Domácnost

Jak vybírat okna při rekonstrukci? Nešetřete. Vymstí se vám to!

Fasáda, střecha, zateplení, rozvody elektřiny a vody, podlahy a další starosti. Rekonstrukce vašeho rodinného domu s sebou nese nejen velké výdaje, ale také očekávání. S velkou obezřetností je nutné vybrat vhodné materiály, zkoordinovat všechna řemesla, aby jedno navazovalo na druhé a nevznikala zbytečná nedorozumění nebo prostoje, nemluvě o rozpočtu. Už při plánování projektu rekonstrukce je klíčové stanovení priorit. Měníte okna, protože ta předchozí již dosloužila, nebo chcete náhradou starých oken získat něco navíc?

Pavel PolášekRekonstrukce otevírá dveře ke krásnějšímu, praktičtějšímu a modernějšímu bydlení. Při volbě vhodných prvků a výrobků navíc podstatně zvyšujete tržní i užitnou hodnotu vašeho obydlí. „Mezi okny mohou být nesrovnatelné rozdíly, i když mohou na první pohled působit stejně,“ uvádí Pavel Polášek ze společnosti RI Okna. „Je možné hovořit o výrobku se základní výbavou, nebo o produktu, který disponuje mnoha benefity, jež zpříjemní bydlení, násobí životnost okna a významně pomáhá uspořit výdaje za energie.“

Profilový systém hraje prim

Gró každého kvalitního okna tkví v dostatečně pevném a tuhém plastovém profilu a vnitřním vloženém vyztužení ocelovým profilem. „Neméně významný je i tvar ocelové výztuže a její tloušťka,“ vysvětluje Pavel Polášek. Tato ocelová vložka hraje klíčovou roli v omezení průhybů okna a teplotní roztažnosti plastových profilů. Díky tomuto prvku lze předejít tomu, že by časem u okna došlo k jeho prohnutí, zkroucení, nebo že by jím profukovalo či dokonce zatékalo dovnitř.

Pohlídejte si koeficient prostupu tepla

Chcete-li se zaměřit na co nejvyšší úspory energií, měli byste se soustředit na okna s nízkým koeficientem prostupu tepla, který nese označení Uw. Na trhu jsou běžně k dispozici okna s Uw = 0,9 W/m2K. „U našich klientů jsou velmi oblíbená např. okna bluEvolution 82MD, která mají v kombinaci s trojsklem až Uw = 0,75 W/m2K,“ zmiňuje Pavel Polášek a doplňuje: „Obecně platí, že čím nižší hodnota Uw, tím více daná domácnost uspoří. Lze tedy vyvodit, že vhodně zvolené prvky snižují náklady na energie až o 30 %.“ I přes jejich primární určení pro pasivní domy, roste jejich popularita také u dalších typů domů či při rekonstrukcích.

kk

Trojité vnitřní těsnění

Neméně důležitý je systém středového těsnění s třemi těsněními. Dvě dorazová a jedno středové, která umožňují oknům efektivně odolávat zatékání do vnitřní konstrukce a tím prodlužují životnost okna. Středové těsnění rovněž zlepšuje tepelně-izolační vlastnosti okna.

Solární zisky

Zajímejte se o solární zisk okna, jelikož tato veličina určuje míru slunečního záření, respektive tepla, které oknem prostupuje do pokoje. „Na východní a severní strany fasády je vhodnější volit okna s vyššími solárními zisky, aby v zimě mohly i ty nejslabší sluneční paprsky pronikat do interiéru a alespoň trochu jej prohřát,“ radí Pavel Polášek. Na jižní stranu je pak lepší dávat okna s nižšími solárními zisky, aby se v létě místnost příliš nepřehřívala.

Více informací naleznete na www.ri-okna.cz

   
26.04.2016 - Dům a byt - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [7] KateřinkaO [*]

  Ještě ještě jsem neměla možnost pocítit úsporu tepla, protože nová okna nám vekra přivezla teprve před týdnem, ale musím naprosto souhlasit, že nová okna opravdu prosvětlí prostor a přinesou takovou vzdušnost do bytu. Musela jsem po namontávání vygruntovat a natřít zeď okolo oken, ale jinak jsem naprosto spokojená...

  superkarma: 0 28.04.2016, 12:52:42
 2. avatar
  [6] AmeA [*]

  Sml67Sml67 Sml59 Sml67Sml67

  superkarma: 0 26.04.2016, 23:02:16
 3. [5] bobani [*]

  Sml22

  superkarma: 0 26.04.2016, 14:19:35
 4. [4] dadma [*]

  V tomhle musím dát článku za pravdu. My jsme mělnili okna a koupili jsme sice dražší ,ale nemám žádný problém. Sestra kupovala v tu samou dobu sice levnější,ale již okna musela dávat opravovat a jsou takové nestabilní. Navíc její firma ještě odvedla nekvalitní práci při usazování oken. To samé má moje dcera v družstevním bytě. U nich se bojím okna otevřít a navíc se jim rosí . Dnes budou již okna určitě ještě propracovanější, my je již máme asi 10 let.

  superkarma: 0 26.04.2016, 12:46:31
 5. [3] bouzina [*]

  To je fajn ze tu jsou rady zrovna budu okna menit

  superkarma: 0 26.04.2016, 11:12:00
 6. avatar
  [2] hubajda [*]

  dobre radySml67

  superkarma: 0 26.04.2016, 10:47:07
 7. [1] Andreadornova [*]

  Sml67

  superkarma: 0 26.04.2016, 06:53:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme