OBIVánoční stromek je jedním z hlavních znaků Vánoc. Obzvláště děti se na něj těší a ty větší vám mohou pomáhat při jeho zdobení. Dejte si proto na jeho výběru záležet. Zvolíte umělý či řezaný? Každá varianta má své výhody i nevýhody. Pozornost věnujte i výběru stojánku, obzvlášť pokud máte malé děti.

Umělé stromky

OBIPokud si chcete ušetřit starosti s každoročním sháněním stromku a jeho následnou likvidací, ideálním řešením je pro vás stromek umělý. Nemá sice typickou vánoční vůni, ale jinak nabízí mnohé výhody - neopadává z něj jehličí, není tedy nutné každý den uklízet, neteče z něj pryskyřice, má dlouhou životnost, dokonale pravidelný tvar, který si navíc můžete dle libosti upravit a je vhodný i pro alergiky. Umělé stromky jsou z dálky k nerozeznání od stromů živých a vybírat můžete z mnoha druhů a velikostí. Výhodou je také to, že součástí balení je i stojánek.

Řezané stromky

OBIŘezané vánoční stromky jsou tradiční volbou, mnoho lidí si spojuje Vánoce právě s vůní jehličí. Řezané stromky nevybírejte pouze podle velikosti a ceny. Existuje mnoho druhů jehličnatých stromků a jsou mezi nimi značné rozdíly. Zaměřte se i na životnost stromku a rozložení větví.

Základním rozhodnutím je - smrk, borovici či jedli? Smrk je českou klasikou a zároveň se jedná o nejlevnější volbu. Krásně voní, ale musíte počítat s tím, že rychle opadává a je nejnáročnější na přísun vody. Pro svou citlivost smrk není příliš vhodný do paneláků, tamější suché a teplé prostředí mu nesvědčí.

OBIPokud se chcete ze stromku radovat o poznání déle, zvolte borovici. Při nákupu je ale třeba pečlivě vybírat, někdy je složitější najít požadovaný tvar stromku, větve borovice rostou mnohdy nepravidelně. Borovice se díky dlouhým jehličkám také hůře zdobí. V každém případě ale vždy jakýkoliv řezaný stromek při nákupu důkladně prohlédněte, zda nežloutne. Pokud si trochu připlatíte, můžete si pořídit borovici černou, která má většinou lepší rozložení větví a celkově vypadá lépe.

Králem mezi vánočními stromky je jedle. Téměř všechny atributy mluví pro její volbu - dlouho vydrží, má pravidelnou stavbu větví, krásně voní a není tolik náročná na přísun vody. Například v OBI můžete pořídit jedli nordmannovu známou také jako jedli kavkazskou, která je k dispozici v několika velikostech.

Jak na nákup stromku

Při nákupu stromku dbejte nejen na to, jak vypadá, ale i na to, jak byl skladován. Pokud vidíte, že má zaschlé nebo zežloutlé jehličky, stromek raději nekupujte - mohl by velmi brzy opadat. Stejně tak si nepořizujte stromek, který je uskladněn v igelitu.

OBITip odborníka:
„Pokud si chcete ušetřit předvánoční stres a koupíte stromek v předstihu, musíte jej vhodně uskladnit. Po přinesení stromku domů jeho kmen o cca 2 cm seřízněte a postavte do kbelíku s vodou na tmavé a chladné místo. Větve stromku pokud možno nesvazujte, případně je po převozu domů rozvažte, volné si lépe udrží svůj původní tvar,“ radí Milena Göpfertová, ředitelka OBI Karlovy Vary.

Stojany na stromky

OBIPokud jste se rozhodli pro řezaný vánoční strom, je velmi důležité řádné upevnění stromku do stojánku. Obzvlášť, pokud máte děti a domácí mazlíčky.

Vybrat si můžete z několika typů stojánků. Tradiční jsou dřevěné či kovové stojany, do kterých je třeba kmínek většinou seříznout nebo sesekat a poté ze stran dotáhnout šrouby k jeho stabilizaci. Pokud si chcete ušetřit práci, nebo na to jednoduše doma nemáte ty správné nástroje, v OBI vám OBIstromek seříznou a vsadí do stojanu. Stojánky většinou nejsou vyrobeny pouze z jednoho materiálu (např. dřevěné), většinou v sobě ukrývají bytelný (často kovový) mechanismus, který pomáhá kmínek upevnit. Většina klasických stojánků ale nemá žádný zásobník na vodu. Pokud chcete, aby vám stromek vydržel co nejdéle, zvolte ten stojánek, který zásobník na vodu OBImá - většinou jsou plastové či keramické. Před upevněním kmínku do stojánku jej o 1 až 2 centimetry seřízněte, bude pak lépe sát vodu - během svátků jí může spotřebovat až několik litrů. Každý den doplňujte vodu do stojanu. S plastovým stojánkem se navíc velmi jednoduše manipuluje - je totiž opatřen pohodlnou pákou, která stromeček bezpečně upevní, není teda třeba nic šroubovat. I zde jako u dřevěných nebo kovových stojánků platí: čím širší základna, tím větší stabilita. Jehličí stromku můžete během Vánoc občas rosit rozprašovačem.

Co se stromkem po odstrojení

Po odstrojení stromku nastává otázka, jak se stromkem naložit. Rozhodně ho nevyhazujte do popelnice. V mnoha městech je po Novém roce organizován hromadný odvoz stromků, který většinou probíhá až do konce února. Odstrojený stromek stačí volně položit ke kontejnerům na směsný odpad, odkud bude odvezen. Stromky tak končí buď v kompostárnách, nebo ve spalovnách.

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.

Reklama