Na umělé oplodnění jsem se zeptal svých kolegyň v práci. A dostal jsem opravdu zajímavé odpovědi... Je podle nich proti přírodě?

Jestli považují umělé oplodnění za akt proti přírodě, jsem se zeptal i svých kolegyněk.

Nejprve mi odpověděla módní redaktorka Dana Haklová: „Na to se těžko odpovídá. Logicky vzato je proti přírodě, ale na druhou stranu je třeba chápat ženy, které touží po dítěti a nemohou ho mít. Já jsem se v jejich situaci neocitla, takže nemůžu nikoho soudit.“

Podobně přistupuje k problematice Saša Stušková: „Těžko odpovídat, když já jsem se jenom „otřela o trenýrky“ a už jsem byla těhotná. Nedokážu se vžít do situace žen, které nemohou otěhotnět, a tudíž si ani nedovolím soudit, jestli umělé oplodnění je, anebo není proti přírodě.“

Obsáhlejší odpověď jsem dostal od zástupkyně šéfa Klárky Wimmerové: „Nemůžu to takhle postavit, jestli je proti přírodě, nebo není. To je, jako bychom chtěli diskutovat o tom, jestli je proti přírodě, že ženy chodí na plastické operace prsou... a tady je to ještě daleko fatálnější téma, samozřejmě, jde o děti.
Nikdy jsem se do této problematiky nijak neponořila, určitě je mnoho a mnoho žen (a párů), pro které bylo umělé oplodnění jedinou možností, jak založit rodinu. Dítě se narodilo a jim se splnil sen. Na druhou stranu jsem četla zkušenosti jiných žen, které tvrdí, že snaha o dítě touto cestou byla vydlážděná utrpením, depresemi, rozpadly se jejich nejbližší vztahy, došlo k narušení jejich zdravotního i psychického stavu - a dítěte se nedočkaly.
V dnešní době, kdy si pomocí medicíny prodlužujeme život a měníme vzhled, je podle mě tahle otázka, jestli je umělé oplodnění „proti přírodě“, už trochu od věci. Nad čím se naopak zamýšlím daleko více, je otázka, do jaké míry je umělé oplodnění jenom velkým byznysem farmaceutického průmyslu, který nezná hranic a jednotlivec a jeho osud je mu úplně ukradený, a do jaké míry je to zázrak medicíny, který dělá ženy a muže šťastné.“

Jaký máte názor vy?

Téma dne 4. 10. 2013: Umělé oplodnění

  • Jaký máte názor na umělé oplodnění?
  • A máte s ním sama nějakou zkušenost?Zvažovala jste ho? Léčili jste s partnerem neplodnost? Nebo někdo z vaší rodiny?

Podělte se o své zkušenosti a názory s ostatními čtenářkami, třeba jim v jejich cestě k miminku pomůžete. Své příspěvky k tomuto tématu mi zasílejte nejpozději do pátku 4.10.2013 do 15.00 hodin na e-mailovou adresu redakce (viz níže). Pro jednu z přispěvatelek tu mám připravený pěkný dárek: knihu Marci Shimoffové Tajemství lásky z nakladatelství iKAR.

tajemstvi

Anotace knihy

Sedm kroků k životu v bezpodmínečné lásce.
Co kdybyste mohli vést život plný lásky a dokázali druhé milovat bez podmínek? Úspěšná americká autorka navazuje na předchozí bestseller Tajemství štěstí a přináší návod, jak se naučit lásce k druhým, k životnímu partnerovi i k životu jako takovému. Praktická cvičení a návody čtenáře naučí, jak může fungovat ono tajemství v praxi.

Reklama