OBIMáte doma omšelý koberec, nebo staré lino a toužíte po změně? Zvolte plovoucí podlahu a uvidíte, jak vaše obydlí prokoukne. Plovoucí podlaha se v současnosti těší velké oblibě a není se čemu divit. Plovoucí podlahy jsou jednoduché na montáž, mají dlouho životnost a jsou vhodné i pro alergiky. Jejich velkou předností je snadná údržba.

Volba materiálu je základ

Materiál na plovoucí podlahu vybírejte především podle velikosti provozu a zátěže místnosti. Naprostá většina plovoucích podlah je buď dřevěná či laminátová. Dřevěné podlahy jsou teplejší než lamino, příliš se ale nehodí do kuchyní, koupelen a dalších místností s vyšším provozem, jsou totiž choulostivější než podlahy laminátové a také složitější na údržbu. Proto je třeba jejich použití vždy dobře zvážit.

Značení plovoucích podlah

OBIHlavní výhodou lamina je dlouhá životnost a široké možnosti použití. Laminátové podlahy si můžete pořídit v mnoha různých designech. Pokud toužíte po dřevěné podlaze, ale technicky není možné si ji pořídit, může tento problém vyřešit lamino s dezénem dřeva. Lamino je také cenově příznivější než dřevěná podlaha. Pokud se rozhodnete pro laminátovou plovoucí podlahu, řiďte se při výběru číselnou klasifikací. Ta podlahy dělí do tříd podle zátěže a typu podlahy. Pro bytové prostory existuje značení 21, 22 a 23, pro komerční a veřejné prostory používáme značení 31, 32 a 33. Platí, že čím vyšší číslo, tím vyšší odolnost podlahy. Pokud si nejste s výběrem jistí, poraďte se s odborníkem. Například v hobbymarketech OBI vám vyškolený personál ochotně pomůže.

Proč se plovoucí podlaha nazývá plovoucí?

Plovoucí podlaha dostala svůj název od způsobu pokládky. Není totiž nijak připevněna k žádné ze stěn, ani k podkladu. Existují dva typy plovoucích podlah - lepené, které se lepí v drážkách jedna ke druhé, a zámkové, při jejichž instalaci se lepidlo nepoužívá a dnes v nabídce firem převažují. Podlahové desky do sebe pouze zapadají díky systému zámků, které jsou vyfrézovány do hran lamel. Pokládka je velmi snadná, což oceníte nejen při pokládání nové podlahy, ale i pokud potřebujete vyměnit pouze jeden poškozený podlahový díl.

Podlahu lze položit i svépomocí

OBIPokud máte ve svém okolí nějakého šikovného kutila, nemusíte si na pokládku plovoucí podlahy zvát specializovanou firmu - zvládnete to i svépomocí. Povrch, na který se bude podlaha pokládat, musí být úplně rovný a zbaven veškerých nečistot, proto jej před pokládkou pečlivě vyluxujte. Při pokládce postupujte podle pokynů výrobce podlahy, které dostanete při nákupu.

OBITip odborníka:
„Při pořizování materiálu počítejte kvůli nutným ořezům s rezervou 10 - 15 % na každou místnost, velikost rezervy se ale liší podle složitosti půdorysu,“ radí Jan Smékal, ředitel OBI marketu Praha - Štěrboholy.

Správná péče

Hotovou plovoucí podlahu ošetřete podle pokynů výrobce. Řádná údržba podlahy je důležitá, pouze při správné péči podlaha vydrží léta. K úklidu používejte speciální přípravky pro plovoucí podlahy a řiďte se pravidlem, že čím méně vody, tím lépe.

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.

Reklama