Rodina

Jak vlastně spořit?

Nechte si poradit čtenářkou Bugy, která popisuje, jak nejlépe spořit, abyste neměli strach z finančních potíží. Sama si třeba vůbec neber půjčky...

Víte jak spořit? Že ne? Čtenářka Bugy vám poradí!


Hned na začátku musím napsat, že se svým příjmem vycházím dobře. Půjčky si neberu, umím si udělat radost, ale s nároky to nepřeháním. Pravidelně jezdím na lyže do Francie, (ovšem autobusem, s vlastním stravováním), v létě strávím pár dnů u moře, většinou u Středozemního.
Něco jsem si i naspořila jako pojistku pro nepředvídané události a stáří.
Ty peníze mám na účtu u banky. Každý měsíc mám méně a méně, neboť úroky z uložené částky jsou mnohem nižší než bankovní poplatky.
A to mě právě vede k zamyšlení jak vlastně spořit. Výhodné bývalo stavební spoření - teď už méně a ještě nad ním visí hrozba, že bude nutno toto spoření využít skutečně účelově, na bydlení.
Připravuje se penzijní reforma. S ní i změna ve spoření na důchod. Vedle stávajících penzijních fondů vzniknou i soukromé penzijní společnosti. Soukromé společnosti budou trochu jako peněžní fondy a budou smět i trochu riskovat nákupem akcií. Tak se dá i zvýšit výnos, anebo také ne.
Já mám zkušenost s Penzijním fondem a je to zkušenost draze zaplacená. Kromě mého příspěvku, jsem po dobu 6 let dostávala samozřemě příspěvek od státu a navíc i od mého zaměstnavatele. Po těchto 6 letech jsem zjistila, že došlo k vytunelování fondu, a po několika letech, kdy byla společnost v konkurzu, jsem dostala tak 20 procent z uložených peněz.
Peněžní fondy totiž nemusí mít pojištěné vklady, takže nikde není záruka, že člověk musí dostat svoje peníze.
Tak přemýšlím, mám zase začít spořit v penzijním fondu ?

Zdravím.
Bugy

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 5. ledna 2012: Novoroční výdaje a zdražování

Příspěvky už neposílejte. Jejich zasílání skončilo dnes v 15.00 hodin. Krátce po šestnácté hodině se dozvíte, která čtenářka si za svůj příspěvek vysloužila slíbený dárek: USB myš Microsoft Ready Mouse.

myš

   
05.01.2012 - Příběhy - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [5] Jala [*]

  Barbucháč — #4 Přesně tak!

  Dnes přece existuje celá řada spořících účtů - namátkou AXA, Wüstenrot, nakonec i ten níže zmiňovaný ING (dnes mizerně úročený), ale i další - kde se opravdu za vedení účtu neplatí a peníze jsou kdykoli k dispozici.

  A na běžné placení je stále dost dobré využívat mBanku, která sice běžný účet neúročí vůbec, ale také nezpoplatňuje žádné platby přes IB.

  ZUNO osobně neznám, i když je v poslední době hodně chváleno. Asi oprávněně.

  Ale zůstávat z nostalgie u ČS či KB?

  http://aktualne.centrum.cz/finance/grafika/2011/08/08/muj-banker-porovnani-banka-ucet-sporeni-pujcka/#3

  superkarma: 0 05.01.2012, 18:51:59
 2. avatar
  [4] Barbucháč [*]

  Bugy Zajímalo by mě v jakém penzijním fondu jsi přišla o peníze? Bylo to tady v ČR? Neuvědomuju si, že by některý krachnul tímto stylem. Ano, různě se transformovaly a navzájem požíraly, ale vklady klientů vždy v plné výši převzal nástupnický fond. Tedy alespoň pokud vím já.Sml80

  Mít úspory - "železnou rezervu" - na běžném, zpoplatněném bankovním účtu považuju za pitomost. Dnes jsou možnosti jak peníze uložit a neplatit za vedení účtu.

  To, že si valná většina lidí nezjišťuje tyhle nové možnosti a stále zůstává ve své drahé bance jen proto, že jsou tam odjakživa, způsobuje, že banky také nostalgicky vybírají poplatky, protože přece nebudou tu stálou klientelu plašit nějakými novinkamiSml54

  1. na komentář reaguje Jala — #5
  superkarma: 0 05.01.2012, 18:00:55
 3. [3] dadma [*]

  Doporučuji ZUNO, opravdu dobrý účet.Měla jsem peníze u ING (ještě tam mám penzijní). Když jsem tam vložila peníze byl úrok 3% a nyní je 1,75%,tak jsem je převedla k ZUNO bance.Pro nové klienty dávali úrok 3,5% nyní je 3%. na 1/2 roku nebo na rok a na spořícím účtě 2%,ale můžete s penězi kdykoli disponovat.

  superkarma: 0 05.01.2012, 17:00:36
 4. avatar
  [2] skolacka [*]

  ty volné peníze, co ti rozkrádají na běžném účtu si převeď na nějaký spořící účet, který je bez poplatků a má jištěný vklad - já mám dobrou zkušenost s ING spořícím účetem Sml33

  superkarma: 0 05.01.2012, 16:17:22
 5. avatar
  [1] ondrasek74 [*]

  U peněžních fondů není přeci státní příspěvek ani příspěvek zaměstnavatele? Ten je právě jen u penzijních fondů. A zaměstnavatel může přispívat na životní pojištění nebo penzijní fond.  Nebo se pletu? Kdy to bylo jak jsi o peníze přišla?

  superkarma: 0 05.01.2012, 15:58:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme