Domácnost

Jak vybírat vysavač pro alergika…

Prašnost domácího prostředí  je pro alergii velkým problémem. Množství výskytu prachu v sobě sice odráží faktor polohy bydliště, klimatické a zeměpisné podmínky, stejně jako způsob vytápění, vnitřní zařízení bytu, či počet osob, které byt či dům obývají, nicméně se bohužel spolu s roztoči vyskytuje v každé domácnosti. Kvalitní a výkonný vysavač je tak z důvodu prevence zhoršování zdravotního stavu nutností. Důležitým kritériem při výběru vysavače je určitě sací výkon, nicméně tím hlavním a pro alergiky zásadním faktorem je zadržení nečistot ve vysavači a eliminace jejich návratu zpět do vzduchu. Na tuto skutečnost má vliv filtrace použitího prachového sáčku, účinnost vystupního filtru, vzduchotěsnost konstrukce vysavače a v neposlední řadě i konstrukce sací hubice.

pytPrachových sáčků je na trhu mnoho druhů, nicméně i mezi nimi existují typy určené přímo pro alergiky. Příkladem mohou být sáčky Philips S-bag Clinic Anti Allergy, které zachytí až 99,9 % pylů, spór plísní a alergenů vyskytujících se ve vzduchu. Jsou vhodné nejen pro vysavače Philips, ale také vybrané modely Electrolux a AEG.

Výstupní filtr vysavače je další „bránou“, která chrání před nevítaním návratem škodlivin do ovzduší. Pokud máme v rodině astmatika či alergii na zvířata, určitě bychom měli sáhnout po vysavači s mikrofiltrem HEPA, a to  v jedné ze dvou nejvyšších stupňů HEPA 12 nebo HEPA13, které zachytí 99,5 % respektivě 99,95 % všech částic (alergenů) větších než 0,3 mikrometru.  

Kvalitní filtrační systém je základ, nutné ale také je, aby vzduch proudící do vysavače procházel pouze přes filtry a nedostal se ven žádnými škvírami v hadici ani vysavači jako takovém. Proto konstrukčně jednoduchá provedení vysavačů jsou v tomto ohledu určitě dobrou volbou. A pak zde máme sací hubici. Její konstrukce ovlivňuje schopnost sbírat prach z koberců i hladkých podlah. Společnost Philips v současné době u většiny svých modelů nabízí sací hubici TriActive. Hubice Tri-Active čistí podlahu třemi různými způsoby naráz. Velký otvor hubice snadno nasává větší kusy nečistot.  Optimalizované proudění vzduchu hubicí umožňuje dosáhnout maximální účinnosti při čištění. Kartáče po obou stranách odstraňují špínu a prach v bezprostřední blízkosti nábytku a zdí.  

Je pro alergika lepší volbou sáčkový nebo bezsáčkový vysavač?

Pro alergika je nejdůležitějším faktorem eliminace kontaktu s alergeny. Kritickým bodem je tak výměna sáčku vs. vysypávání nečistot. Zatímco například prachové sáčky Philips S-bag díky speciálnímu zavíracímu systému přinášejí velmi hygienickou a pro alergika bezproblémovou výměnu, vysypávání prachu ze sběrné nádoby bezsáčkového vysavače je pro alergika nesrovnatelně větším rizikem. Nicméně tato činnost se dá určitě svěřit někomu jinému. Jak již jsme ale zmínili v úvodu jedním z důležitých kritérií by měl být i sací výkon a ten se u sáčkových vysavačů pohybuje na vyšší úrovni.

vysavac

Určitě zajímavých tipem může být nový sáčkový vysavač Philips PerformerPro FC9194  s příkonem 2 200 W  a max. sacím výkonem 500, který  je vybaven těsněním HEPA AirSeal s filtrem HEPA 12 zachycujícím 99,95 % prachu a je tudíž vhodný i pro alergiky. Navíc disponuje speciálně tvarovanou prachovou komorou, která maximálně urychluje proudění v zduchu. Prachový sáček se tak ve vysavači otevírá rovnoměrně a vy tak v kombinaci s výkonným motorem získáváte nejvyšší sací výkon, i když se sáček již naplňuje. Součástí vysavače je jak sací hubice TriActive+ zajišťující trojnásobně vyšší výkonnost při vysávání, tak i speciální Turbo kartáč, který odstraní z koberců o 25 % více chlupů a prachu než klasická hubice.

Více na www.philips.cz

   
23.04.2013 - Dům a byt - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [12] Vladka18 [*]

  Souhlasím s autorem z phlilipsu, že je pro alergika důležité mít dobře utěsněný vysavač. Tím se ale dostaneme k tomu, co se vlastně děje s obsahem sáčku a s jemným organickým materiálem na filtrech. Když nečistoty nashromáždím na jednom místě,tak je přeci nezlikviduji. Spíš jen umožním, aby spory plísní nainfikovali a prorostly všechny ty perfektně vysáté chlupy a prach. Jak autor výše uvádí, výrobce počítá s tím, že sáček ve vysavači je dlouhodobě a je opakovaně doplňován. Pak je  alergenů násobně více a proto obsah sáčku vysavačů výše uvedené značky je zdrojem infekce stejně jako kterýkoli jiný vysavač. 

  Mám za to, že pro alergika je mnohem lepší mít takový vysavač, který za rozumné peníze dovolí nečistoty úplně zlikvidovat po každém úklidu. Tedy vyhodit sáček i s obsahem a pokud možno i filtr.Zároveň by měl umožňovat i jednoduchou údržbu vnitřku vysavače, nejlépe desinfekcí, aby se v něm nemohlo nic množit. Toto hledisko splňují spíše vysavače s vodou a rotačním samočistícím separátorem , které už svojí konstrukcí vedou uživatele k tomu, aby po každém použití špínu vylili. Když je prach mokrý, nemůže z nádoby vyskočit ani se rozletět a proto je i práce s tímto typem vysavače pro alergiky bezpečná. Navíc tyto vysavače velmi rychle vyschnou a tím se zamezí dalšímu možnému růstu plísní a bakterií. Když s nimi tedy jdeme vysávat, jako kdybychom si na každý úklid koupily nový vysavač.

  superkarma: 0 06.10.2013, 21:15:53
 2. [11] Petii [*]

  Nikdy nelze vyhledávat podle toho jaký vysavač je vhodný pro alergika - všechny vysavače jsou pro elergiky, protože vysávají prach z koberce, kde jsou usazeny také elergeny. Pokud chcete ale koberec vyčistit opravdu do hloubky tak rozhodně doporučuji jej minimálně jednou ročně nechat přejet profi firmou strojem na hloubkové mokré čištění. Já jsem z Brna a tady je podle mně nejlepčí firma čištění koberců Brno. Stroj lze u nich také zapůjčit za pár korun i s práškem na odkazu půjčovna vysavačů Brno.

  superkarma: 0 07.09.2013, 14:09:31
 3. avatar
  [10] arminka [*]

  Sml16 u nás žádný alergik,takže vysavač normální Sml30

  superkarma: 0 23.04.2013, 21:44:29
 4. [9] free [*]

  zatím je alergik jenom zeť a ten jezdí málo

  superkarma: 0 23.04.2013, 20:39:37
 5. [8] magic11 [*]

  už jsme začali s xyzalem Sml52Sml15

  superkarma: 0 23.04.2013, 16:39:41
 6. [7] V19 [*]

  Jindriska8 — #6 aj my Sml22

  superkarma: 0 23.04.2013, 16:11:52
 7. avatar
  [6] Jindriska8 [*]

  Používám vysavač s Hepa filtrem a jsem spokojená.Sml16

  1. na komentář reaguje V19 — #7
  superkarma: 0 23.04.2013, 14:45:36
 8. avatar
  [5] blesksoft [*]

  mám alergika astmatika a jsem nadšena sáčky od Philipsu

  superkarma: 0 23.04.2013, 13:10:45
 9. [4] Roland [*]

  Já a syn alergici jsme a už to zase začíná s příchodem jara.(víc)

  superkarma: 0 23.04.2013, 08:26:14
 10. [3] honzule8 [*]

  naštěstí alergii nemáme

  superkarma: 0 23.04.2013, 08:18:37
 11. avatar
  [2] marde [*]

  Alergici nejsmeSml16

  superkarma: 0 23.04.2013, 07:51:04
 12. [1] telelot [*]

  tak to se nás naštěstí netýkáSml23

  superkarma: 0 23.04.2013, 06:55:24

Profil uživatele




Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme