšek. Pečeme asi 5-6 minut na 180 °C. Já tedy peču déle, protože mě nebaví dělat titěrné rohlíčky. U nás jsou prostě loupáky. Ještě horké obalíme v moučkovém cukru.

Na práci máme opět tři dny. Proto v klidu stihneme také vymýt obývací stěnu. Rok od roku jsem ze stěny vyhazovala čím dál více serepetiček, až zbylo jen pár sklenic, které během roku používáme, a dekorací, jež nemusím leštit. Musím říct, že s některými kousky jsem se loučila velmi nerada. Dnes jsem tomu vděčná při každém vymývání stěny. Nemusím leštit sady hrnků po prababičce, sklenice snad až z markomanských válek a zastavět dekoracemi půl obýváku. Stačí těch pár dochovalých kousků vyndat a povrchy otřít mokrým hadrem. Antistatické utěrky ani přípravky se mi neosvědčily. Možná by fungovaly, kdyby u nás doma nebylo tolik rušno. Jenže jsme lidé společenští a nezbývá než čas od času vzít mokrý hadr do ruky. Prach neutírám na sucho, akorát se rozvíří po celém bytě. Když nábytek uschne, přeleštím starou známou Diavou. Prach se na vyleštěný nábytek delší dobu neusazuje. Skleněné vitrínky utírám podobně jako okna - jarovou vodou a švédskou utěrkou. Za chvilku je hotovo.

Určitě nám zbude čas třeba na prohlédnutí výstavy Betlémů nebo večerní procházku po vyzdobeném městě.

Své vylepšováky na cukroví, boj proti prachu či typy na kulturní akce napište do diskuze.

Nejdříve však nahlédněme okénkem do minulosti ženy-in. O čem jsme psali?

Pojďme opustit náš kontinent a nahlédněme do Mexika.

Kdo daruje kus sebe, aby zachránil druhé, před tím smékám.

Viděl Kuba dračí strom či neviděl? To se dozvíte v napínavém příběhu.

Kolik je druhů obočí a kdo je proslavil? To nám prozradila Dana.

Věříte na anděly? Možná vás bude zajímat, jak s námi komunikují.

Nechte se vyvést z omylu a neutrácejte zbytečně za vitamíny.

Ach ta romantika. Přečtěte si dojemný příběh.

Jak se obléct do společnosti, když jste při těle? Jak? Tak!

Reklama