Nevěříte vlastním očím, když vidíte ukázky ze světových módních přehlídek?Nejste si jisté, jestli si z vás někdo nevystřelil? Buďte nad věcí. Dívejte se na Haute Couture jako na obrazy v galerii. Umělci včetně návrhářů totiž mluví jinou řečí a záleží jen na naší vnímavosti, jestli ji pochopíme.

Když jsem vám „předložila“ pár ukázek ze světových přehlídek, byla jsem překvapená vašimi reakcemi. Vesměs negativními. Byly jste rozhořčené a rozčarované těmi „nenositelnými“ šílenostmi i modelkami, které je předváděly. A to je dobře. I negativní emoce jsou lepší než lhostejnost. Rozbouřit diskuzi, vyprovokovat, vzbudit pozornost, to od vás očekávají umělci - tedy i módní tvůrci.

Všechno... jen ne zívání a nudu!

Mnozí z nich používají módu jako výrazový prostředek k vyjádření svého názoru na svět. Ať už se to týká náboženství, ekologie nebo válečného konfliktu. Jak s oblibou činil dnes už (bohužel) zesnulý Alexander McQueen

alexanderMcQueen

Jiní nám svými kreacemi přibližují historii jako nezaměnitelná Vivienne Westwoodová, která je pověstná téměř teatrálními modely inspirovanými barokem či rokokem. Tady s příměsí punku

vivien Vestwood

Gareth Pugh se rád inspiruje středověkem a v předimenzované formě je přetavuje do novodobé vize.

Gareth Pugh

Buďme tedy nad věcí a nesedejme jim na lep tím, že se budeme čílit nad nenositelností nebo nad modelkami. Modelky nepředstavují ženu z masa a kostí, modelky jsou jako plátno, které nese obraz.

Snažte se na přehlídky haute couture nedívat očima „běžné spotřebitelky“, ale očima vnímavé ženy, která si zašla třeba na výstavu nebo do divadla.

Uvidíte, že vás to nakonec bude bavit.

Příště se můžete těšit na inspiraci krajkou z přehlídky Lanvin.

Foto: InStyle

Zpět na přehlídky Houte Couture

Reklama