Bulvár

Jak vybrat jméno pro dítě?

Křestní  jméno… tak to je u mě námět na román. Tak kde začít… třeba tím, že prozradím, že mé křestní jméno je Lenka. Což zároveň odhaluje i další otázku… Ano, má přezdívka je odvozena od mého jména. Mám ho ráda a jsem s ním spokojená. A mám ráda i historku o tom jak jsem ke svému jménu přišla…  no historku… když to líčí máma tak je to historka, ale ve skutečnosti to bylo asi takto:

Měla jsem se jmenovat Květa nebo Jaroslav, když se však mamky na porodním stole zeptali jak se bude ta právě narozená holčička jmenovat vyhrkla Lenka. Dodnes neví proč… asi jsem si zkrátka to jméno vybrala sama. Prý se ještě někdy chodili ptát, ale k mámě už nepřišli… a když přišel táta a máma mu řekla že jsem Lenička… řekl jen: „Tak jo.“

Nevím do jaké míry jméno ovlivňuje život, ale jsem přesvědčena, že důležitou roli určitě hraje. Sama sebe jsem několikrát přistihla jak si hned podvědomí udělá obrázek o někom jen dle jména. A co si budem povídat… když si někdo nese životem jméno Bartoloměj, Chrudoš nebo Kunhuta asi to nemá v životě jednoduché… já osobně nejsem zastáncem ani cize vyhlížejících jmen, ale pravda je taková, že nakonec je každé jméno hezké, když se hezky vysloví :o)

Jak už jsme psala, jsem přesvědčena, že jméno hraje důležitou roli a tak když jsme vybírali s manželem jméno pro naše dítko hledali jsme opravdu poctivě.

Zde návod pro stejně ulítlé a šílené rodiče aneb historka druhá:

1.      Nakupit všechna možná i nemožná jména na jednu hromadu a posléze je rozdělit na hromady tři.

 • hromada a) jména, která u obou, mě i manžela už na první poslech vzbudila hrůzu a děs 
 • hromada b) jména, která mě ani manželovi nevadí či jsou dokonce milá a v úvahu připadající
 • hromada c) jména, která by jeden hodil na hromadu a) a druhý na hromadu b)

2.      Asi po týdnu probrat postupně všechny hromady a ujistit se ve výběru, po té definitivně odhodit hromadu a)

3.      Po dalším čase vzít hromadu c) a pomocí diskuze plynule přecházející v hádku z ní roztřídit jména na ta, která vložíme do hromady b) a jména která definitivně zavrhneme a přidáme tak do hromady a)

4.      Opět po dalším čase,  ideálně až je hádka… (případně hádky) zapomenuta, přikročíme k další části. Vezmeme naší hromadu jmen a všechna si je nahlas předneseme s našim příjmením. Společnými silami pak vyloučíme ta jména, která zní jako když řinčí stará pračka nebo šišlá prasklá duše u kola a ponecháme jen libozvučná uchu lahodící spojení.

5.      V dalším kroku asi zjistíme, že jmen je ještě pořád hodně a tak sedneme a vyloučíme všechna jména našich bývalých lásek, jména co máme spojená s hysterickou učitelkou či protivným kolegou v práci,  jména co už použili sousedi, kamarádky a jména u kterých najdeme jiný podobně zcela zásadní důvod.

6.      Čas běží a přichází nejjednodušší selekce. Moderní technologie nám odhalí pohlaví očekávaného potomka a tak můžeme konečně odebrat jména klučičí nebo holčičí, tedy pokud nečekáte páreček :o)

7.      V tuto chvíli už nám zbývá opravdu jen cca desítka jmen a tak přejdeme k poslednímu kroku. Hledáme poctivě významy a původ jmen až nakonec se jako zázrakem vyloupne. Jméno, které bude naši dcerku či syna provázet od tohoto okamžiku celý život.

Teda pokud se nestane něco nepředvídatelného a nedopadne to tak jak u mě :-D

Každopádně mějte své jméno rádi a mějte se krásně...

Lenka alias Lenčáč

Text nebyl redakcí upraven.

Na tom něco bude!

Dnes jsou v hlavních rolích vaše křestní jména. Jaké je to vaše? Mělo vaše jméno vliv na výběr vaší přezdívky na Ženě-in? Znáte jeho původ a význam? Věříte na věštbu podle jména? Kdy slavíte svátek? Je vaše jméno vůbec v kalendáři? Znáte někoho s netradičním jménem?

Jmenujete se po otci, matce, po prarodičích, nebo vás pojmenovali podle jiného klíče? Má několik členů vaší rodiny stejné jméno? Jak je pak oslovujete, sejdou-li se pohromadě, aby nevznikaly zmatky? Váže se k vašemu jménu nějaký příběh? Jste se svým křestním jménem spokojená, nebo byste chtěla raději jiné? A jak mu sluší vaše příjmení?

Své příběhy, úvahy a zamyšlení můžete posílat na adresu

redakce@zena-in.cz

Došlé příspěvky budeme během celého dne zveřejňovat a autorka toho nejzajímavějšího od nás dostane sladkou odměnu.

   
05.01.2010 - Blog redakce - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [15] Lenki [*]

  jmenuju se taky Lenka a moje jméno se mi líbí. Ostatně jsem tak pojmenovala i svojí dceru Sml57

  superkarma: 0 05.01.2010, 20:04:06
 2. avatar
  [14] mio [*]

  My jsme s manželem vytvořili každý svůj seznam holčičích i klučičích jmen (máme rádi překvápko, takže ani u jednoho z obou dětí jsme si nenechali říct pohlaví před narozením), pak si je porovnali a moc stejných jsme jich tam teda neměli..Dcera je Tereza a loni se narodil syn, kdyby mi mezitím brácha nečmajzl pro svýho syna jméno Matěj, jmenoval by se tak, ale nakonec je to Ondřej Sml16 ( jo a kdyby to byla holčička,byla by to Sára, ta mi v 1.případě zásadně neprošla, u 2.už manžel změnil názor..ale je to kluk..,takže nicSml30)

  superkarma: 0 05.01.2010, 14:03:37
 3. avatar
  [13] mio [*]

  maje — #3 Adélku jsem taky měla v plánu pro dceru, ale ještě před jejím narozením (i početímSml16) pojmenovali tímto jménem manželovy rodiče svého pejska-nalezence..takže z Adélky sešlo..,přišlo mi blbý, kdyby jsme zavolali Adélo a přiběhla holka i pesSml30 ale je to krásné jméno!

  superkarma: 0 05.01.2010, 13:58:58
 4. [12] Lenčáč [*]

  Když jsem psala tento článeček... rozhodně jsem ho nemínila jako nějaký návod... jsem také spíše impulzivní... ale naše dcerka byla vytoužená a dlouho očekávaná a tak vše kolem ní bylo tak trochu "přehnané" ... spíš jsem to psala pro pobavení než jako studii o tom jak se to má dělat Sml30Sml30Sml30

  A nemohu souhlasit s tím že Lenka vlastně nemá žádný původ... má původ ve všech jménech jehož je kořenem... a to je přece krásné... ze spousty krásných jmen,která mají svoji hlubokou historii  vzniklo jedno. A i když je to jen základ... chudé určitě není a má tvarů nepočítaně.

  Jo a ještě jsem chtěla napsat, že dcerce jsme nakonec vybrali jméno Hana... a přiznám se, že i když nejsem zastáncem jmen po rodičích tak nějak zvláštně mě u srdíčka zahřálo, když jsem jednoho dne slyšla jak manžel říká dcerce Haňulenko Sml22

  superkarma: 0 05.01.2010, 13:13:47
 5. [11] FAXÍK [*]

  JMENUJI SE TAKY LENKA.

  Jsem se svým jménem spokojená.

  superkarma: 0 05.01.2010, 12:19:20
 6. avatar
  [10] Dimsy [*]

  Gwendylon — #9 Ano, Lindy jsou krásné. Ta moje taky, i když ji je už sedmadvacet.Sml52

  superkarma: 0 05.01.2010, 11:17:46
 7. avatar
  [9] Gwendylon [*]

  Dimsy — #8 U Lindy si můžeš vybrat, buď ze španělštiny - kráska, nebo z němčiny Linde - lípa Sml16 My jsme takhle pokřtili naší pudličku a je krásná ještě dneska, když je jí třináct let, vždycky jsem jí říkala La linda Linda - krásná Linda Sml16

  1. na komentář reaguje Dimsy — #10
  superkarma: 0 05.01.2010, 11:01:18
 8. avatar
  [8] Dimsy [*]

  Jméno pro dceru jsem vybírala dlouho. Pořád jsem se nemohla rozhodnout,

  zda bude Barbora, Katka, Zuzana, Tereza.... Až jednoho dne jsem koukla

  z balkonu a tam šli nějací lidé s kočárkem na kterém bylo velkým písmem

  napsáno Linda.  Nevím, jestli to bylo jméno dítka, nebo značka kočárku. V té době to bylo jméno dost neobvyklé a tak se jí

  všichni ptali, jak se doopravdy jmenuje. Když je ujistila, že jen

  Linda, že to není žádná zdrobnělina, většinou je zajímalo, po kom se

  tak jmenuje. Odpověď, že po kočárku, je už docela uzemnila a určitě si o naší rodině nemysleli nic dobrého.Sml30

  1. na komentář reaguje Gwendylon — #9
  superkarma: 0 05.01.2010, 10:53:28
 9. [7] Goldenhair [*]

  jméno Lenka je krásné, za mých mladých let bylo jedním z nejoblíbenějších jmen, nevýhodou je, že neznamená v podstatě nic, neboť je to zkrácenina od jmen Magdalena, Helena, Elena ....Lenka  takže všechny Lenky jsou trochu ošizeny o význam jména Sml68Sml68

  superkarma: 0 05.01.2010, 10:12:22
 10. avatar
  [6] Petrushe [*]

  Nemám ráda takové dlouhé procesy, spíš vše řeším spontánně. Ale chápu, že tohle není věc jen jednoho člověka...a navíc zatím ani nemám koho bych pasovala na otce, takže kdo ví, jaké příjmení na mě někde čeká Sml57

  superkarma: 0 05.01.2010, 09:50:49
 11. avatar
  [5] dazou [*]

  ja jsem hned na zacatku diskuze o jmenech rekla,ze nechci, aby byli deti po nekom z rodiny. to mam zbytek zivota poslouchat, ze se dite jmenuje po te ci druhe strane? nikdy. a jmena po rodicich mi prijdou blby, uz jen to, ze kdyz zavolas, prijdou dva.

  superkarma: 0 05.01.2010, 09:39:44
 12. avatar
  [4] mišička [*]

  Jmenuji se taky Lenka. Mám jednu příhodu, kdy mě a mého bráchu mamka představovala svojí spolupracovnici...stárší dámě.Představila nás jako...toto je Jarek a Lenka....no a já jsem od té doby byla Alenka. Nechala jsem ji přitom a vůbec mi nevadilo, že mi tak říká.

  Zdrobněle mi nikdo neříká a když mě oslovují rodiče, tak mi říkají LILI.Sml16

  superkarma: 0 05.01.2010, 09:39:40
 13. avatar
  [3] maje [*]

  jen bych ráda doplnila, že i když ta jména roztřídíte, tak stejně dojdete k názoru, že jmen, která se líbí oběma rodičům, je hrozně málo a  většina krásných prostě v kalendáři chybí.Sml57 nicméně já mám Adélku podle názvu pekárenSml57Sml57

  1. na komentář reaguje mio — #13
  superkarma: 0 05.01.2010, 09:28:48
 14. [2] Enischka [*]

  jmenuji se taky LENKA a musím říct, že když mi neříkají LENIČKA (což zní jak lednička), jsem docela spokojená Sml22 jméno mi vybrala prý moje sestřenice, které volala moje mamka z porodnice, že se narodila holka.. původně jsem se měla jmenovat ALENKA, ale kvůli rodinné tragédii měla moje maminka ke jménu výtky. 

  původ svého jména samozřejmě znám ale myslím, že na mě moc nesedí...  přezdívku na ŽENĚ jsem vybírala díky svému synovci, kteří mi říkal místo LENI "Ení" a tak vznikla Eniška Sml30 a pro své dítě jednou budu vybírat jméno které co nejvíce sedne k příjmení, vidím to na Markétu nebo Lucii...

  superkarma: 0 05.01.2010, 09:07:57
 15. avatar
  [1] Věrulinka [*]

  Sml30 máte to opravdu složitý Sml30

  superkarma: 0 05.01.2010, 09:03:16

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme