O útulcích jsem si povídala s Karolínou Hájkovou, která spravuje Psí magazín a zvířata z celého srdce miluje. Má pejska z útulku a poskytuje i dočasnou péči opuštěným čtyřnohým kamarádům. Mimo to se i široce zajímá, jak to nejen v útulcích chodí. Karolína je v tomto směru ten pravý člověk, který mi mohl na mé otázky odpovědět.  
 
Je čas Vánoc, lidé chtějí pomáhat třeba právě opuštěným zvířátkům. Jenže není útulek jako útulek. Jak si můžu ověřit, že mnou vybraná organizace je vedena lidmi, kteří na zvířatech pouze nevydělávají?
Rozhodně doporučuju si zjistit o daném útulku, kam chci přispět, co nejvíce informací. Posloužit může internet. Podle mě je ale naprosto ideální se jet do vybraného útulku podívat. Na vlastní oči si ověřit, jak tam zvířata žijí, kdo útulek vede, atd. Já osobně uznávám transparentní účty. Myslím, že by to tak měl mít každý útulek. Mnoho útulků, azylů a organizací je mají. Vykazují na nich pohyby peněz, takže dotyčný vidí, co nakupují. Správný útulek by měl tohle ukazovat, aby lidé věděli, za co jsou jejich peníze utráceny. Setkala jsem se i s tím, že některé útulky dávají fotky, které nazývám citovým vydíráním. Mě vždy odradí, když vidím nějakého nemocného pejska, a tam text přispějte nám na číslo účtu, který transparentní není. Pokud vidím týraného psa, nemocné kočky, jež potřebuje pomoc, už bych byla opatrná. Je x útulku, kteří to dělají bez tohoto citového vydírání a fungují velmi dobře. Navíc, občas se tyto výzvy objevují i poté, co již útulek potřebnou sumu vybral. Jim se tak hrnou další peníze. Nemám ani ráda, když lidé přispívají třeba na léčení psa a z těchto peněz se koupí plot. Já přeci chci sponzorovat léčbu, a ne nějaký plot. Samozřejmě, když je plot potřeba, měla by se udělat sbírka na danou věc a uvést věci na pravou míru. Vím, že je doba, kdy si lidé neradi něco hledají, ale v tomhle je potřeba být obezřetný.

Ty si zmínila najít si informace na internetu. Já jsem se dívala na pár útulků. U nich jsou sice pozitivní reakce, ale najdou se i negativní. Tak co teď?
Ono těch pozitivních i negativní reakcí bude vždy hodně. Nemůžeme všemu věřit. Právě z toho důvodu bych se jela do vybraného útulku podívat. Díky návštěvě se můžete i domluvit na pomoci. Já osobně nejsem zastánce posílat zbrkle peníze, i když jsou samozřejmě potřeba. Je zde dalších x možností, jak organizaci podpořit. Třeba vyvenčit pejsky, pořídit obojky, vodítka, hračky nebo sdílet nabídku útulku na sociálních sítích, to je skvělá věc. Útulky potřebují také hodně krmiva a čisticích přípravků atd. Já se snažím myslet i na pracovníky. Když jedu do útulku, vezmu něco na přilepšenou i jim. Protože oni by to z těch peněz museli zaplatit, tím se také dá ušetřit pro zvířátka. Přiložit ruku k dílu je také skvělé. Já jsem jela do jednoho útulku vyvenčit pejsky a zrovna se natíral okap, tak jsem se nabídla, že jim pomohu. Můžete se domluvit s rodinou nebo kamarádkami a vyrazit udělat dobrou věc. Pocit je to k nezaplacení a je to víc než poslat tisícovku na účet. Nechci lidi odradit od finanční pomoci, která je zajisté potřeba na drahé veterinární a další výdaje. Jen chci, aby se nejdříve zamysleli, kam peníze pošlou a poznali i další možnosti podpory. 

Znáš ty osobně někoho, kdo na zvířatech vydělává? Mně to osobně přijde vážně ubohé...
Ano, bohužel. Existují různé skupiny těch, co „dělají“ dobrou věc. Jsou lidé, kteří nemají potřebu vydělávat na němých tvářích a dělají pro ně maximum, pak zde máme ty, co si rádi přilepší. Nesmím opomenout ani sortu, která vedení útulku nezvládá a ještě se zadluží.

Vím od známých, kteří útulkům pomáhají, že se většinou rozčilují, proč si útulek poručil drahé granule, a ne ty levné…
Lidé sice s dobrým záměrem nakupují levné, ale nekvalitní krmivo, jenže útulky, zvláště ty lepší, nekrmí vším, co jim přijde. Pokud se zde sejde více levného krmiva, oni ho pošlou jinam, kde je to třeba. Navíc nekvalitním krmivem moc útulku neušetříte. Tohle laciné žrádlo způsobuje pejskům nepříjemné zažívací problémy, proto je lepší zvolit kvalitní krmivo. Úplně nejlepší je se předem zeptat, co přesně daný útulek nejvíce potřebuje.

Máme spoustu útulků, některé jsou více známé, jiné naopak. Pro který bych se měla rozhodnout?
Zde hrozně záleží na lidech. Některé útulky vedou týmy mladých lidí, kteří umí s internetem, sociálními sítěmi atd. To pak jejich stránky jsou pro oko velmi líbivé a budí dojem serióznosti. Pak jsou zde lidé, kteří to dělají při práci, neumějí se pomalu přihlásit na Facebook, nemají finance na internet a ani čas. Na prezentaci až tak nezáleží, důležité je, jak funguje útulek pro zvířata. Ta totiž nemohou za to, v jakém útulku se ocitnou.

Čtěte také:

Uložit

Uložit

Reklama