Domácnost

Jak vymalovat, když máme s partnerem rozdílný barevný vkus?

neutral

Chtěli byste vymalovat barevně, ale váš partner preferuje spíš červenou, zatímco vy jste pro modrou? Jak se shodnout, zbytečně se nepohádat a přitom si prosadit svou? Zdá se to neřešitelné, ale existuje několik důležitých zásad, jak dojít k uspokojivému kompromisu.

Můžete to vyřešit jednoduše: Zůstat u bílé, ale je to trochu nuda. Barvy vnáší do bytu útulnost a styl. Dokáží ho zmodernizovat a příjemně naladit. Zvláště po nastěhování do nového bytu máme chuť ke změnám.

Ve většině domácnosti je výběr barev spíš na ženách. Muži „rozumně“ usoudí, že tomu moc nerozumí a diplomaticky ustoupí. Ozvou se jen v případech, kdy jim vybraná barva přijde už moc křiklavá, nápadná a do očí bijící. Většinou se o takových rozhodnutích debatuje ve fázích přípravy, takže se dá ledacos změnit.

I když znám i takové případy, kdy muž odešel do práce a žena „přemalovala“ byt. Než by se s ním dohadovala…

Upřímně řečeno, většina mužů nemá moc dobrou představivost, a když přijde řeč třeba na tmavě modrou ložnici, trochu se vyděsí. Ale pokud to nechají na ženě, bývají většinou mile překvapeni.

To jsou ty lepší případy, ale jsou páry, které se v tomto ohledu neshodnou a každý si chce se prosadit svou. To bývá hlavně v začátcích, kdy se sestěhují do jednoho bytu a začínají se zařizovat.

Jak dojít k rozumnému kompromisu?

 • Hledejte inspiraci v knihách a časopisech o bydlení a diskutujete nad obrázky. Takhle nejlépe poznáte vkus svého protějšku. Založte si stránky, na nichž se shodnete. Vybírejte inspirativní interiéry, které jsou dispozicí co nejpodobnější vašemu bytu.

Čtěte také: Kde hledat inspiraci pro ideální barvy do bytu?

 • Každý z vás by si měl říct svůj názor. Vyslechněte si v klidu návrh svého partnera, (zásadně se zdržte kritiky) a pak řekněte svůj.
 • Určete si prioritu „svých“ barev. Udělejte si anketu oblíbenosti základních barev. Napište je na papír a třeba je oznámkujte. Ty barvy, které od každého dostaly nejhorší známku, vyřaďte a bavte se jen o těch, na nichž se nejvíce shodnete.
 • Berte v úvahu intenzitu barev. Pro začátek se vyhněte sytým barvám a vybírejte spíš jejich tlumené tóny. Tak se snáze shodnete a nebudete rozčarováni konečným výsledkem. Pro příklad. Místo hnědé zvolte kávovou, místo pomerančově oranžové meruňkovou, místo tyrkysové akvamarínovou.

Čtěte také: Barvy pudru sluší nám i našemu bytu

 • Méně „významné“ místnosti vymalujte jako první Pokud máte větší byt, proberte všechny místnosti a řekněte si, na kterých místnostech si shodneme snáz a kde vám to naopak skřípe? U těch méně problematických pak začněte. Rozhodně nezačínejte obývacím pokojem, ale zkuste vymalovat třeba kuchyňský kout nebo předsíň.

Čtěte také: Vylaďte si barevně koupelnu

 • Nezapomínejte na stávající barvy zařízení, podlahy, ale i velikost místností. To vám může hodně pomoci při rozhodování. Chcete, aby barvy nábytku se stěnami spíše jemně splývaly, nebo kontrastovaly?  Pokud tyto faktory zohledníte, můžou vám posloužit jako dobré vodítko a vy zredukujete počet nutných rozhodnutí, kde hrají roli osobní preference.

Čtěte také: Šedá v bytě? Není třeba se jí bát, když víte, jak ji kombinovat

Foto: Dulux.cz

   
15.09.2016 - Dům a byt - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [9] babos [*]

  Mám všude bílouSml16

  superkarma: 0 15.09.2016, 16:37:39
 2. avatar
  [8] judi [*]

  Všude máme bílou a pokud byly barevné odstíny shodli jsme se.

  superkarma: 0 15.09.2016, 13:34:35
 3. [7] Andreadornova [*]

  Máme bílou

  superkarma: 0 15.09.2016, 09:15:29
 4. [6] bobani [*]

  naštěstí jak si to udělám , takové to mám - takže vše na bílo a neměnila bych , protože si pak mohu zvolit jakékoli doplňky a bílou kdykoli opravit

  superkarma: 0 15.09.2016, 09:00:27
 5. avatar
  [5] Eva_CZ [*]

  No, VON mi nastesti dava volnou ruku, takze mame bilou uplne vsude. Byt jsem si cely mohla i zaridit podle sebe. Jen VONuv pokoj si navrhoval sam. Sml28 Vnoucek to okomentoval : deda ma v pokoji minulost a ve zbytku bytu je budoucnost. Sml30Sml30Sml30Sml30Sml30Sml30Sml30 No jo, copak VON a jeho ,,vkus".Sml54

  superkarma: 0 15.09.2016, 08:41:11
 6. avatar
  [4] Kadla [*]

  Mám v každém pokoji jednu barevnou stěnu, zbytek bílý. V obýváku oranžovou, v ložnici modrou, v pokojích teple žlutou. Působí to skvěle - není to ani fádní, ani příliš barevné.

  superkarma: 0 15.09.2016, 08:35:38
 7. [3] kantor10 [*]

  máme barevnou jenom ložnici a dětský pokoj.Zbytek je bílý.

  superkarma: 0 15.09.2016, 07:50:31
 8. [2] Darmovzalova [*]

  Bílá barva je klasika a myslím si že tím člověk nic nezkazí .Hodí se ke všemu barevnému nábytku .Dřív se malovalo jenom na bílo ,byl to takový symbol čistoty.

  superkarma: 0 15.09.2016, 07:05:54
 9. avatar
  [1] gerda [*]

  Tohle mi zaplaťpánbu v maličkém bytě nehrozí, máme všecko v bílé. I když jsem četla názor, že na bílo se "líčí" chlévy...Sml52 Bílá prostor zvětšuje i sjednocuje, máme tu na malé ploše až moc věcí, tak by tu byl barevný chaos. Ale když jsem bydlila v patrovém domě, měli jsme malováno jaksepatří barevně. Aby to ladilo s nábytkem, koberci a abychom se v tom cítili dobře.

  superkarma: 0 15.09.2016, 05:53:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme