Nakoupit sobě žehlicí prkno, to není jednoduchá věc. Redaktor Jakub D. Kočí zjišťoval, na co si dávat největší pozor při výběru. Některá prkna mohou být i nebezpečná!

Vaše staré žehlicí prkno již není to, co bývalo? Inu, je na čase poohlédnout se po novém. Řeknete si, žehlicí prkno, to přece není žádná věda, ale pozor! Jednotlivé výrobky mají spoustu rozdílů, na které je dobré dát si pozor.

Jak na prkno

Nejprve jsem si zjistil informace. Nastudoval jsem si článek v časopise dTest (vydání z února 2007), který byl žehlicím prknům věnován. K získaným informacím jsem přihodil pár vlastních požadavků, a vytvořil tak seznam základních věcí, které bych od dobrého prkna očekával.

  • Stabilita prkna na hladkém povrchu (nožičky by měly mít na konci gumu či pryž).
  • Odkladač žehličky by měl žehličku vypínat (málo sklopený odkladač nechává žehličku stále napařovat).
  • Dostatečný výškový posuv (na prkně by se mělo dát žehlit v sedě, i ve stoje).
  • Pohodlné rozkládání, skládání a posuv (existuje několik systémů od čistě mechanických po plně automatizované).
  • Nadstandardní výbava (některá prkna mají výsuvné věšáky na ramínka, zásuvky, rukávníky...).
  • Velikost žehlicí plochy (plocha by měla být dostatečně dlouhá a široká, aby se na ní pohodlně žehlilo).
  • Celková stabilita prkna (prkno by se nemělo kinklat a při žehlení v krajích desky padat).
  • Potah (dá se přirozeně vyměnit, ale pokud je v základní výbavě celobavlněný, máte vyhráno).
  • Povrch a úprava žehlicí plochy (jsou bud dřevotřískové, plastové či kovové, záleží na tom, jak lehké chcete prkno mít a co od něj očekáváte, existují například desky, které vrací teplo, a naopak desky, které propouští páru, mřížované desky mohou na prádle zanechávat tvarový „otisk“).

Šéfredaktorka časopisu dTest Ida Rozová Ženě-in řekla, že jde o výrobek, u kterého se požadavky nemění.

Cena, výkon, bezpečnost

Battistella

Kdo nemusí hledět na peníze, ten si jistě rád obstará Rolls-Royce mezi žehlicími prkny, trochu zainvestuje a pořídí si například prkno BATTISTELLA T220P B, které má mnoho nadstandardních funkcí, například vyhřívání a odsávání, dále pak ofuk, který je vhodný pro vyrovnání větších rozměrů látky. Ale v tu chvíli musí budoucí majitel počítat s cenou okolo deseti tisíc.

Pokud máte hlouběji do kapsy, nebo se vám nechce do prkna tolik investovat, vězte, že ho můžete pořídit už zhruba od dvou set padesáti korun v některém z nákupních center či přes internet. V takovém případě trvejte minimálně na tom, abyste si mohli ještě před zakoupením prkno v obchodě rozložit, a vyzkoušet jeho stabilitu a polohovatelnost, už jen kvůli bezpečnosti při žehlení.

 

Reklama