Patříte-li k těm, kterým jejich refrakční vada nedovolí odložit brýle, pak byste měli vědět, že jedny brýle nikdy nestačí. Proč?

Grand optical

Je to jednoduché, jednak proto, že si na ty své jedny jediné brýle můžete šlápnout, sednout nebo je někde ztratit. Záleží samozřejmě na typu vaší oční vady, ale bývá to situace nepříjemná a bohužel poměrně častá. Ale to není jediný důvod, proč mít brýlí několik – brýle byste si měli pořídit i podle toho, co děláte, jaké máte zaměstnání, jakým aktivitám se věnujete. Jiné brýle jsou totiž vhodné pro sport, jiné pro celodenní práci u počítače, jiný komfort vidění přinášejí speciální brýle řidičům atp.

Grand optical

Brýle vybírejte pečlivě

Grand optical

Brýle už dávno nejsou jen optickou pomůckou, ale také módním doplňkem, který můžete sladit s oblečením, barvou vlasů, šálkou apod. Brýlové obruby jsou vyráběny jak z odlehčených kovů, tak z plastů. Jsou k dostání v různých tvarech, tloušťkách a barevných variacích. Kovové obruby se vyrábějí v jemných, ale i výrazných tvarech, oblíbené jsou obruby titanové, které jsou vhodné i pro alergiky.

Grand optical

Obruby vás nesmí nikdy tlačit a musí být pohodlné, očnice by se neměly dotýkat tváří ani řas, stranice by neměly být moc krátké a ani naopak moc dlouhé. Plastové obruby na rozdíl od kovových nemají nosníky, proto dejte pozor, zda vám dobře sedí, netlačí ani nekloužou po nose dolů. Určitá úprava je možná, ale pouze úpravou stranic, což není vždy ideální. Obruby vždy vybírejte spolu s odborníkem - optikem. Poradí vám s výběrem, doporučí nejvhodnější obruby i skla a jejich úpravu, a to jak z estetického, tak funkčního hlediska.

Do kanceláře

Grand optical

Pro administrativní práci speciální obruby potřebovat nejspíš nebudete, důležité je, aby vám dobře seděly a při práci vás neobtěžovaly neustálým sjížděním z nosu nebo bolestivými otlaky. Jiná situace je s brýlovými čočkami – čočky předepsané pro obecné použití často nemusí být pro práci v kanceláři ideální. Vhodné je proto zvážit použití speciálních čoček pro práci na počítači. Ty mají ve spodní části slabý, neviditelný a postupný nárůst dioptrií pro uvolnění akomodačního úsilí, a také mohou být doplněny barevným filtrem pro lepší komfort vidění. Speciální progresivní kancelářské čočky navíc umožňují pohled na blízko (klávesnice) a na střední vzdálenost (obrazovka monitoru), její rozsah však může být rozšířen i na větší vzdálenost (např. do 200, 400 cm) a přizpůsoben profesi, kterou vykonáváte. 

Grand optical

Do auta

Při řízení auta můžete samozřejmě nosit i vaše současné brýle, ale odborníci spíše doporučují speciální brýle. Brýlové obruby pro řízení by neměly nijak rušit zorné pole, neměly by mít výrazné široké stranice, které mohou omezovat periferní vidění a pohled do strany. Nevhodné jsou také úzké obruby – tedy malá úzká skla, kdy při pohledu nahoru a dolů musíte sklánět nebo zvedat hlavu. Důležitá je i ochrana před slunečním zářením, při změně světelných podmínek je však řidič většinou nucen běžné sluneční brýle neustále sundávat a nasazovat. Speciální brýle/čočky jsou proto vhodnější, korigují refrakční vadu a rychle se přizpůsobují světelným podmínkám. Nezbytností pro řidiče by měla být kvalitní antireflexní povrchová úprava brýlových čoček. Ta totiž minimalizuje tvorbu nepříjemných a rušivých odrazů na povrchu čočky, zvyšuje propustnost viditelného světla, pohled se tak stává jasnější a ostřejší, a tak eliminuje rychlou únavu očí a pomáhá předejít řadě nepříjemných situací a nehod.

Grand optical

  • Brýle vždy nasazujte a sundávejte oběma rukama.
  • Vždy je ukládejte do pevného pouzdra, nikdy je nenoste volně v kapse či tašce.
  • Neodkládejte je na židli, postel či na křeslo - zkrátka tam, kde sedáte.
  • Nepokládejte je skly dolů na tvrdou plochu.
  • Zamezte styku s ostrými nebo drsnými plochami.
  • Nečistěte brýle papírovým ubrouskem ani podolkem od košile, vezměte si k ruce vždy speciální hadřík, který koupíte v optice.
  • Pravidelně si nechávejte brýle čistit ultrazvukem a případné opravy nechte výhradně na optikovi!

Článek vychází ve spolupráci s Grand Optical.

Náš tip: Na všechna skla je nyní 50 % sleva

Kupte si kompletní brýle a získejte slevu na brýlová skla ve výši 50 %

Reklama