Zdraví

Jak vyndat klíště? Proti směru, po směru, vytočit, nebo vyviklat?

kliste

Nedá se říct, že bych nějaké zvíře vyloženě nesnášela nebo se ho štítila. Jedinou výjimkou jsou klíšťata. A možná právě proto mi život přichystal chvíli, kdy jsem se s těmito nechutnými a mně z duše odpornými tvory, jejichž existenci, natož užitečnost na zemi nechápu, musela utkat.

Jednou k nám na chalupu zavítali dva psí „tuláci“. Putovali dny, možná týdny. Hladoví, špinaví, zdredovaní a totálně ztracení voříšci. Všichni je od svých plotů hnali svinským krokem, jak se říká, a tak hledali útočiště u posledního domu ve vsi. Smutně a v naději, že nedostanou klackem, stáli pod okny a jejich oči žadonily o kus žvance a přístřeší. Kámen by se ustrnul, natož pejskomil.

Uvařila jsem jim těstoviny, které sežrali málem i s kastrolem, a usoudili, že tady jim bude dobře. Uvelebili se na zápraží a na další vandr už nepomýšleli. „Co s vámi kluci, kde jste se tu vzali? Komu patříte? Nechat si vás nemůžu, ale než vám najdu páníčka, postarám se o vás.“ Sedla jsem si na schody, psi se ke mně s vděčností přimkli a já je nic netušíc začala hladit. Ale co to? Fuj, snad na každém centimetru jejich kůže bylo klíště! Mraky klíšťat v různém stadiu nacucanosti. Baňatých a naducaných jako pecka i těch úplně malinkých, velikosti špendlíkové hlavičky. Takhle jsem je přece nemohla nechat, a ač nejsem žádná hrdinka a ta upíří havěť se mi ekluje, rozhodla jsem se pro radikální odklíšťovací akci.

Ale jak na to? Nemám zkušenosti. Lovím v paměti. Proti směru, po směru, vytočit, nebo vyviklat? Topit olejem, desinfekcí, a čím je vlastně uchopit? A v takovém množství? To bude sisyfovská práce.

Vzpomněla jsem si na mýdlovou metodu. Už ani nevím, kde jsem k ní přišla, ale je poměrně účinná a, dá se říct, i hygienická. Vezmete staré mýdlo, nejlépe už jeho zbytek, který má hrany, lehce ho necháte ve vodě nabobtnat a pak jím klíště tak dlouho šmudláte, vikláte či jím kroužíte, dokud se samo nepustí. Na mýdle (aniž se dotknete) ho přenesete do vody a utopíte. Tedy nevím, jestli opravdu došlo k úmrtí utonutím, detailně jsem to nezkoumala, ale pravda je, že klesla ke dnu bez protestu.

kliste

Deklíšťatizace obou psů mi trvala několik dní, ale musím říct, že nás velmi sblížila, a když jsem konečně po týdnu našla páníčky, pejskům se ode mě nechtělo. I já se s nimi loučila nerada.

Teď mě zpětně napadá: Že by to byl důvod, proč jsou klíšťata na zemi?

Jednu takřka kuriózní příhodu s klíštětem nám poslala jedna čtenářka, která nechce být jmenována.

Klíště zakousnuté ve varleti...

Můj manžel je pro všelijakou podobnou havěť přímo magnetem. To se týká i klíšťat. Kdyby snad bylo jediné na světě, našlo by si mého manžela. Klíšťat jsem se mu tedy navyndávala nepočítaně a dá se říci, že s tím mám bohaté zkušenosti. Na jedno jsem však byla krátká. Na to, co se mazaně zakouslo do manželova varlete. Pěkně se tam ukrylo do záhybu kůže a nešlo vyndat. Napřed se o to manžel pokoušel sám, přece jenom mu to bylo trochu žinantní. Ale když se bezvýsledně v krkolomných pozicích trápil půl hodiny, požádal o pomoc mě. Ač zkušená, přesto neschopná. Kdyby nás tak někdo pozoroval oknem, jak se ve snaze vyndat toho malého vetřelce hrabu manželovi v rozkroku, to by se asi pobavil. Klíště bylo v jemné kůži zakousnuté tak vehementně, že jsem se začala bát, abych ho nepřetrhla. „Musíš k doktorovi, to sama nezvládnu.“ Moc se mu ta myšlenka nezamlouvala, ale představa, že ten tvor mu bude na kulkách vesele cizopasit a bobtnat, ho přiměla k souhlasu.

Čekárna venkovské ordinace byla plná lidí. Jak jinak. Vylezla kredenciózní sestra s knírkem a obrátila se na mého muže. „Vás neznám, co potřebujete?“ Diskrétně se k ní naklonil, aby ani slůvko neproniklo k nepovolaným uším nudících se pacientů. „Nahlas, cože?“ zařvala škodolibě sestra. K všeobecnému pobavení lidí se manžel svěřil se svou „diagnózou“. Když na něho přišla řada, sestra jako naschvál courala z ordinace do čekárny, aby všichni přítomní mohli spatřit obrázek manžela se staženými kalhotami a klečícího doktora zkoumajícího jeho rozkrok. Doktor byl naštěstí úspěšnější než já, takže jsme mohli s úlevou, že jsme bez klíštěte, od neomalené sestry i nechtěného publika brzy vypadnout.

Jak klíště vytáhnout? Radí odborník

„Doporučuje se místo, kde je klíště přisáto, vydezinfikovat jodovou tinkturou nebo jinou dezinfekcí, chvíli počkat a poté pomocí pinzety kývavými pohyby dopředu dozadu klíště odstranit a místo opět vydezinfikovat,“ upozorňuje spolupracující lékařka portálu lekari-online.cz a ty, kteří se obávají, že se jim odstranění klíštěte nemusí povést a raději by tuto činnost ponechali na lékaři, uklidňuje: „Pokud se nepodaří klíště vyjmout úplně celé a část hlavičky zůstane v kůži, není třeba podléhat panice. Není nutné zbytek klíštěte za každou cenu vymačkávat nebo jinak odstraňovat, nebezpečí již nehrozí a organizmus si dokáže poradit přirozenou cestou obranných mechanizmů.“Je však podle ní třeba nezapomínat na to, že nejdůležitější je přisáté klíště co nejdříve odhalit a vyjmout. Ideálně do pár hodin a rozhodně v den přisátí.

Jak si s klíšťaty umíte poradit vy? Máte svůj osvědčený způsob, jak ho vyndat? Máte nějakou kuriózní příhodu? Napište.

   
07.08.2009 - Zdraví - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [24] Izzy [*]

  Mám na to pinzetu, ale vyndavám ho až po jeho zmrazení. Skvělou volbou je ATIX sprej na odstranění klíšťat. My ho doma máme a dá se použít i na domácí zvířátka.

  [/b]

  superkarma: 0 16.06.2015, 11:07:40
 2. [23] magic11 [*]

  mě taky vadí, ale holt když je potřeba vytáhnoutSml80

  superkarma: 0 25.11.2012, 20:44:21
 3. [22] Jasmína [*]

  kacka5 — #20 Když se klíště postříká desinfekcí, tak to nevyvrhne????

  superkarma: 0 12.08.2009, 13:46:30
 4. avatar
  [21] peknaholka [*]

  Alka1 — #1 Mám taky tyhle háčky a jsou bezva!

  superkarma: 0 11.08.2009, 15:07:43
 5. [20] kacka5 [*]

  Ano, kliste by se nemelo natrit nebo zakapnout kremem nano olejem, aby nevyvrhlo obsah sveho traviviho ustroji do krve cloveka. My to vzdcky postikneme desinfekci a vyviklame do strany cistitkem na usi.Na pejska nastesti letos moc klistata nejdou, zabral nam spot on Advantix.pro vsechny pripady ale mame tu specialni pinzetu.   

  1. na komentář reaguje Jasmína — #22
  superkarma: 0 10.08.2009, 16:24:25
 6. avatar
  [19] wich [*]

  Florencie — #17 Nám se taky nikdy nerozmáčklo. Ta pizeta je plastová a asi nevyvíjí takový tlak jako klasická kosmetická.

  superkarma: 0 09.08.2009, 22:04:04
 7. [18] EvaH [*]

  Slyšela jsem, že před vytažením by se nemělo klíště ničím potírat ani desinfikovat, protože okamžitě vypustí všechny bakterie ze svého těla do vaší krve. Takže prvně vytáhnout, pak potírat....

  superkarma: 0 09.08.2009, 13:47:55
 8. avatar
  [17] Florencie [*]

  Žábina — #16 Pinzetu na klíšťata používám už několik let a nikdy se mi nestalo, že bych klíště rozmáčkla. Asi je to o technice Sml30 Háček na klíště jsem v životě nedržela v ruce.

  1. na komentář reaguje wich — #19
  superkarma: 0 07.08.2009, 18:03:55
 9. avatar
  [16] Žábina [*]

  já nedám dopustit na háčky na klíšťata, těmi je vyndám raz dva

  používám je nejen na naši rotvajlerku, ale i na zbytek rodiny...háček se podloží pod klíště a kývavým pohybem se krásně vyndá

  a není zde nebezpečí jako třeba u pinzety že by se mohlo rozmáčknout

  1. na komentář reaguje Florencie — #17
  superkarma: 0 07.08.2009, 14:20:52
 10. avatar
  [15] átéčko [*]

  Alka1 — #12 A navíc se té borelliozy nezbavíš tak lehce. Mně dali ATB a to jsem měla 1.stadium. pokládali to za vyléčené..

  Po letech se začaly objevovat problémy.

  superkarma: 0 07.08.2009, 13:45:15
 11. avatar
  [14] wich [*]

  My klíšťata nemáme, ale třeba loni jsme je fence tahali pořád. Dřív jsme se s tím mordili, ale teď jsme koupili pinzetu na klíšťata a je to raz dva.

  superkarma: 0 07.08.2009, 13:31:12
 12. avatar
  [13] Milala [*]

  Klíště mám snad přisáté každoročnš,asi je přitahuji.Před několika lety jsem dostala i boreliózu.Přišla jsem na ni až po 3 měsících od vytáhnutí klíštěte.Ale dle doktorky jsem měla štěstí,páč se mi udělala skvrna na kůži.Vyléčila jsem se,následky naštěstí nemám.Horší je ta skrytá,na kterou se přijde až jsou nějaké potíže.S klíšťaty na mužových varlatech mám taky zkušenost.Už jsem je odsud odstraňovala asi 3xSml30 A vyndávám je po dezinfekci točením proti směru hodinových ručiček.Nic jiného se mi neosvědčilo.Jednou si dcera klíště zatrhla,hlavička po  necelých dvou dnech sama vypadla.

  superkarma: 0 07.08.2009, 13:20:10
 13. avatar
  [12] Alka1 [*]

  átéčko — #10 Hmm, zrovna tohle úterý jsem byla na dalších odběrech kvůli borelióze. Můj doktor už mi nasadil ATB, ale po týdnu jsem je přestala snášet, tak mě přeposlal do Brna. Tam se divili, že takové dávkování nepředepisují ani 100 kilovým chlapům (mám asi 50).  

  Problém je, že prý boreliózu přenáší i jiný hmyzáci než klíšťata, i když doktoři tvrdí, že to není dokázané.  Sml28 

  1. na komentář reaguje átéčko — #15
  superkarma: 0 07.08.2009, 12:51:00
 14. [11] schnaxy [*]

  Alka1 — #4 podle toho co jsem viděla na videu,tak je to super věc.Zrovna se chystám na nákup,tak si to bud´koupím nebo objednám.Mám z klíštat fobii.Sml25Sml25Sml25

  superkarma: 0 07.08.2009, 12:16:45
 15. avatar
  [10] átéčko [*]

  Já jsem své Klíště vyndala první den, dle návodu a borelioze jsem neunikla. ranku jsem hned desinfikovala. Je to už 19 let a pořád mám problémy. Např s očima.

  1. na komentář reaguje Alka1 — #12
  superkarma: 0 07.08.2009, 12:13:43
 16. [9] tucek [*]

  já mám doma taky pejska, pár klíšťat mám taky za sebou, z dětí to šlo hladce, ale z neposedného chumáče chlupů to nejde zrovna dobře, navíc jsem to samé co je v článku popsané zažila právě s tím pejskem, měl ho zakousnutého ve varlatech taky. Já používám teatree olej, jen ho pomažu a on mrcha umře buď tou "vůní" nebo se udusí, nevím, ale uschne a pak už jde ven raz dva, ještě místo znovu tímto olejíčkem potřu a je to. Taky se ho nemusíte dotýkat a ani se prát a přemlouvat pejska, aby držel. Mimochodem, ten teatree olej je úžasná věc, na všechno, vyléčila jsem s tím i plíseň na nohách, funguje na akne, na opary, na afty, jen musí člověk vydržet ne zrovna příjemnou chuť a vůni.

  superkarma: 0 07.08.2009, 11:38:38
 17. avatar
  [8] Alka1 [*]

  slaměnka — #6 Můžeš je použít na koho chceš...Sml30

  Pusť si v odkazu dole video, tam to názorně uvidíš, je to opravdu jednoduché, rychlé a bezpečné. Sml67 

  http://www.vytockliste.cz/jak-pouzit-hacky.htm

  superkarma: 0 07.08.2009, 07:47:47
 18. [7] karym [*]

  Nějaké spec. kleště na vytahování klíšťat prodávají i v lékárně. Já používám obyčejnou pinzetu. Chytnu, opatrně vytáhnu a vydesinfikuji. Pokud je přisáté 1-2 dny, jde to hladce.

  superkarma: 0 07.08.2009, 07:44:18
 19. [6] slaměnka [*]

  Alka1 — #5 to se nepoužívá pro lidi, jen pro zvířata?

  1. na komentář reaguje Alka1 — #8
  superkarma: 0 07.08.2009, 07:41:34
 20. avatar
  [5] Alka1 [*]

  slaměnka — #3 Cena se pohybuje kolem 75 - 85 Kč. 

  1. na komentář reaguje slaměnka — #6
  superkarma: 0 07.08.2009, 07:27:09
 21. avatar
  [4] Alka1 [*]

  slaměnka — #3 Koupila jsem je na výstavě Propet v Brně, ale dají se  koupit v chovatelských potřebách nebo objednat (pokud je nemají) v lékárně. Sml16

  http://www.vytockliste.cz/

  1. na komentář reaguje schnaxy — #11
  superkarma: 0 07.08.2009, 07:25:45
 22. [3] slaměnka [*]

  Alka1 — #1 a to se kupuje jen v lékárně? A jaká je cena? Dík

  1. na komentář reaguje Alka1 — #4
  2. na komentář reaguje Alka1 — #5
  superkarma: 0 07.08.2009, 07:12:45
 23. avatar
  [2] jiti [*]

  Klíšťata vytahuji tak, že dám na odličovací tampon trochu tekutého mýdla a jemně masíruju. Poradila mi to tak doktorka a funguje to. Hlavně u malinkých klíšťat čerstvě přisátých.

  superkarma: 0 07.08.2009, 07:00:52
 24. avatar
  [1] Alka1 [*]

  Jelikož mám pejska, tak mám s vytahováním klíšťat  docela zkušenosti a podle mě jsou nejlepší 2 háčky různé velikosti O´TOM. Háček nasunete na klíště, zatočíte a je venku, pak už jenom tu bestii zlikvidujete. Sml45 Klíštěte se vůbec nedotknete a vytáhnete i ty prťavé, které jsou zakousnuté třeba u oka. Ještě se mi nestalo, že bych ho tímto způsobem přetrhla. Sml67

  1. na komentář reaguje slaměnka — #3
  2. na komentář reaguje peknaholka — #21
  superkarma: 0 07.08.2009, 06:36:05

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme