Téma vůně ve mně vyvolává moře krásných vzpomínek. Hned mi naskakují vůně lesa, vůně u rybníka, u moře, vůně vzduchu po dešti, vůně v domě rodičů, kde jsem vyrůstala, u babičky, vůně našeho psa, a nyní v čase Vánoc vůně skořice, jehličí a perníčků...
 
Když jsem byla na různých cestách nebo dovolených, měla jsem s sebou třeba nějaké mýdlo, a když se mi někdy dostane stejné do rukou, hned se mi vybaví místo, kde jsem jej někdy používala. Nebo i vůně některých květin a bylinek. Řecké ostrovy krásně voní po tymiánu, dobromyslu, šalvěji... když je projíždíte na motorce, tak cítíte všechny tyhle vůně ve vzduchu, a když pak doma některou bylinku použiji při vaření, jsem tam zpátky.
Nebo k francouzské Provance mi patří levandule, která u mě mimochodem vede. Mám ji pod polštářem, ve svazečcích po bytě, v koupelové kosmetice, je výborná na relaxaci a zklidnění.
 
Čich je pro každého člověka svým způsobem důležitý, ale jsou lidé, kteří ho používají více. Nemyslím jen třeba nevidomé nebo neslyšící. I zdraví lidé mívají některý ze smyslů více vyvinutý. U sebe nevím, je pro mě stejně důležité krásu kolem vidět, dotknout se jí, slyšet zvuky třeba v lese, jako cítit vůně. Myslím si, že každý člověk jinak voní a podle toho si vybíráme také partnera. To je asi i u zvířat, alespoň co jsem vypozorovala u našeho pejska, který mimochodem očmuchává všude, všechno a všechny.
 
Mám ráda vonné tyčinky a různé olejíčky do aromalampy i svíčky. Mám v našem městě oblíbený obchůdek s věcmi z orientu a ručními výrobky, kde to krásně voní právě od tyčinek. Vždycky, když si tam něco koupím - šátek, knížku, šperky, vše tak voní a docela dlouho to vydrží. Santalové dřevo voní příjemně.
 
Jsem zastáncem přírodní léčby, i když nezavrhuji léčbu klasickou (ani nemohu, pracuji jako zdravotní sestra). Aromaterapie je příjemná a z vlastní zkušenosti vím, že i účinná. Nejraději mám levanduli, eukalyptus a již zmíněné santalové dřevo. Občas si beru aromalampu i do práce na noční, aby mi bylo v práci dobře, tedy pokud vím, že to se mnou sloužící kolegyni nebude vadit.
 
Ačkoli zastávám vše přírodní, tak paradoxně přirozené vůně člověka mi spíše vadí. Je mi nepříjemné být v blízkosti takového člověka. Občas se to stává v autobuse, v práci, na úřadě a myslím, že by to nemělo být. Samozřejmě dávám přednost přírodní bylinkové kosmetice, ale nebráním se i jiné, jen nesmí být testována na zvířatech a měla by obsahovat co nejvíce látek z přírody. Co se parfémů týče, mám ráda spíše svěží a lehké vůně. Už delší dobu používám Elvie od Oriflame. Dříve jsem měla ráda Davidoff, ale asi jsem se ho moc přečichala. Pánské vůně jsou také důležité a dovedu je ocenit, když jsou příjemné. Manželovi je vybírám sama, ale máme stejný vkus.
 
Všem vám přeji voňavé Vánoce a co nejvíc voňavých zážitků v novém roce.
Šárka
Díky za obsáhlé voňavé povídání. Vůně skutečně dokážou člověka přenést na libovolné místo i do jakékoli doby... třeba do časů, kdy jsme byly malé holčičky. Pěkné voňavé svátky i vám!
Reklama