Rodina

Jak vyřešit finanční otázky po zesnulých?

Úmrtí v rodině je jeden z nejhorších okamžiků života. Ačkoli se potýkáme se ztrátou blízké osoby, nemůžeme pouze truchlit, ale musíme se věnovat věcem naprosto přízemním jako je řešení pozůstalosti. V přípravě je nový občanský zákoník, který kromě možnosti uzavření dědické smlouvy nebo stanovení podmínek pro získání dědictví určuje také povinnost dědiců uhradit dluhy po zemřelém v plném rozsahu.

death

Každoročně v České republice umírá přibližně 100 tisíc lidí, ale jen zlomek rodin má přehled o stavu osobních financí svých příbuzných, nejen o majetcích, ale i závazcích. S platností nového občanského zákoníku však bude posílena pozice věřitelů a dědici budou muset uhradit dluhy po zesnulém v jejich plné výši, i nad rámec samotného dědictví, tedy ze svých úspor. Řada lidí tak může být od 1. ledna 2013, kdy by měl nový občanský zákoník vejít v platnost, nemile překvapena.

Přitom již dnes jsou k dispozici nástroje, jejichž využitím je možno uvedeným problémům předcházet. „Uzavření jakékoli úvěrové smlouvy by mělo být vždy doplněno vhodným pojištěním, které chrání dlužníka i jeho rodinu. Dlužník se tak může pojistit pro případ ztráty zaměstnání, nemoci, invalidity či smrti. V posledním případě pak chrání zejména svou rodinu, neboť zbývající část dluhu po vypořádání pojistné události za dědice nakonec uhradí pojišťovna,“ popisuje Libor Svoboda, manažer pro Produkty a služby Poštovní spořitelny.

Na co nezapomenout

V souvislosti s úmrtím může nastat řada situací, které mohou přinést komplikace v chodu domácnosti. Je tedy vhodné pohlídat si, aby nenastaly tyto případy:

 • Pozůstalí se nedostanou k účtu zesnulého, jelikož nemají dispoziční právo k jeho účtu a tudíž ani k důležitým platbám (výplata, důchod, dávky, renta apod.)
 • Přestane se provádět některá ze základních plateb (nájem, SIPO, poplatky za elektřinu, plyn, vodné, atp.). Může se stát, že časem na účtu poklesne zůstatek a tyto platby se zastaví nebo že tyto platby měly probíhat jen do smrti majitele účtu.
 • Probíhá naopak platba, která je nyní nežádoucí.
 • Nejsou zajištěny splátky hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření.
 • Nastane komplikace ve splácení zboží, které bylo nakoupeno na splátky.
 • Nastanou komplikace s úhradou pojištění (zejména pojištění nemovitosti, domácnosti, motorového vozidla).

Nezbytné kroky k vypořádání dědictví u různých finančních produktů

Běžné účty
Smrtí majitele účtu smluvní vztah nezaniká, ale pokračuje dál až do ukončení dědického řízení. Pokud není ještě vystaven úmrtní list, doporučuje se úmrtí bance oznámit a úmrtní list předložit dodatečně. Poté banka zastaví ty výplaty a platby z účtu, u kterých majitel účtu písemně stanovil, že po jeho smrti nemá banka ve výplatách a platbách pokračovat. Zanikne platnost vzoru podpisu majitele účtu, jeho platební karta bude zablokována. Optimální je odevzdat bance všechny platební karty, šeky a příp. jiné platební instrumenty zemřelého.

„Jsou-li na účtu disponující osoby, rozhoduje, zda majitel účtu stanovil, že jejich zmocnění platí i po jeho smrti. Pokud ano, mohou tyto osoby v průběhu dědického řízení dále ovládat účet, a to i vydanými platebními kartami. Novou platební kartu k účtu však vydat nelze, a to ani disponentovi, jehož zmocnění pokračuje,“ objasňuje Libor Svoboda.

Po úmrtí majitele účtu může tedy na účtu dále probíhat řada nastavených trvalých plateb a inkas. Pokud tento stav nebude pro pozůstalé vyhovující - např. se budou provádět platby, u kterých to již není zapotřebí, a naopak budou zastaveny platby, které by měly pokračovat, nezbývá než čekat na ukončení dědického řízení.

Proto je důležité, aby každý majitel účtu určil disponenta účtu a neomezoval jeho oprávnění nakládat s peněžními prostředky pouze po dobu svého života. Dále je možné formou notářského zápisu pověřit vybranou osobu správcem dědictví. Správce dědictví pak má po dobu dědického řízení stejná práva a povinnosti jako majitel účtu.

Vkladní knížky
V případě vkladní knížky je důležité, zda na vkladní knížce byli dva vkladatelé. Pokud ano, pak banka nemůže bez usnesení soudu nijak zasahovat do práv druhého vkladatele - ten může s vkladní knížkou dále libovolně nakládat. Pokud byl na vkladní knížce pouze jeden vkladatel, který zemřel, pak je situace zřejmá - vkladní knížka se stává předmětem dědického řízení, v rámci kterého bude rozhodnuto, kdo knížku (či část jejího zůstatku) zdědí.

Úvěry
V případě, že zesnulý měl úvěrové produkty, je třeba opět navštívit banku. „Dosud platilo, že pokud v rámci spotřebitelského úvěru pozůstalý nefiguruje jako spoludlužník (osoba, která je uvedena v hlavičce úvěrové smlouvy), není jeho povinností řešit splácení dlužné částky,“ říká Libor Svoboda. Pokud jsou splátky úvěru nastaveny na běžný účet zesnulého, jsou nadále automaticky prováděny. Dojde-li k vyčerpání prostředků na běžném účtu, zbylá dlužná částka vstoupí do dědického řízení jako pohledávka. Jak již bylo řečeno, nejlepším preventivním opatřením, které chrání dlužníka i jeho rodinu před možnými problémy, je doplnit úvěr vhodným pojištěním proti neschopnosti splácet.

Dluhům z dědictví se můžete vyhnout také tím, že dědictví odmítnete. Mějte však na paměti, že dědictví nelze odmítnout pouze zčásti, ale jen jako celek. Prohlášení o odmítnutí dědictví také již nelze následně odvolat. Návrh nového občanského zákoníku, který je v současné době připravován, nabízí navíc i možnost předem se dědického práva zřeknout, a to na základě smlouvy se zůstavitelem.

Myšlenka na smrt je už ze své podstaty nepříjemná. Ovšem pokud je pro většinu z nás v průběhu života přirozené zajistit své rodině maximální komfort a ochránit ji od zbytečných problémů, je nezbytné myslet i na to, co bude, až tu nebudeme. Proto by naším cílem mělo být zanechat po sobě čistý stůl nejen na poli vztahů, ale také v rámci finančních závazků.

Poštovní spořitelna je součástí Československé obchodní banky, a.s.

Zdroj: tisková zpráva

   
27.10.2011 - Finance a práce - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [9] marcela-1 [*]

  bohužel už jsem to zažila na vlastní kůži Sml80

  superkarma: 0 03.12.2011, 07:01:35
 2. [8] jithule [*]

  no tak to je tedy síla

  superkarma: 0 01.12.2011, 10:41:39
 3. avatar
  [7] Linde [*]

  Rikina — #6 raději bych se o tom informovala, než bude pozdě.

  Mně přijde z principu hnusné, že se někdo zadluží, žije v přepychu a kdokoliv z pozůstalých bude třeba po zbytek života splácet jeho kratochvíle. Mně teď tak přišlo vyrozumění po smrti tety, jestli převezmu dědictví. Vzhledem k tomu, že žijí její tři potomci, tak mi to bylo podezřelé, že si vzpoměli i na mě - a ejhle, teta měla dluhy a pokud odmítly její dospělé děti dluhy uhradit, i neteř je najednou dobrá! Ale kdyby se dědily miliony, kdo by si na mě vzpoměl? Samozřejmě jsem dědictví s díky odmítlaSml24

  superkarma: 0 28.10.2011, 22:59:28
 4. [6] Rikina [*]

  Musím konstatovat, že mě poněkud překvapilo, že při "úmrtí v rodině" notářka zřejmě usoudila, že mě nebude obtěžovat tak přízemními věcmi, jako je nějaké dědické řízení, vůbec mě neinformovala, že a kdy se koná, načež pochopitelně proběhlo bez toho, že bych cokoli tušila. Zjistila jsem to až po roce, a teď nevím, jak to zpětně řešit a jestli vůbec lze řešit... tam tedy nejde o dluhy ani o majetky, nicméně některé záležitosti jaksi zůstaly nedotaženy, a řečeno slovy článku není ten čistý stůl. Sml80 Něco je asi v systému špatně, když se takové věci mohou přihodit.

  1. na komentář reaguje linde — #7
  superkarma: 0 27.10.2011, 22:33:46
 5. [5] Bébina [*]

  Bože, snad to neprojde. Přijde mi logické, platit dluh do výše dědictví, nebo si při půjčkách muset sjednat pojoštění, které v případě úmrtí bude půjčku krýt. Ale platit dluh po někom, koho třeba člověk v životě neviděl?

  superkarma: 0 27.10.2011, 15:30:24
 6. avatar
  [4] catcat [*]

  No, začnu uvažovat, že bych bývalého manžela pro jistotu zabila už teď. Jen tak bude mít moje dcera jistotu... Tedy až zaplatí moje dluhySml30

  superkarma: 0 27.10.2011, 09:13:22
 7. avatar
  [3] delfi.na [*]

  cilani — #2 no právě, to platí teď, ale kdoví, co si zase na nás vymyslí ta novela, o které se píše v článku. Sml80

  superkarma: 0 27.10.2011, 08:52:21
 8. [2] cilani [*]

  Lisa11 — #1 ale to dítě by muselo dědictví přijmout. Pokud jej nepřijme, nebude nic platit.

  Každopádně pojišťovnám moc nevěřím. Mají tendenci se cukat a hledat kdejaký malý zádrhel, aby nemusely platit, takže bych na nespoléhala na to, že po mé smrti zaplatí pojišťovna úvěr.

  1. na komentář reaguje delfi.na — #3
  superkarma: 0 27.10.2011, 08:21:18
 9. [1] Lisa11 [*]

  Tak to je bomba. Kolik nezodpovednych lidi privede sve deti na mizinu? Jsou otcove, kteri po rozvodu nejsou ve styku se svymi detmi a ty o nich treba desitky let neslysely.Pak takovy clovek zemre a nema jine dedice,nez sve deti. A pokud nadelal dluhy, tak dite muze do konce zivota platit.

  1. na komentář reaguje cilani — #2
  superkarma: 1 27.10.2011, 07:57:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme