Ačkoliv je nám ustavičně podsouváno, že o vánočních svátcích bychom měli být všichni šťastní a veselí, nemusí být pro takovou náladu vždy ideální podmínky. Život není peříčko a občas se zkrátka toto období nevydaří tak, jak bychom chtěli. Nicméně je dobré se v rámci možností zkusit ze svých negativních pocitů „vynořit“ a naplnit volné dny činností, které zahřeje aspoň na chvíli naše srdce radostí.  

Nechceme zde rozebírat situace, které mohou k nemilosti Vánoc (ať už dlouhodobě, nebo jen dočasně) přispět. Každý, koho se to týká, má jistě své důvody. A mnohdy je lepší si tyhle věci odžít, vypovídat se a v těžších případech vyhledat odbornou pomoc, než se v nich utápět a ukládat je někam hluboko do nitra, kde mohou způsobovat úzkosti a deprese.

Pokud je vaše nálada jen tzv. blbá a nemáte zkrátka chuť se podílet na tom vánočním „šílenství“, zde je pár tipů, jak realitě svátků uniknout, aniž by to nutně vaše okolí muselo zaznamenat. Nemusíte totiž hned kupovat letenku do Karibiku, knihy, které vás rozesmějí a odvedou pozornost jinam, jsou dostupné každému za pár korun. Nebo si je můžete půjčit v knihovně. Stačí si najít svůj kout a udělat si pro sebe čas. A pamatujte, že smích je ten nejlepší a nejpřátelštější lékař...

Jak utéct nechtěné vánoční nostalgii? Knihy, které vás rozesmějí, když na vás padne blbá nálada

Stephen Leacock: Literární poklesky

Soubor humorných povídek a literárních parodií se dočkal několika vydání a přináší osvěžující pocit svým čtenářům již nějakých padesát let. Připravte se na to, že se začnete smát velmi intenzivně. Rozhodně si neplánujte, že zábavné pasáže budete předčítat někomu nahlas. Jedná se přesně o ten typ humoru, který normální člověk nedokáže předčítat, aniž by se každou chvíli nezakuckal.

  • Moje nejmilejší povídky: Kouzelníkova pomsta, Úvahy o jízdě koňmo, Vyložím ti stručně, oč tam jde

Art Buchwald: Copak jsem vám někdy lhal?

Jelikož mám slabost pro fejetony, sloupky a podobné krátké a povětšinou vtipné slohové útvary, dávám na pomyslné druhé místo dílo amerického novináře Arta Buchwalda. Ten se zaměřoval sice i hodně na politická témata, nicméně nikdy jim nechyběla ona vtipná jiskra. Já osobně mám nejraději jeho postřehy (z pohledu Američana) z jeho cest po Evropě. Hned v závěsu jsou - všem blízká - rodinná témata. Člověku je hned lehko na duši, že v těch věcech není sám...

  • Moje nejmilejší sloupky: Ukliď si pokoj, Postřehy od Mony Lisy, Francouz a jeho vůz

A pokud seženete náhodou stejné vydání knížky, jako jsem měla půjčené já (Lidové noviny, 1992), tak určitě nepřeskakujte předmluvu. Je v ní vlastně řečeno vše o tom, jak tyto sloupky vznikaly - a samozřejmě podáno opět velmi vtipně.

Helen Fieldingová: Dítě Bridget Jonesové

A na třetí místo si dovolím dát ryze ženskou záležitost, kterou jedni milují, a druzí proklínají. Fenomén Bridget Jones jsme zde již probírali několikrát, ale jelikož mohu odpřísáhnout, že jde opravdu o knihy, které mi mnohokrát zlepšily náladu (nebo aspoň dočasně zvýšily množství endorfinu), nemohu je opomenout.

A protože jsem u předchozích tipů lovila trochu hlouběji v historii, zmíním v souvislosti s Bridget její aktuální knihu, jež potěší všechny fanynky ztřeštěné ženy, v které se tak trochu vidí každá z nás.

  • Jmenuje se Dítě Bridget Jonesové a mimochodem vznikla také na základě pravidelných sloupků v jednom deníku.

A abych nezapomněla to nejdůležitější. Není nutné mít veselou náladu, protože to od vás očekává okolí, ale je dobré se smát kvůli svému zdraví. Tak šťastné a veselé…

Přečtěte si také:

Reklama