Domácnost

Jak vybrat osvětlení do bytu

Vybrat správná svítidla do bytu či domu není zcela jednoduché. Každý prostor má jinou funkci, každý vyžaduje použití jiných světelných zdrojů. V následujícím článku najdete základní pravidla, jak na to.

Nic nedokáže tak rychle změnit charakter prostoru jako umístění a výběr svítidel. Z neútulného studeného prostoru vytvoříte díky správnému rozmístění světelných zdrojů příjemný prostor, kde se budete cítit dobře.

Zdroje světla - z čeho můžeme vybírat?

Klasická žárovka

V současné době platí normy, kvůli kterým se na trh už nesmějí dodávat klasické žárovky o výkonu 100 a 75 Watů. Do konce roku 2012 by neměly být v prodeji už žádné z klasických žárovek. Náhradou za klasickou žárovku je žárovka halogenová, která je o něco dražší, úspornější a má delší životnost.

Je ale otázkou, zda se nenajde více takových, kteří dokážou legislativu EU obejít a prodávat žárovky jako „malá topná tělesa“ stejně jako podnikatel Rotthäuser. Článek o jeho podnikání najdete ZDE.

Halogenové žárovky jsou vhodné do prostor, kde se nerozsvěcí tak často, jako je koupelna, toaleta nebo sklep.

Zářivky

Zářivky jsou vhodné do míst, jako je kuchyň či obývací pokoj, kde se svítí déle a frekvence rozsvěcení není tak častá. Jejich pořizovací cena je vyšší, stejně ale tak jejich životnost. Úspora energie může být až 80 %.

Možná si stejně jako vybavíte pod slovem zářivka ony klasické plastové bedny visící na řetízcích. Ale tato doba už je pryč, k dostání jsou nejrůznější designové zářivky, které přesně padnou do vybraného prostoru.

LED diody

Jsou nejdražší variantou domácího osvětlení. Jejich intenzita není však tak vysoká. Hodí se pro orientační doplňkové osvětlení, často je využíváno pro celonoční osvětlení schodiště apod.

Svítidla - čemu se vyhnout

 • bodová světla jsou použita pro osvícení celkového prostoru pokoje - při otočení do stropu nebudete sice oslňováni, ale zato se krásně rozjasní nerovnosti na stropě, světlo působí neútulně a ostře
 • je použito málo intenzivní světlo na místech, kde je nutné vidět - dle vzoru „taková lampička bude stačit!“ pak chodíte a nevidíte.
 • při výměně žárovky za žárovku šetřivou je najednou malé stínítko, ze kterého žárovka vyčuhuje (koho by při výběru napadlo, že tu žárovku bude muset někdy vyměnit za jiný typ, že?)
 • ostré nerozptýlené osvětlení se odráží v lesklých předmětech a oslňuje.

Pár rad aneb s jedním lustrem si nevystačíte

Kuchyň

Kuchyň je vlastně jako pracovna, a na práci je třeba vidět. Jeden zdroj světla nepostačí už jen proto, že si zády povětšinou stíníte pracovní prostor.

Vhodné je použít hlavní světlo v podobě halogenové zářivky u stropu nebo v podhledu, které rozptýlí světlo po celé místnosti. Pro osvětlení pracovní plochy bychom měli zdroj světla vybírat pečlivě. Nemělo by se jednat o ostré bodové nasvícení. Neméně důležitá je též barva světla, která může zkreslovat barevnost potravin. (Více o barvě světla a označení zářivek najdete na konci textu).

kuchyn

Dalším důležitým místem celého bytu bývá jídelní stůl, nad který bychom měli umístit takový zdroj světla, aby nás neoslňoval shora a zároveň dostatečně nasvítil to, co budeme konzumovat. Vhodné jsou trojúhelníkové tvary stínítek nebo válce. Ale pozor na jejich zabarvení, abyste pan například díky červenému stínidlu neměli z každé omáčky rajskou!

jídelní stůl osvětlení

Obývací pokoj

Protože se jedná povětšinou o multifunkční prostor, nebývá nasvícení úplně jednoduché. Zdrojů světla bude potřeba opět více. Základem je jedno hlavní světlo, které by mělo být stejně jako v kuchyni rozptýlené a nejlépe uzavřené, aby se nikde neodráželo (často se tak děje u televizní obrazovky).

obývacé pokoj osvětlení

Pro obývací pokoj jsou vhodné stojací lampy s krytým zdrojem, které dokreslí útulnou atmosféru prostředí a využijeme je například při sledování televize, aby kontrast mezi světlem obrazovky a tmou v pokoji nebyl tak výrazný a nezatěžoval naše oči.

Na místech, kde si čteme nebo zašíváme ponožky, můžeme ale zvolit světlo ostré, například v podobě malého halogenového reflektůrku.

Ložnice

Ložnice je klidnou částí našeho bytu, kde je třeba tomuto přizpůsobit i osvětlení. Volíme teple bílé zářivky, které můžeme opatřit stmívačem, což je mimochodem opravdu příjemná vymoženost.

Vhodné je i umístění zářivek do podhledů tak, jak je to často realizováno v hotelových pokojích.

Naprosto nevhodné je umístění světla na strop v podobě reflektorů. Při poloze na zádech mohou nepříjemně svítit do očí.

světlo v ložnici

Lampička na nočním stolku by měla mít neprůhledné otevřené stínítko, aby zdroj světla byl na jednu stranu dostatečný například pro čtení, na druhou stranu aby nerušil toho, kdo spí vedle vás.

Koupelna

U svítidel do koupelny dbáme nejen na vzhled a typ svítidla, ale musíme mít na paměti také jeho bezpečnost. Z tohoto důvodu jsou tyto světelné zdroje opatřeny značením v návaznosti na náročnost vůči vlhku a případnému kontaktu s vodou.

Přesné označení a vhodné umístění svítidel v koupelně najdete například ZDE.

Pro nasvícení celého prostrou koupelny je vhodné volit stropní světlo s kompaktní zářivkou nejlépe bílého odstínu barvy. Pro nasvícení zrcadla je ideální umístit na každou jeho stranu jeden zdroj světla, nikoliv však v podobě reflektorů. Světlo by mělo být dostatečně intenzivní, ale měkce rozptýlené.

nasvícení zrcadla

Toaleta

Pro nasvícení této místnosti stačí použít jen světlo s halogenovou žárovkou umístěné na stropě nebo nad dveřmi.

Chodba

Světlo na chodbě by mělo být především příjemné a mělo by mít takovou intenzitu, aby nám přechod do dalších místností nebyl nepříjemný.

Důležitá je i barva světla

U běžných žárovek a halogenových žárovek je barva světla vždy stejná. U zářivek, LED svítidel a halogenových výbojek máme možnost volby. Označení zářivky například číslem 940 udává následující:

č. 9 udává kvalitu vnímání barev za použití tohoto zdroje. Pro obytné místnosti vybíráme zdroje s minimálním číslem 8.

druhé číslo, č. 40, udává barvu světla v Kelvinech. Pro orientaci...

č. 30 znamená 3000 K - světlo teple bílé barvy

č. 40 znamená 4000 K - světlo bílé barvy

č. 27 znamená 2700 K - barva světla podobná žárovce

(pozn.: denní světlo = 5000 K)


Vybrat správné osvětlení do bytu tedy není úplně jednoduchá záležitost, pokud má tedy působit příjemně a zároveň plnit svou funkci, ale rozhodně se vyplatí věnovat výběru dostatečnou pozornost.

   
03.11.2010 - Dům a byt - autor: Linda Wimmerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [34] vendaa [*]

  Kde jsi nakupovala ty světla kaciolo? Já nechci takové ty normální, chci opravdu krásné, protože děláme nový obývací pokoj.

  superkarma: 0 01.05.2016, 20:12:19
 2. [33] Kaciola [*]

  Já jsem si vybrala do nového bydlení exkluzivní světla. Designové kousky, které jsem vždy chtěla.

  superkarma: 0 30.04.2016, 10:27:34
 3. [32] Garwa [*]

  U mě zvítězily v interiéru jednoznačně LED žárovky, používám je hlavně do stropních svítidel, protože tak nejvíc ušetřím

  superkarma: 0 19.04.2016, 20:27:27
 4. [31] Greta520 [*]

  Janďa148 — #30my jsme si vybrali z jejich nabídky, ale když tam zavoláš tak se s nima domluvíš. Oni jsou ochotní a fajn. Tak ti řeknou co a jak a jak dlouho to bude trvat.

  superkarma: 0 22.02.2016, 12:36:45

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] Janďa148 [*]

  Greta520 — #29

  Na tyhle stránky jsem koukala. Nenechávali jste si náhodou šít ten potah podle sebe? Zajímalo by mě, jak dlouho to trvá, když bysme si řekli z jaké látky to chceme. Ne že by si člověk nevybral z toho co mají v nabídce, ale láká mě jeden motiv co se mi hrozně líbí.

  1. na komentář reaguje Greta520 — #31
  superkarma: 0 17.02.2016, 11:59:07
 2. [29] Greta520 [*]

  Nevím, jakou máš přesně představu. Ale my jsme teď kupovali světla na http://www.lusito.cz/disign/index.html mají u nás velký úspěch, všem se líbí. Jsem z nich nadšená.je to zase něco jiného, než se všude nabízí.

  1. na komentář reaguje Janďa148 — #30
  superkarma: 0 06.02.2016, 15:03:44
 3. [28] Janďa148 [*]

  Ahoj nevíte kde sehnat hezké osvětlení do bytu, aby to dobře vypadalo a taky dobře svítilo? Potřebujeme něco do obýváku, ložnice a dětského pokoje. Říkala jsem si nějakou velkou lampu, která by šla i přemístit nebo stolní lampičku.

  superkarma: 0 05.02.2016, 11:46:09
 4. [27] maty81 [*]

  Tady mají široký výběr, my tu nakoupili všechna světla, která jsme potřebovali. Sml67

  superkarma: 0 28.01.2016, 09:06:13
 5. [26] Izzy [*]

  LED osvětlení je v dnešní době téměř samozřejmost. Klasické žárovky jsou žrouti energie. Nejlepším řešením je LED úspora.

  superkarma: 0 01.04.2015, 08:31:46
 6. [25] Garwa [*]

  Souhlasím, LED svítidla jsou moderní, jsou úsporné a také moderně vypadají, narozdíl od klasických žárovek

  superkarma: 0 12.11.2014, 00:47:51
 7. [24] Iri123 [*]

  V dnešní době je strašně moc možností nejrůznějších osvětlení. LED pásky se mi líbí taky, vypadá to dobře...my máme barevné nalepené ze zadní strany televize. A co se mi taky hodně líbí jsou křištálové světlovody, třeba v kuchyni...je to skvělý a hlavně originální nápad :-)

  superkarma: 0 17.09.2014, 09:39:20
 8. [23] ziuzinka [*]

  Já jsem velmi spokojen s ledveci.cz, mám doma led pásky a led zářivky. Hodí se do každé místnosti v bytě. Je to velice moderní a každá návštěva nám led pásky chválí. Navíc mají na eshopu barvu neutrální bílá. Která je perfekní. Není to takové to bílé světlo, jako na sále ani žluté jako klasické žárovky. Prostě zlatá střední cesta. Sml24

  superkarma: 0 09.09.2014, 17:00:32
 9. [22] karolina78 [*]

  Já si do bytu vybírám svítidla, které jsou luxusní a v minimalistickém pojetí. Máme moderní domácnost, takže jiná světla ani nepřipadají v úvahu.

  superkarma: 0 22.05.2014, 11:54:06
 10. [21] Marika11 [*]

  osvetlenie LED svetlom je najlepsia volba obzvlast kvoli úspore.

  superkarma: 0 19.05.2014, 15:41:16
 11. [20] Lennanov [*]

  Moderní osvětlení je, jak už tu bylo zmíněno pomocí LED pásků. Dají se sním udělat krásné efekty. http://shop.lumenmax.cz/LED-pasky/RGB-Pasky/

  superkarma: 0 23.04.2014, 11:42:13
 12. [19] Jana Markupovocká [*]

  Určitě by se tam hodily LED pásky

  superkarma: 0 21.09.2013, 13:29:43
 13. [18] Martina59 [*]

  Jedině LED světlo

  superkarma: 0 12.08.2013, 10:35:06
 14. [17] sdrawa [*]

  Jedině LED žárovky, pěkně svítí a nic nežerou

  superkarma: 0 02.06.2013, 01:20:34
 15. [16] Martina59 [*]

  Jedině LED

  superkarma: 0 29.05.2013, 18:37:29
 16. [15] kamcalip23 [*]

  V moderním stylu do interiéru i exterieru, našla jsem úžasný obchůdek, kde mi vyšli vstříct, tak se s vámi chci podělit svitidlomat.cz

  superkarma: 0 29.05.2013, 09:04:57
 17. [14] sdrawa [*]

  Velmi moderním a příjemným osvětlením jsou LED žárovky, jsou velmi vkusné

  superkarma: 0 21.05.2013, 09:15:50
 18. [13] Martina59 [*]

  Já bych určitě volil LED osvětlení

  superkarma: 0 03.04.2013, 13:22:25
 19. [12] Martina59 [*]

  Sedačky na míru moc pěkné

  superkarma: 0 15.02.2013, 11:09:52
 20. [11] Jarmila356 [*]

  Poučné a zajímavé informace. Když jsme hledali světla, tak jsme se také dívali na označení typu světla  z hlediska jeho barvy.

  superkarma: 0 08.08.2012, 09:06:09
 21. [10] wireen [*]

  Já v osvětlení dávám vždy přednost LED diodám, bodovky vypadají moc pěkně.

  superkarma: 0 01.08.2011, 14:27:05
 22. [9] Marie19 [*]

  Nádherná svítidla! Nicméně pořád je jasně vidět (na fotkách), že přirozené světlo hraje prim!

  superkarma: 0 14.07.2011, 14:16:46
 23. [8] zázvor [*]

  No a nějaká inspirace pro panelákový byt by nebyla.Navíc mi to přijde až přečančaný.Tady bych prach utírat nechtěl.Ale ložnice je nápaditě osvětlená a hlavně jednoduše.

  superkarma: 0 17.11.2010, 13:59:45
 24. [7] Linda Wimmerová [*]

  Anime Otaku — #6 Tak to jsou odborníci zřejmě nepoučeniSml16...nebo předávají jen dále info, co dostanou od výrobce Sml22...tak pokud je to vyzkoušené, tak jen dobře! Zase jsem o něco chytřejší, díkySml67

  superkarma: 0 03.11.2010, 14:59:13
 25. [6] Anime Otaku [*]

  Linda Wimmerová — #2 Sice mají na krabičkách napsáno 40W, ale kamarádi co studujou fyziku to zkoušeli, tak světelný výkon studeného světla se blíží spíš výkonu 75W a u teplého je to 60W, maj na to nějaký přístroj ale moc tomu nerozumím, optiku jsem naposled měla na střední.

  1. na komentář reaguje Linda Wimmerová — #7
  superkarma: 0 03.11.2010, 14:29:36
 26. avatar
  [5] átéčko [*]

  Bébina — #4 Já zas mám ráda, když vidím na práci. U tv jen ztlumené žluté světlo.

  superkarma: 0 03.11.2010, 13:10:53
 27. [4] Bébina [*]

  Ja mam nejradsi 100W zarovku, ktera osvetluje celou mistnost. Dobre jsou i halogenky. Nesnasim tisice malych svetylek, ktere nic neosvetli. Nemam rada sero, i na televizi koukam pri plne osvetlene mistnosti. Nemam rada, kdyz je v mistnosti tma a osvetlena je jen pracovni plocha, treba u kuchynske linky.

  1. na komentář reaguje átéčko — #5
  superkarma: 0 03.11.2010, 12:51:33
 28. avatar
  [3] átéčko [*]

  Nemůžu si vybrat světýlko do obýváku. Zatím se mi nic nelíbilo a tak máme papírovou kouli. Prozatím ...a hledám dál

  superkarma: 0 03.11.2010, 11:57:13
 29. [2] Linda Wimmerová [*]

  60W žárovku zatím LED světlo nenahradí, maximum je v současné době 7W, což představuje náhradu 40 - 50 W žárovky. A máte pravdu, že LED světýlka jsou odolná vůči nárazu, což je praktické Sml16

  1. na komentář reaguje Anime Otaku — #6
  superkarma: 0 03.11.2010, 09:00:08
 30. [1] Anime Otaku [*]

  Zajímalo by mě kde jste vzali že led diody mají nízkou intenzitu světla už teď se prodávají takové, které bez jakýchkoli problémů nahradí 40 a 60 W žárovku. Jsou rychle rozsvícené oproti klasickým úsporkám. Jediné co je trošku zvláštní, ale je to také spíš výhoda je že po vypnutí proudu pár minut slabě svítí (musí dopálit co v nich zbylo) ale třeba v chodbě je to spíš dobře, protože když zhasnu tak než dojdu k posteli, tak aspoň vidím na cestu. Jo a jsou studené, takže v komoře můžu pod světlo dát věci (je tam špatně umístěný rozvod proudu, takže byla žárovka nad poličkami) jo a když mi diodová žárovka při šroubování vyklouzla z ruky tak se jí nic nestalo - hlavu má z plastu.

  superkarma: 0 03.11.2010, 06:57:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme