Kdo z vás má doma malé děti, určitě se často setkává s jejich chutí a ochotou pomáhat v kuchyni. Máme dvě možnosti. Z kuchyně je vyhnat zpátky k hračkám, vařit v klidu a beze strachu, že si děti ublíží. Lepší bude ale jejich pomoc přijmout a pomalu je učit, jak se v kuchyni pohybovat. Naučit je bezpečnému používání nejrůznějších pomůcek a ukázat jim, jak se vaří.

Připravte se na to, že vám vaření s dětmi zabere mnohem více času, než když jste na všechno sami. Ale odměnou vám bude třeba to, že se jednoho dne probudíte, budete mít uvařenou kávu a připravenou snídani, jak se to stává u nás.

kuchyně

Čtěte také:

Už když byly moje děti maličké, asi tak od dvou let, tak jsem si je posadila na kuchyňskou linku a při vaření mi asistovaly. Stačilo dát do misky trochu nějakých surovin a nechat děti míchat vařečkou. Všechno z misky bylo za chviličku všude kolem, ale děti spokojené jak želvy.

Jak děti rostou, můžete se jim postupně svěřovat náročnější úkoly. Míchají už opravdové těsto, rozbíjí vajíčka (jen je po nich potřeba vyfiltrovat skořápky), vymazávají plech na koláč, skládají do plechu na mufiny papírové košíčky, mixují tyčovým mixérem nebo šlehají šlehačem. Prací, které jim můžete v kuchyni svěřit, je hromada.

1

Partnerem rubriky Vaření je značka Maggi a stránky www.maggi.cz, kde najdete mnoho zajímavých receptů. Chceme vám doporučit i facebookové stránky značky, kde se stále něco děje a každý den zde najdete zajímavé tipy a inspiraci – můžete se stát členem https://www.facebook.com/MaggiCZSK

Můj desetiletý syn už zvládne v pohodě nakrájet jakoukoliv zeleninu na salát, podle receptu umíchá těsto na bábovku nebo jednoduchý koláč, z rukávu vysype, co všechno patří do dobrého masového vývaru. Už teď je dál než mnoho dvacetiletých děvčat v našem okolí.

vaření

Děti jsou při vaření velice zvědavé. Neustále se ptají, na co je tohle a na co je tamto. Vysvětlujte trpělivě a srozumitelně. Zvídavější děti si možná budou chtít založit vlastní kuchařku a psát si své první recepty. A v tomhle bych je rozhodně podporovala.

vařeníParádní nápad, který se u nás osvědčil, je zapsat si recept, který dítě zaujme, do kuchařky, děti si k němu doplní své poznámky (což je mnohdy velice úsměvné), a potom si výsledek, se kterým vám ratolest pomáhala, vyfotit. Fotku vytiskneme a k receptu do dětské kuchařky nalepíme. Až je kuchařka plná, nezapomeneme ji schovat. Víte, jaká to bude jednou úžasná památka?

Kromě pomáhání při vaření je velice důležité naučit děti také uklidit si po sobě své pracoviště. Naskládat myčku, umýt nádobí, vědět, kam které nádobí patří. To všechno je důležité.

Elly Kolaříková
www.bohynekuchyne.cz

Čtěte také:

Reklama