Rodina

Jak vyrobit kraslice z marcipánu?

Již toto pondělí jsou Velikonoce. Hospodyňky doma pucují, cídí, leští, ženy a dívky barví vajíčka, pečou perníčky, beránky, mazance, hoši a muži si připravují mrskačky a košíky na pomlázku. Prostě tradiční přípravy na Velikonoce.

Jenže co po Velikonočním pondělí? Snad v každé rodině, kde se Velikonoce takto slaví, je najednou plno vajíček - vařených, perníkových i čokoládových. V kulinářských časopisech se objevují recepty, které radí, jak tu přemíru vařených vajec spotřebovat. Některé maminky si zase zoufají, kolik čokolády do sebe jejich potomci cpou.

Co to ale zkusit jinak?

Nejsem zastáncem tradičních Velikonoc. Vajíčka nebarvím už mnoho let. A čokoládová vajíčka by u nás do Velikonoc nevydržela, o to bych se postarala. :) Protože ale dcerka povyrostla a už má mezi vrstevníky kamarády, nebudeme mít letos o koledníky nouzi (bohužel).
Uctít koledníky něčím, co dostanou všude, se mi nechce. Ráda bych, když už to musí být, návštěvu poctila něčím domácím, ale zároveň ne zcela typickým. Něčím, na čem by se mohla podílet i dcera, když už to budou její koledníci.
Marcipánová vajíčka!, napadlo mě. To je ono! Vajíčka z domácího falešného marcipánu. Je přibližně o polovinu levnější než ten pravý, chutná přitom stejně a velmi snadno se z něj modeluje. Je to trošku jako hraní si s plastelínou, tudíž ideální i pro menší děti. A marcipánová vajíčka jsem zatím v žádné rodině neviděla.

Recept na výrobu falešného marcipánu:

kraslice150 g moučkového cukru
150 g plnotučného sušeného mléka
3 polévkové lžíce oleje (kvalitního, já používám jednodruhový slunečnicový)
trochu vody (cca 1,5-2,5 polévkové lžíce)
cca 1 kávová lžička mandlového aroma (sladkého)
potravinářská barviva

Všechny suroviny (aroma až nakonec) důkladně propracujte v míse, nejlépe rukama. S vodou, olejem a aromatem nakládejte opatrně. Příliš mnoho oleje z hmoty vytéká a odplavuje aroma. Příliš mnoho vody zase způsobí, že se hmota více lepí a hůře se s ní potom pracuje. Raději přidávejte po troškách. Aroma přidávejte podle své chuti, dokud vám hmota nebude chutnat jako pravý marcipán.

Marcipán si rozdělte na menší kousky a ty obarvěte potravinářským barvivem podle návodu. Jsou-li marcipánová vajíčka určena pro malé koledníčky, raději s barvivy plnými „éček“ šetřete. Možná bude lepší vyrobit „bílá“ vajíčka z neobarveného marcipánu a obarveným marcipánem je jen ozdobit.

krasliceTeď už stačí popustit uzdu své fantazii či nechat děti, ať se „vyřádí“. Vyválejte z marcipánu malé kuličky a z nich pak vytvarujte vajíčka. Máte-li vajíčka barevná, můžete je nechat tak, jak jsou, řídíc se úslovím v jednoduchosti je krása. Chcete-li zdobit, doporučuji zdobení proužky. Vyválejte si z marcipánu tenké dlouhé „žížalky“ a jimi pak vajíčko omotejte - rovně, vlnitě, svisle... Proužky obtočené kolem vajíčka velmi dobře drží. Drobná ukázka je na fotce.
Máte-li čas a chuť, můžete se pustit do složitějšího zdobení. Protože marcipán na vzduchu osychá a přestává lepit, zdobení se může odlepit. Aby se tak nestalo, pomocí hrotu (špejle, špičky nože...) opatrně vytvořte ve vajíčku dolíky, do kterých zdobení umístíte. Okraje opatrně zahlaďte prstem, aby ozdoba nevypadla.

Z marcipánu ale nemusíte vyrábět jen vajíčka. Vzhledem k jeho dobré tvárnosti můžete vyrobit i zajímavé velikonoční dekorace. Například na misku vystlanou proužky zeleného papíru (znázorňujíc tak travičku) můžete umístit k vajíčkům kuřátka, zajíčka, pomlázku, beránka...

Pokud se do tohoto netradičního velikonočního tvoření pustíte, přeji vám, aby se vám marcipán povedl a koledníci byli příjemně překvapení.

Krásné Velikonoce!


kraslice

Marcipán, je-li dobře zabalen do igelitu, vydrží v ledničce opravdu dlouho. Nejsou v něm totiž žádné suroviny, které podléhají rychlé zkáze. Přesto doporučuji připravit si jen potřebné množství marcipánu, ne víc. I v igelitu má marcipán tendenci tuhnout a tvrdnout. Rozpracování do vláčné formy je potom náročné.

Některá barviva mají tendenci mírně měnit chuť barveného jídla. Kupujete-li barvivo poprvé, raději ho vyzkoušejte nejprve na malém kousku marcipánu. Bude-li se vám zdát, že se chuť marcipánu změnila, zapamatujte si výrobce barviva, abyste věděli, čemu se příště vyhnout.

Místo hnědého barviva lze použít hořké holandské kakao.

   
02.04.2010 - Děti - autor: Markéta Matlová

Komentáře:

 1. avatar
  [12] blesksoft [*]

  my dělali teď na vánoce dárečky z marcipánu

  superkarma: 0 29.12.2012, 08:47:50
 2. avatar
  [11] Krišpína [*]

  Také občas používám falešný marcipán. Přikládám poslední výtvor

  superkarma: 0 05.04.2010, 19:18:11
 3. [10] Pálivka [*]

  Přikládám ještě dort potažený falešným marcipánem.

  superkarma: 0 04.04.2010, 15:55:36
 4. [9] Pálivka [*]

  Falešný marcipán jsem také jednou dělala na dort, který jsem tímto marcipánem potáhla, pak jsem udělala z něho kočičky s klubíčky. Potažený dort marcipánem mně ale moc nechutnal, zdálo se mi to dost sladké. A tak už ho jenom používám ke zdobení. Nedávno jsem zjistila, že se dá marcipán kouit v Tescu, pak si ho jenom dle potřeby přibarvíš a nedá to vůbec žádnou práci, je chutný a na ozdoby se moc hodí. Je opravdu dobrý a máš ho bez práce. Stál kolem 32 Kč, už nevím přesně, a ozdsobičky se z něho docela dobře tvarují. Zdobila jsem s ním dort koně, foto jsem dávala do příspěvku.

  superkarma: 0 04.04.2010, 15:14:42
 5. [8] Pálivka [*]

  Moc dobrý nápad a určitě koledníky překvapíte.

  superkarma: 0 04.04.2010, 15:05:13
 6. [7] Marie Dymackova [*]

  Moc děkuji vyzkouším pravý je prostě pravý nedá se nahradit

  superkarma: 0 02.04.2010, 15:44:39
 7. avatar
  [6] ToraToraTora [*]

  Sonne — #5 mandlové aroma to jistí Sml30 Taky si kolikrát říkám u jiných věcí, že kdybych se na to vyprdla a koupila to, měla by mě rodina radši

  superkarma: 0 02.04.2010, 14:10:38
 8. avatar
  [5] Sonne [*]

  ToraToraTora — #4 No nejsem tak zručná, musím si vystačit s "mlíkovým". Sml80 Ale mně ten ze sušenýho mléka taky chutná, sice trochu jinak, než pravý marcipán, ale nepohrdnu Sml30

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #6
  superkarma: 0 02.04.2010, 13:16:51
 9. avatar
  [4] ToraToraTora [*]

  Sonne — #3 Ona to je facha, udělat si domácí, ale ta chuť... Sml24

  1. na komentář reaguje Sonne — #5
  superkarma: 0 02.04.2010, 10:05:37
 10. avatar
  [3] Sonne [*]

  Mňam, ned bych si dala...

  Marie Dymackova — #1 Akorát, že rozmixovat mandle není tak úplně jednoduché, udělá se z toho "betonová" koule a nedá se s tím pohnout Sml80 Sml57

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #4
  superkarma: 0 02.04.2010, 09:01:26
 11. avatar
  [2] ToraToraTora [*]

  Marie Dymackova — #1 http://www.toprecepty.cz/recept/3224-pravy-marcipan/

  superkarma: 0 02.04.2010, 08:18:40
 12. [1] Marie Dymackova [*]

  Neznáta recept na pravý marcipán

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #2
  2. na komentář reaguje Sonne — #3
  superkarma: 0 02.04.2010, 07:41:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme