Hezký obal, příjemná vůně, doporučení přítelkyně nás může ovlivnit. Když vezmeme rozum do hrsti, pak se začneme ptát po složení kosmetického přípravku. Důležité je, aby krém obsahoval látky, které jsou co nejpodobnější složkám lidské kožní bariéry.

K čemu je kožní bariéra

Kožní bariéra hraje podstatnou roli v hydrataci kůže i průniku alergenů a škodlivin. Její porucha přispívá i vzniku některých onemocnění, včetně atopického ekzému. K  základním složkám kožní bariéry patří především ceramidy.

Povrchová rohová vrstva kůže (stratum corneum) je tvořena šupinkami postupně odumírajících, zrohovatělých a odlupujících se buněk (keratocytů). Prostory mezi nimi jsou utěsněny důmyslným systémem lipidů a vody, který se nazývá kožní bariéra.
Důležitou roli v tomto systému hrají ceramidy, dále cholesterol a mastné kyseliny. Tyto látky se do kůže nedostávají přímo z krve, v povrchové vrstvě kůže již nejsou cévy. Lipidy jsou buněčného původu. Kožní buňky neustále dorůstají od spodní zárodečné vrstvy a „putují“ směrem k povrchu. Přitom se mění a vylučují se z nich určité látky (včetně lipidů), které se metabolizují již vně buněk a stávají se z nich složky kožní bariéry. Tak dochází k regeneraci kůže a pravidelné obnově kožní bariéry.

V důsledku mnoha škodlivin, například suchého, ale i velmi vlhkého prostředí, chemikálií, ale i chorob (například atopického ekzému) či psychického stresu může dojít k poruše kožní bariéry. Pak uniká voda, kůže se stává křehkou a zranitelnou, je prostupná pro vnější škodliviny.
Výrazné zpomalení obnovy kožní bariéry (zejména syntézy ceramidů) je pozorováno u suché a stárnoucí kůže. Méně ceramidů se tvoří v zimě.

Volba trojího účinku
Je prokázáno, že buňky spodních vrstev kůže umí vstřebat lipidy a postupně je pak zabudovat do ochranného systému kůže – kožní bariéry. Proto bychom měli pečlivě volit správný přípravek k ošetřování kůže, který po nanesení na povrch kůže funguje na třech úrovních:
1. Uzavře trhlinky porušené kožní bariéry, a tím zabrání dalším ztrátám vody a následně dehydrataci kůže,
2. zabrání průniku alergenů a cizích látek, a tím i dalšímu dráždění,
3. proniká do hlubších vrstev kůže, kde se stává zásobou lipidů (zejména kvalitních ceramidů) potřebných k regeneraci kožní bariéry.
Proto je důležité vybírat přípravek k ošetření podle jeho složení než podle vůně a obalu.
Zásadní kritérium je, aby obsahoval lipidy a především ceramidy, které jsou co nejpodobnější přirozeným součástem kožní bariéry. Tím pomůžeme pokožce v regeneraci.


Další informace
Kůže je velmi důmyslným orgánem, který je stejně jako lidský mozek specifický pouze pro člověka. Z pohledu historického vývoje umožnily unikátní vlastnosti lidské pokožky přežívání homo sapiens (jako lysého neochlupeného savce) v suchozemských podmínkách. Kůže odděluje organizmus od okolního světa, chrání ho před nepříznivými vlivy a zároveň je prostředníkem kontaktu s vnějším prostředím. Za to, že to dokáže, může velmi složitý systém, který se označuje jako kožní bariéra. Tatáž kožní bariéra brání úniku vody a minerálů a dokonce brání průniku škodlivin z okolí.

Teprve počátkem třetího tisíciletí byl doceněn význam kožní bariéry, o níž bychom v odborné literatuře našli první zmínky již ve čtyřicátých letech minulého století. Její složení bylo upřesněno v letech sedmdesátých; v roce 1975 bylo prokázáno, že hlavní složkou kožní bariéry jsou ceramidy. Poslední typ ceramidu byl objeven v roce 2003.

Více hledejte na stránkách www.atopickyekzem.cz  

Reklama