Domácnost

Jak vypadá vaše kuchyň?


Vědci tvrdí, že kuchyň je nejšpinavějším místem domova. Nejhorší jsou krájecí prkénka a houbičky na mytí nádobí. Průměrné prkénko na krájení má na sobě dvěstěkrát víc bakterií než prkénko záchodové, v mycí houbě je po týdnu používání více než milion bakterií. Nevítaní hosté se do kuchyně dostávají především v nedobře zpracovaných, balených a uskladněných potravinách a z neumytých rukou.

Množení nebezpečných mikroorganizmů v kuchyni zabráníte dezinfekcí pracovní plochy, dřezu a podlahy, nezapomínejte ani na chladničku a okolí odpadkového koše, kde se také může skrývat nebezpečí. Dobře se hodí univerzální čisticí a dezinfekční prostředek Domestos. Aktivní složkou přípravku je chlornan sodný, který účinně bojuje proti všem nežádoucím mikroorganizmům jako jsou bakterie, plísně, kvasinky i viry. Domestos je biologicky rozložitelný a lze jej s přebytkem vody spláchnout do kanalizace.

TIPY – NA CO PŘI ÚKLIDU KUCHYNĚ NEZAPOMENOUT?

• Dřez a povrchy kolem

Domestos čistí nerezové i plastové dřezy, navíc ničí bakterie a odstraňuje mastnotu. Zbavte se nepříjemného pachu z výlevky a nalijte neředěný Domestos do odtoku a přetoku. Nechte 23 minuty působit a pak opláchněte vodou. Také můžete použít novinku Domestos likvidátor špíny.

• Odpady
Odpady jsou ideálním prostředím pro vznik a množení nebezpečných bakterií, které ohrožují zdraví členů domácnosti. Bakterie v potrubí produkují hmotu lepkavého charakteru, která podporuje usazování nečistot v odpadu, a tím i jeho ucpávání. Pravidelné čištění odpadů přípravkem Domestos čistič odpadů pomůže předejít hromadění nečistot a následnému ucpání. Zároveň eliminuje veškeré nepříjemné pachy, které v zanesených odpadech vznikají. Také můžete použít novinku Domestos likvidátor špíny.

• Houbičky a hadříky
Na houbičkách používaných v kuchyni se vyskytuje dokonce více bakterií než v odpadkovém koši. Jednou za týden je vyperte v roztoku ředěného přípravku Domestos (uzávěr přípravku Domestos na 7 litrů vody) a poté je důkladně vymáchejte v čisté vodě.

• Lednice
V ledničce uchováváme potraviny, proto by měla být perfektně hygienicky čistá. Přesto téměř třetina domácností své lednice nikdy nedezinfikuje. Po odmrazení vyčistěte šuplíky, celý prostor i povrch lednice ředěným přípravkem Domestos, nebo použijte přípravek Domestos ve spreji a poté důkladně omyjte vodou. Lednici před opětovným uložením potravin nechte vyschnout.

• Odpadkový koš
Vynášením odpadkového koše každý den zabráníte množení bakterií. Přesto je nutné jednou za týden či 14 dní celý koš i jeho okolí (případně skříňku) vydezinfikovat čisticím přípravkem Domestos. Varianta ve spreji ulehčí aplikaci na svislé povrchy. Také můžete použít novinku Domestos likvidátor špíny.

• Spíž
Spíž slouží k uskladnění potravin, proto by i zde měla vládnout perfektní čistota. Během úklidu spíže otřeme všechny police a skříňky ředěným čisticím přípravkem Domestos a před následným vložením potravin je necháme oschnout.

• Zavařovací sklenice
Aby se zavařeniny a kompoty nekazily, je nutné nádoby předem perfektně vyčistit. Sklenice vypláchněte v ředěném roztoku dezinfekčního přípravku Domestos. Pak nádoby velmi důkladně vypláchněte čistou vodou a nechte uschnout.

Domestos tekutý dezinfekční přípravek: 64,10 Kč
Domestos dezinfekční přípravek ve spreji: 64,10 Kč
Domestos čistič odpadů: 103,90 Kč

ZÁKLADNÍ ZÁSADY HYGIENY V KUCHYNI

• Před přípravou jídla si vždy umyjte ruce. Správné mytí rukou by mělo trvat alespoň dvacet vteřin a měli byste použít dostatečné množství teplé vody a mýdla.
• Zvláště opatrní buďte po manipulaci se syrovým masem, vajíčky či neomytou zeleninou a ovocem.
• Máte-li na ruce hojící se zranění, vezměte si gumové rukavice. Každé poranění je bakteriálním rájem.
• Při kašli či kýchnutí si dejte ruku před ústa a vzápětí si ji umyjte.
• Nádobí myjte v saponátu a oplachujte horkou vodou. Nechte je oschnout na odkapávači, neosušujte je utěrkou, i ta může šířit bakterie. Ideální je používat myčku, teplota vody v ní totiž dosahuje až 70 stupňů Celsia.
• Pokud možno používejte papírové utěrky. Látkové perte co nejčastěji. Houbičky na mytí nádobí nepoužívejte déle než týden. Mezitím je dobré je pořádně proplachovat ředěným přípravkem Domestos s obsahem chlornanu sodného.
• Pracovní desku a krájecí prkénka po každém vaření umyjte nejlépe jednoprocentním roztokem přípravku Domestos a řádně opláchněte horkou vodou. Odpadkový koš pravidelně myjte stejným způsobem.

Domestos nyní představuje novinku Domestos Likvidátor špíny. Pokud cítíte nepříjemný zápach při zvedání víka odpadkového koše a trápí vás plíseň usazující se v koutech sprchy, odtocích a na jiných těžko dostupných místech, je tu nový přípravek, který si s těmito problémy poradí. Nový Domestos Likvidátor špíny je extra „hustý“ čisticí a dezinfekční gel, který je díky svému unikátnímu složení přilne i ke svislému povrchu, čímž zabrání stékání a prodlouží čisticí účinek. Navíc se pomocí speciálního zahnutého hrdla dostane i na těžko dostupná místa. Tento přípravek snadno ničí bakterie a nepříjemný zápach, dezinfikuje a bělí. Stačí nanést přípravek na zašpiněný povrch, nechat působit 5–10 minut, potom důkladně opláchnout vodou a utřít suchým hadříkem. Více o tomto přípravku se dozvíte na www.likvidatorspiny.cz

Vše o přípravcích Domestos najdete na www.domestos.cz

 

   
17.09.2008 - Dům a byt - autor: Komerční článek

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [47] Ťapina [*]

  Vivian: Existovala, ale nikdo ji neměl, protože lidi měli pořádnou imunitu

  Moje kuchyně je nejšpinavějším místem bytu. A co? Mám mít větší bordel v obýváku, když v kuchyni se pořád pracuje s tekutýma věcma, které prskají, stříkají a lepí? Podlahu myju něčím, co dobře myje, povrchy otírám odmašťovačem, co dobře odmašťuje a nádobí myju v myčce. Dezinfekci používám v práci. Betadine, ne Domestos

  superkarma: 0 21.09.2008, 17:31:41
 2. avatar
  [46] Vivian [*]

  boženkam: a ještě lépe kyselina solná

  Sirikit: v padesátých letech fakt ještě neexistovala žloutenka?

  superkarma: 0 18.09.2008, 21:30:40
 3. [45] boženkam [*]

  Používala jsem Savo na WC, ale lépe čistí Domestos.

  superkarma: 0 17.09.2008, 23:35:47
 4. avatar
  [44] Sirikit [*]

  Tak tohle tedy . Jediná desinfekce, kterou používám, je Savo, a to ještě velmi sporadicky, jen na WC a čištění odpadu. Vyrůstala jsem v padesátých letech a jediné, co moje maminka používala při úklidu jako desinfekci, byl horký ocet. Nádobí se mylo ve vařící vodě - Jar se začal prodávat začátkem šedesátých let. Podlaha se stírala vodou s nastrouhaným rozpuštěným mýdlem, parkety se drhly mýdlem s jelenem, skla oken se leštila jelenicí a do vody se přidával líh. Žloutenka byla pojmem neznámým, dodnes nevím, co je nějaká alergie, ekzémy aj. Všeho moc škodí, a to i přehnaná čistota. Pořád se vymýšlí všelijaké "srágory" a udělátka, ale je to opravdu zdravé? Chce to vzít rozum do hrsti a vtíravou reklamu prostě neposlouchat

  superkarma: 0 17.09.2008, 21:22:06
 5. avatar
  [43] Vivian [*]

  dasad: salmonelóza je alimentární nákaza, tu můžou tvoje děti získat požitím kontaminované potraviny (vejce). Takže až jim koupíš třeba vlašák (s majonézou, která se dělá z vajec), tak do něj nezapomeň přidat lžíci Domestosu

  Ale vážně - věř, že tímhle neděláš pro zdraví svých dětí vůbec nic dobrého, ba právě naopak Lidský organismus je od přírody dobře vybaven pro život v prostředí, kde se přirozeně vyskytují různé mikroorganismy (bakterie a spol.). Před onemocněním ho chrání imunitní systém. A před nákazami typu salmonelóza dítě rozhodně neochráníš tím, že budeš doma všechno dezinfikovat. Akorát z nich uděláš choulostivé křehulky, jejichž imunitní systém si nebude umět poradit s běžnými infekcemi, a dětičky budou každou chvíli nemocné.

  superkarma: 0 17.09.2008, 21:08:42
 6. avatar
  [42] Vivian [*]  To, že sterilní domov = zdraví, je fatální omyl Dezinfekce patří do nemocnic, ne do bytu, proboha

  Já jsem v životě nic nedezinfikovala a všichni jsme zdraví jak řípy, včetně naší 10měsíční dcery. Žádná sterilizace, žádné vyváření... na co? Na čem si má ten imunitní systém trénovat akci? Člověk žije ve skleníku, pak přijde mezi lidi a sklátí ho první virus, který na něho někdo kejchne...

  superkarma: 0 17.09.2008, 20:59:51
 7. avatar
  [41] Meander [*]

  Manx: Birdie Hicksová Když jí začala chcípat kuřata, nalila jim do vody trochu lyzolu a bylo po chcípání

  superkarma: 0 17.09.2008, 18:46:43
 8. [39] Lyoness [*]

  Korálek: A tech tresni primo ze stromu, jahudky lesni okolo sinice, maliny - v kolika byl asi cervik

  superkarma: 0 17.09.2008, 17:11:20
 9. [38] Korálek [*]

  "Přílišné drbání duši z těla vyhání" říkávala moje babička.
  L_B: Přesně.
  Domestos používán 1x týdně na WC, savo podle potřeby na lino v kuchyni, (krásně totiž odmašťuje), na nádobí Jar, v koupelně tekutý prášek a to je všechno. Samozřejmě prací prášek.
  A čisto doma mám taky.
  Lyoness: Děda vždycky říkal, že je to čistá špína. Stačilo trochu utřít o triko a šup s tím do pusy. Neumřel na to nikdo a brácha ve svých 26-ti by mohl dělat reklamu na zdraví.

  superkarma: 0 17.09.2008, 16:31:21
 10. avatar
  [37] wich [*]

  dasad: Můžu mít na tebe takovou čistě intimní otázku? Kde tvoje děti v tom sterilním prostředí posilují imunitu? Já teda musím mít všechno tip ťop a naleštěné (žiju v novém domě a nechci jej mít jako svinec), ale tvé počínání je už tak trošku extrém

  superkarma: 0 17.09.2008, 16:19:21
 11. avatar
  [36] evelyn [*]

  dasad: kolegyne ted byla s klukem na alergii a tam naopak doporucuji, aby decka zila v "trose spiny", setkavala se se zviraty, prehnana cistota totiz je spis na skodu. Prokazujes svym detem medvedi sluzbu

  superkarma: 0 17.09.2008, 15:44:02
 12. avatar
  [35] Heduš [*]

  Tak to je teda super odstrašující re kla maaaaa. To by totiž znamenalo, že bych měla Domestosem pořádně vyčištěný i pajšl. A ještě, že tam na podruhé napsali, že žínka se má po týdnu vyhazovat nebo varianta A) propírat ji v domestosu je katastrofální.

  superkarma: 0 17.09.2008, 15:25:04
 13. avatar
  [34] ifulinkaa [*]

  thy jo,denně umývat wc,tak mi ho savo sežere ,to fakt ne,2x týdně,nic se nesmí přehánět.napsrosto souhlas s Mindulinkou (28) ! jsme moc zhýčkaní

  superkarma: 0 17.09.2008, 14:59:08
 14. avatar
  [33] kačinka [*]

  dasad: a jinak jsi normální?

  superkarma: 0 17.09.2008, 14:42:02

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [32] Lyoness [*]

  a pak si sebereme jahodu ze zahonu nebo jabko ze stromu a neumejeme si ho savem a umrem

  superkarma: 0 17.09.2008, 14:13:09
 2. avatar
  [31] L_B [*]

  mindulinka: jojo - nadobi ve drezu ve stojate vode a poradne pouzitou "náčíňovou hadrou" - a taky jsme od babicky z prazdnin odjizdeli zdravi a spokojeni...

  superkarma: 0 17.09.2008, 13:59:02
 3. [30] mindulinka [*]

  dasad: já si myslím, že není tak důležité každý den mýt záchod, jako spíš naučit děti, že si mají po záchodě pořádně umýt ruce. Děti většinou do styku se záchodem nepřijdou, ale rukama si přidrží pindíka nebo se holky utřou - tak tam hrozí infekce.

  superkarma: 0 17.09.2008, 13:54:11
 4. [29] mindulinka [*]

  Já záchod tedy myju podle potřeby, ale 2x týdně je preventivní údržba. Jinak si myslím, že naše maminky, babičky a prababičky, žádné savo neměli, v kuchyni používali jedno prkýnko na všechno, myli nádobí ve dřezu a přežili to bez infekcí - tak bych to s tou hygienou nepřeháněla.

  superkarma: 0 17.09.2008, 13:52:31
 5. [28] mindulinka [*]

  Landriel: ono v domestosu savo je.

  superkarma: 0 17.09.2008, 13:49:57
 6. avatar
  [27] Meander [*]

  dasad: To si děláš srandu, že jo?

  superkarma: 0 17.09.2008, 13:49:00
 7. avatar
  [26] Krišpína [*]

  dasad: a není to nějaká úchylka?

  superkarma: 0 17.09.2008, 13:48:37
 8. [25] dasad [*]

  Ja domestos doma pouzivam porad, mam dve male deti a predstava, ze chyti treba salmonelu nebo neco takoveho je moje nocni mura. Takze kuchynske uterky menim kazdy den a kuchyn, koupelny a zachod alespon jednou denne umyju domestosem.

  superkarma: 0 17.09.2008, 13:40:50
 9. avatar
  [24] Landriel [*]

  ToraToraTora: moje maminka si umělý chrup oplachuje savem a tuhle ji zubařka pochválila, jak ho má pěkně zachovalý a čistý. Takže s domestosem u mě nikdo neuspěje, jedině savo.

  superkarma: 0 17.09.2008, 13:35:49
 10. avatar
  [23] arjev [*]

  Monina: se žloutenkou máš pravdu.

  superkarma: 0 17.09.2008, 13:32:44
 11. [22] IKE [*]

  Bugy: však je tam taky napsáno Komerční článek......

  superkarma: 0 17.09.2008, 13:21:57
 12. avatar
  [19] Bugy [*]

  No jo, měly bychom uklízet, čistit lednici, dřez... ale tohle je prachsprostá reklama na Domestos.

  superkarma: 0 17.09.2008, 13:00:48
 13. avatar
  [18] arjev [*]

  Krišpína: děkuji,děkuji:arjev: konečně někdo normální
  Sonne: dtto
  Bakterie byly, jsou a budou. Naučme se žít pospolu. Veliká čistota vede k alergiím . Vezměte si takové Rómy. Mají chřipky, angíny, jsou alergičtí / mimo práci? / Jsou zdrví jako řípy

  superkarma: 0 17.09.2008, 12:45:02
 14. avatar
  [17] L_B [*]


  tak na zaklade tohodle clanku se divim, ze jeste zijeme... ...protoze ac ne cunata, podle domestosu by nas mela uz davno sezrat obrovska kolonie poradne vypasenych bakterii...

  superkarma: 0 17.09.2008, 12:40:47
 15. avatar
  [16] Krišpína [*]

  arjev: konečně někdo normální

  superkarma: 0 17.09.2008, 12:40:03
 16. avatar
  [15] Sonne [*]

  arjev: Díky

  superkarma: 0 17.09.2008, 12:29:23
 17. avatar
  [14] arjev [*]

  Další námět : Zvu vás do mé kuchyně.
  Podlaha je čistá, skvoucí bez jediné bakterie, protože Micka je všechny setřela svým kožíškem .Co na tom, že tu a tam chytnu její blechu. Prý zvířecí blechy na člověka nelezou.
  Ve špížce je archiv dceřiného studování biologie : V lihu naložené žížaly, jejich řez tělem. Někdy mi připadají jako utopenci . Pak následuje řada lahviček s brouky, housenkami, kobylka luční se "vyhřívá" před lahví s krtonožkou. S tím to invenrážem žiji spokojeně v symbióze.
  Dobrou chuť u kávičky a zákusečku přeje arjev

  superkarma: 0 17.09.2008, 12:25:11
 18. avatar
  [13] ToraToraTora [*]

  Určitě bych zavařovačky vyplachovala takovou sr...u. Příště vymyslí, že pro svěží dech bysme měli Domestos i kloktat

  superkarma: 0 17.09.2008, 12:00:26
 19. avatar
  [12] Zdendula [*]

  Správně! Zničit všechny bakterie! Ať žije alergie a ekzém

  superkarma: 0 17.09.2008, 11:10:17
 20. avatar
  [11] kačinka [*]

  S našimi bakteriemi jsme sžití, obávám se, že při nadměrném dezinfikování domácnosti bychom všichni začali být málo odolní.

  superkarma: 0 17.09.2008, 10:22:34
 21. avatar
  [10] Krišpína [*]

  Já se těšila na nové typy kuchyň.linek nebo něco podobného a ono tohle

  superkarma: 0 17.09.2008, 09:14:35
 22. [9] Lindaa [*]

  Jak to tak ctu tak se divím, ze jsme uz celá rodina dávno nezhynuli pod náporem tech osklivých a nebezpecných bakterií

  superkarma: 0 17.09.2008, 08:01:36
 23. avatar
  [8] OlgaMarie [*]

  Julča: Viděla jsem v TV zkušební byt, kam přišla hygiena. Paní týden uklízela, oni provedli stěry a houbičku na nádobí poradili, aby ji nejdéle po týdnu vyhodila.

  superkarma: 0 17.09.2008, 07:57:32
 24. avatar
  [7] Kelly [*]

  A já čekala nabídku několika typů ... moderních i klasických. Škoda
  Jasně, Domestos je nejlepší . Jak jen lidstvo mohlo do této chvíle bez něj vůbec přežít aniž by nás bakterie nesežraly .

  superkarma: 0 17.09.2008, 07:45:44
 25. avatar
  [6] gerda [*]

  ach jéje, zase ty upřímné, dobře míněné rady, abychom kupovali Domestos

  superkarma: 0 17.09.2008, 07:34:24
 26. avatar
  [5] Evikus [*]

  Prát houbičku? Co by z ní zbylo?

  superkarma: 0 17.09.2008, 07:30:59
 27. avatar
  [4] Julča [*]

  Houbičku raději vyhodím, než bych ji prala

  superkarma: 0 17.09.2008, 06:40:47
 28. avatar
  [3] liva99 [*]

  hmm, a nestačil by prostě ocet?

  superkarma: 0 17.09.2008, 04:46:17
 29. avatar
  [2] Léthé [*]

  Co je to ta "kuchyň"? ...jdu se kouknout do slovníku cizích slov .

  superkarma: 0 17.09.2008, 00:38:20
 30. avatar
  [1] Meander [*]

  V naší kuchyni se hnusy netvoří. Nemají na čem

  superkarma: 0 17.09.2008, 00:35:38

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme